Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A szervezetünkben hol történik...

A szervezetünkben hol történik az égés folyamata?

Figyelt kérdés

Ugye a belső testhőmérsékletünk fenntartásához és az energiánk fenntartásához is el kell égetnünk a tápanyagokat (zsírok, cukrok, fehérje). De maga az égés folyamata hol történik?

Én mintha úgy emlékeznék hogy a tüdőben égetjük el a hozzá beszívott oxigénnel, de már nem emlékszem pontosan.

Kérlek aki tanulta és emlékszik is rá pontosan fejtse ki nekem bővebben. Köszönöm.



#tüdő #szervezet #égés #hőfenntartás
2024. máj. 19. 11:31
 1/4 Zcom09 ***** válasza:
94%
A mitokondriumban.
2024. máj. 19. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 sadam87 ***** válasza:
95%

Minden sejtedben (na jó, majdnem mindegyikben, a vörös vértestekben nem) zajlik, a sejten belül (nagyrészt) a mitokondriumban.

A tüdőben az oxigén a levegőből a vérbe kerül, az szállítja el a sejtekig. Tehát nem a tüdő termeli az energiát a szervezetnek.

2024. máj. 19. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
88%

Égés?

Ez kissé talán félrevezető, maradjunk abban, hogy oxidáció zajlik a testünkben.

Az égés is egyfajta oxidáció, de nem azonos azzal, ami a szervezetünkben történik.

2024. máj. 19. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
92%

Maga a tápanyagok oxidációja minden sejtben megtörténik, mivel mindnek szüksége van energiára. (A vörösvértesttől most tekintsünk el, bár glikolízist az is végez, de mitokondriuma nincs.)


Az előttem szólókhoz még annyit tennék hozzá, hogy a tápanyagok oxidációja nem közvetlen, sok lépésből áll, és minden típusnál (cukrok, zsírok, aminosavak) máshogy működik. De alapvetően mindnek az a lényege, hogy enzimek segítségével szén-dioxidot szabadítunk fel a tápanyagmolekulából, miközben NAD (nikotinamid-adenin-dinukleotid) molekulákat redukálunk NADH-vá. Ezt pedig többek között arra tudjuk felhasználni, hogy a mitokondriumban a légzési láncnak nevezett enzimrendszer ATP-t (adenozin-trifoszfát) termeljen, miközben a hidrogént oxigénnel egyesíti és vizet csinál belőlük. (De az energiatermelést itt sem a hidrogén-oxigén reakció reakcióhője biztosítja, hanem a mitokondrium belső membránjának két oldala között kialakított hidrogénion koncentráció különbség.)


A testhőmérsékletünket azért tudjuk fenntartani, mert az anyagcsere nem 100%-os hatásfokú, a táplálékból kinyert energia egy része hővé alakul, amit a melegvérű állatok jobban meg tudnak tartani a testükben, mint a hidegvérűek. Ezen felül vannak kifejezetten hőtermelést célzó mechanizmusaink is, például a didergés, amikor nem azért rángatjuk az izmainkat, mert csinálni akarunk valamit, hanem csak azért, hogy hőt termeljenek, illetve a barna zsírszövet képes ATP termelés nélkül is működtetni a légzési láncát, amikor is az összes kinyert energia hővé alakul.


Egyébként a sejtszintű anyagcsere működésének egy kissé vicces következménye, hogy a kilélegzett szén-dioxidnak semmi köze a belélegzett oxigénhez, mert mindhárom atomja a táplálékból származik. Az oxigén vízzé alakul, és elsősorban a vizelettel távozik.

2024. máj. 19. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!