Ha a kvantummechanika törvényei megengedik az univerzum spontán keletkezését, akkor kijelenthetjük, hogy világunk a semmiből keletkezett?
"De hatoljunk be a kávéscsésze mélyébe - a tej részecskéin és az atomi szinten át egészen a szubatomi szintig, és akkor olyan világba érkezünk, ahol a semmiből lehet valami. Legalábbis rövid ideig. Ez azért van így, mert ezen a szinten a részecskék, például a protonok, a természet más törvényeinek engedelmeskednek, amely törvények összességét kvantummchanikának nevezzük. És ott a részecskék tényleg megjelenhetnek, majd eltűnnek, és másutt újra megjelennek.
Mivel tudjuk, hogy a Világegyetem valaha nagyon kicsi volt - talán kisebb, mint egy proton - ez különösen figyelemre méltó dolgot jelent. Azt jelenti, hogy maga a Világegyetem, minden elképesztő hatalmasságában és összetettségében egyszerűen csak előbukkant a semmiből anélkül, hogy ezzel megsértette volna a természet törvényeit. Ettől a pillanattól kezdve a tér tágulása következtében óriási mennyiségű energia szabadult fel - abból a raktárból, ahol a könyvelés egyensúlyának fenntartásához szükséges összes negatív energia tárolódik. Természetesen ismét felmerül a kritikus kérdés: Isten teremtette-e meg a kvantumfizika törvényeit? Röviden: szükségünk van-e Istenre ahhoz, hogy megalkossa az ősrobbanás bekövetkeztét lehetővé tevő törvényeket? Nem akarok senkit megbántani a hitében, de azt hiszem, a tudomány sokkal meggyőzőbb magyarázatot ad, mint egy isteni alkotó."
Forrás: Stephen Hawking - Rövid válaszok a nagy kérdésekre, 54-55. oldal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!