Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van(nak) elméletek a kvantum-ö...

Van(nak) elméletek a kvantum-összefonódásra?

Figyelt kérdés

Arra gondolok, arra vannak-e elméletek hogy kêt részecske hogyan tud egymásra hatni valós időben függetlenül a kettő közötti távolságtól.

Valahol olvastam, egy olyan elmélet van, hogy valójában nem is cserélnek "azonnal" információt, valós időben közli egyik része a másikkal, csak az információ időben visszafelé halad.

Ilyen elmélet valóban akad?

Mi más elméletek vannak még amivel a kvantum-összefonódást próbálják meg megmagyarázni?



jún. 6. 14:26
1 2
 1/11 Kólauborkával ***** válasza:
82%

Én úgy tudom, hogy ez nem így működik.

Hozzáteszem nem vagyok szakértő, de ha jól értem az “csak annyi”, hogy ha megméred az összefonódott részecskepár egyikének spinjét, akkor biztosan tudjuk, hogy a másik ezzel ellentétes, de nincs információ csere, ezzel nem tudunk kommunikálni, nem tudod a spinjét megváltoztatni.

jún. 6. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
79%

Az összefonódott részecskék egyetlen részecskének tekinthetők, amelyik növekszik.

Ha egy ponton megbontod, akkor szétesik az egész, két részecskére. Nincs információáramlás.

jún. 6. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
76%
1es jól írja. Nem tudnak egymásra hatni.
jún. 6. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
69%
Jó a magyar kifejezés rá. Összefonódás van. Szó sincs információ áramlásról, vagy adatcseréről. Mintha a két részecske egy összefonódott objektum lenne. Az összefonódásnak vannak szabályai. Ezeket a szabályokat következetesen ki tudjuk mérni. Ha az egyik ilyen, akkor a másik biztos, hogy olyan. És tényleg. De ennél többet nem tudunk kezdeni velük.
jún. 7. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 krwkco ***** válasza:

"ha megméred az összefonódott részecskepár egyikének spinjét, akkor biztosan tudjuk, hogy a másik ezzel ellentétes"

Én aztán plána nem vagyok szakértő, de ha ez így van (így lenne), akkor ezt lehetne fénysebesség feletti információcserére használni:

Egy C pontból szabályos időközönként küldünk összefonódott részecskepárokat az egymástól távoli A-ba és B-be. Ha A üzenni akar B-nek, akkor elkezdi mérni a részecské spinjét. Az egyik spine jelentése 0, a másiké 1-es. Ha a kívánt spínt észleli, akkor szünetet tart. B-ben látjál a spínállapotok természetesnél gyakoribb fixálódását.

jún. 7. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
88%

krwkco: ezzel az a baj, hogy ehhez tudni kéne azt mérni, hogy a részecske, ami érkezik, az összefonódott-e.

Erre senki sem tudott válaszolni (nyilván nem egyetlen részecskénél, hanem sok jönne egyszerre).

jún. 7. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Kólauborkával ***** válasza:
42%

Mint mondtam nem vagyok szakértő, de kicsit lebutítva.

Egy párt (férfi-nő) berakok 1-1 jelöletlen dobozba, utána elküldöm őket a világ 2 pontjára. Amikor kinyitom a dobozom akkor azonnal tudom, hogy a másik dobozban ki van. Nos ez a “mérés” miben változtatja meg a másik dobozt? Semmiben. Nyílván a kvantum világban másként működnek a dolgok (és itt már nem vagyok szakértő), de én kb. így fogom fel. Meglehet-e mérni, hogy az a részecske valakivel össze van-e fonódva? Vagy látszik egy részecskén, hogy a párját megmérték már? Ezeket nem tudom, szóval akár igazad is lehet, de az én dobozos példámból kiindulva nem. (Ami lehet rossz is.)

jún. 7. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
64%

krwkco: Amit mondasz az nem működik, mivel méréskor nem tudod beállítani a spint, hanem 50-50%-al mész vagy felt vagy let véletlenszerűen. Utána már tudod mit fog mérni a másik. De amikor a másik mér egyet, akkor nem fogja tudni hogy amiatt mér le spint, mert te fel spint mértél, vagy amiatt mert még nem lett lemérve és random.



Erre egyébként rendes matematikailag bizonyított tételek vannak, hogy nem lehet összefonódással kommunikálni. Ha érdekel akkor rákereshetsz: No communication theorem, No signalling theorem néven.

jún. 7. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Az én megértésemben a probléma az, hogy az összefonódott pár mérésekor sosem lehetünk biztosak abban, hogy tényleg egymás párját mértük le.
jún. 16. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
44%
#9 lehet hogy ez a megértésed, de ez egyáltalán nincs így. Vannak egyfoton források, csinálnak kettővel egy-egy fotont, összefonják őket, és utána szétküldik őket. Ekkor csak egy pár van megmérni, így biztos hogy egymás párját mérik.
jún. 16. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!