Ha egy konstelláció egyik csillagáról milyennek látszik a többi? Ugyanúgy együttállnak?
Minden bizonnyal az égbolt totálisan másik régiójában volnának megtalálhatók. Nagy az esélye, hogy konkrétan egyszerre nem is tudnád megtekinteni a csillagkép összes csillagát.
Felmész a hegytetőre. Magad elé nézel. Tudod, hogy a messzi távolban, de amúgy nagyjából egy irányban ott van Békafalva, Rókapuszta, és Farkasegyháza. Látszólag egy kis háromszöget alkotnak a horizont irányában.
Elmész Békafalvára, ott vagy a központban. Rókapuszta keletre van a 10-es főúton utazva 10km-re, Farkasegyháza meg északnak, jó 8km-re. Hiába próbálkozol a templomtorony tetejéről, nem tudsz olyan fényképet lőni, hogy mindkét település egyszerre rajtalegyen.
Na, hasonló a helyzet a csillagképekkel is. Ezek kizárólag a mi helyünkről nézve olyanok, amilyenek, és kizárólag "mostanában". A csillagok mozgása miatt a csillagképek is "torzulnak" az évezredek alatt.
Meg a halmazok és a galaxisok kivételével ezek többé kevésbé egyedi csillagok. Csak az emberi fantázia kapcsolta őket össze. Ennek meg több "történelmi" oka volt.
Az egyik, hogy az ember kiváncsi, és próbálta megfigyelni, "leírni" és a másiknak átadni,hogy mit is lát az égen. És sokkal egyszerűbb úgy beszélni valamiről, hogy "nevet ad neki". "Az az öt csillag úgy néz ki, mintha egy ..." lenne. Ezzel szépen fel tudták osztani a látható égboltot csillagképekre. Aztán megfigyelték ezek mozgását, azt, hogy melyik csillagképben kell éppen a nap (állatövi jegyek). Később ugyanez jól jött a navigációban is. És így maradt.
Mennyivel "közelebb áll" az emberi gondolkodáshoz ha azt mondjuk, hogy keresd meg az égen az
Epszilon Ursa Major (Magyarul a Nagy Medve csillagkép egyik csillaga, más néven "Alioth" vagy régi magyar neve farok).
Vagy azt, hogy keresd meg a 12 óra, 55 perc 6.7 másodperc rektaszcenziójú és 55 fok, 49 perc 54,4 másodperc deklinációjú csillagot. Melyiket találod meg hamarabb (számítógép és a google használata nélkül).
És a két meghatározás pontosan ugyanazt a csillagot jelöli...
Celestia.
3D-ben és időben tartalmazza szinte az összes ma ismert csillagot és galaxist, bolygókat, holdakat, üstökösöket, stb.
Ezzel meg tudod nézni. Kicsit összetett, de nem bonyolult.
#7
Köszi, így már jobban értem miről van szó :) egyébként ez a program ingyenes?
Annyit azért had tegyek hozzá, hogy a Fiastyúk nem egy konstelláció (csillagkép) hanem egy nyilthalmaz (a Bika/Taurus csillagképben). Egy időben, azonos hidrogén-felhőből született csilagok alkotják, amik közel egymáshoz, gravitációs kapcsolatban is vannak. (Idővel majd eltávolodnak, elszakadnak egymástól.)
Egyébként érdekes módon a fentebb emlegetett UMa Göncölszekerének csillagjai is (két kivételtől eltekintve) közös eredetűek, csak már jobban elszakadtak egymástól. (lásd [link] )
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!