Az evolúció miért hagyott meg felesleges dolgokat pl. seggszőr, hónaljszőr, férfiak mellbimbója?
Elöször is az evolúcio NEM TUDATOS dolog, hanem csak véletlenek sorozata. Másrészt ami nem hátrányos, az megmarad, éppen azért, mert nincs tervezés.
A különbözö helyen lévö szörzetnek meg biológiailag van értelme, ezuel ugyanis jobban terjeszti az illetö a saját szagát, ami a másiakakkal való kapcsolattartásban jelentös volt, illetve a párválasztásnál is rengeteget számaított, az intenzívebb illat az aktívabb, erösebb, atraktívabb példányokat jelezte.
Az ember meg kb 3-4 ezer éve kezdett kultúrát kialakítani, a természetes szagok eltüntetése meg max 1000 éves, elötte a természetes volt a megszokott
Ami adott környezetben nem gátolja a szaporodást, az fennmaradhat.
A férfi mellbimbó az nem is igazán evolúciós maradvány, hanem az embrionális egyedfejlődésben keresendő. A fejlődés kezdeti szakaszán aktív az X kromoszóma, mindenki ugyanúgy fejlődik, majd fiúkban és lányokban is 1 X kromoszóma kikapcsol. A lányokban a másik működik tovább, továbbra is lányokká fejlődnek, fiúkban az Y kromoszóma irányítja tovább a nemi fejlődést. Eddigre viszont már kifejlődtek a mellbimbók, amik fenn is maradnak. Nemcsak embernél, hanem általánosan az emlősöknél.
A seggszőr és hónaljszőr célja pedig (legalábbis részben) a súrlódás csökkentése lenne a bőrfelületek között elméletben.
OFF - Faludy György verse a témához:
CCCXXI. szonett
„Mellbimbók férfin! Milyen tűrhetetlen
látvány! Tüskék, melyek hiába nőnek!”
régesrég így nevetett rám szerelmem,
mielőtt megcsókolta volna őket.
Ugyan, mondtam. Öt-hatszázezer éve
kétnemű volt az alakuló ember.
Most férfi lettem, de a múlt emléke
olykor egy-két csepp tejjel lep meg engem.
Egy kisleány csügg jobbik mellemen,
balról egy fiú. Ők jönnek velem.
Ajkuk olykor megszív. Nem engedem,
hogy négykézlábra húzzon testük terhe.
„Azt állítod, hogy látod őket?” Persze.
Mindig, mihelyt behunyom a szemem.
#3
"A fejlődés kezdeti szakaszán aktív az X kromoszóma, mindenki ugyanúgy fejlődik, majd fiúkban és lányokban is 1 X kromoszóma kikapcsol."
Csak a lány embriókban inaktiválódik egy X kromoszóma (ez a Barr-test, ennek vizsgálatával lehet megállapítani egyszerűen a genetikai nemet). A fiúkban nem inaktiválódik az X kromoszóma, hiszen létfontosságú gének vannak rajta, így ez nem lenne túl egészséges. (Persze a fenti esetek akkor igazak, ha nincs rendellenes számú nemi kromoszóma valakiben.)
8
Először is az evolúciónak nincs semmilyen dolga.
Másodszor meg az evolűció semmilyen ma élő élőlény esetében sem befejezett.
Az evolució mindíg csak a lokális fittség optimumra törekszik.
Pl. a szemedben van egy vakfolt, ahol kimemennek az erek. Ha az erezet eleve kívül lenne, nem lenne vakfolt.
Igen ám, de ha valami mutáció megpiszkálja a szemet, az csak rosszabb lenne, nem tudna egyszerűen átugrani az erezet a túloldalra úgy hogy pont jó legyen. (De még ha meg is történne, akkor is csak kicsit lenne jobb, nem élet halál kérdés általában.)
Megrekedt a loális optimumban, nem tud átugrani egy másik elszigetelt optimumba.
Ugyan így ha megcseszegeti egy mutáció a mellbimót, jó eséllyel tönkreteszi a női mellbimbót is, a férfi melbimbó meg nem ártott senkinek.
Boáknál is van valami hasonló. A péniszért felelős génjük kapcsolatban van a hátsó "láb" növesztő génjükkel. Ha mesterségesen tönkreteszik a láb gént, a boának se "lába" se pénisze nem lesz. Valszeg ezért maradt meg a boák csökevényes lába. (Kb. csak két kis karom a kloáka mellett)
Vannak azért ellenpéldák is:
a barlangi állatok látószervei azért elég hosszú idő alatt eltűnnek, vagy legalábbis egy részük. Hátrányuk kevés van, de energiát fogyasztanak, kényesek, tehát egy kis haszon van abban, ha eltűnnek.
Ja, és véletlenül is tönkremehetnek a gének. Normál esetben az az állat hátrányba kerülne, ha rosszabbul lát, de itt nem.
A repülő állatoknak pedig optimalizált a DNS-e, vagyis nem igazán vannak benne felesleges gének, ami az összes többi élőlényben nagyon sok van.
Ez pár grammot jelent egy közepes állatban - de úgy néz ki, ez is számít.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!