Szigorúam a biológia szemszögből: az számít intelligensnek aki a legtöbb erőforrást birtokolja, vagyis az embereknél az az intelligens, aki gazdag?
Aki gazdag, annak a génjei átörökítésével sem lesz gondja.
De ott van például Győzike. Ő nem egy értelmiségi ember, de azt tudja, hogyan kell pénzt csinálni. Ha kell rappel, ha kell műsort vezet. A kormánypárthoz is csatlakozott.
Gazdag. Családja van. Tehát ő intelligens?
Ellenben ott vannak azok a diplomások, akik az alacsony fizetéssel küzdenek (pl. tanárok). Az is érdekes jelenség lehet, amikor valaki diplomás, de incel. Elvileg okos, de annyira nem, hogy találjon egy neki megfelelő nőt. Pedig több milliárd nő van a világon.
Szóval ki is az intelligens?
Egyik sem. Az számít intelligensnek, aki intelligens. Az számít gazdagnak, akinek sok pénze van, és akinek sok erőforrás áll a rendelkezésére, annak sok jószága van.
Ezek a dolgok legfeljebb KORRELÁLNAK egymással. Két (vagy három) tényező együttjárása pedig sosem jelent ok-okozati összefüggést.
Ez kb. olyan, mintha azt mondanánk: az számít lánynak, aki rózsaszín ruhában van és hosszú a haja.
Elég egyetlen intelligens, de szegény embert mutatni, és máris megdőlt a hipotézis. Vagy gazdagot, aki sötét, mint az éjszaka.
Az erőforrás-birtoklás, vagy gazdagság egyébként sem biológiai kérdés.
Szóval nagyon nem érdemes összemosni ezeket a fogalmakat.
---
Tehát ki is az intelligens?
Ehhez persze kellene egy jó intelligencia-definíció, ami a mai napig nem létezik. De összességében - ha intuitív módon nézzük - valaki olyasvalaki, akinek "vág az esze". Jó a problémamegoldó készsége, hamar észrevesz dolgok közt összefüggéseket, jók a kognitív készségei. Valami ilyesmi.
És ennyi. Minden más, amiket pedzegetsz, legfeljebb KÖVETKEZMÉNYEI az intelligenciának, de SEMMIKÉPP SEM OKOZÓI.
Tanulmányok szerint az intelligencia egyébként valamelyest öröklődik, ergo van szerepe a géneknek, de környezeti hatások bőven befolyásolják annak kialakulását (tehát, hogy milyen szintet ér el az egyed - pl. neveltetési körülmények, tápláltság, szocializáció, stb).
"Aki gazdag, annak a génjei átörökítésével sem lesz gondja."
Egyrészt ez nem ilyen egyszerű, másrészt ez nem csak a gazdagok privilégiuma.
"Tehát azt állítjátok, hogy ha valaki önerőből meggazdagszik, az még nem jelenti azt, hogy intelligens?"
Pontosan!
Ez természetesen egy együttjárás, ergo az önerőből meggazdagodók csoportjában minden bizonnyal több intelligens embert fogunk találni, mint az önerőből meggazdagodni képtelenek táborában. Ennek oka, hogy a meggazdagodás műveletében a magas intelligencia segíteni tud. DE! Nem ez az egyetlen lehetőség a meggazdagodásra.
Másként: a meggazdagodás eléréséhez nem feltétlenül csak intelligenciára van szükség.
Egy építőiparban dolgozó szakmunkás 95-100 környéki IQ-val (s erre bátran mondhatjuk, hogy különösebben nem intelligens, hisz totál átlagzóna az IQ-ja) simán meggazdagodhat. Persze, buta sem. De intelligens sem.
De azt hiszem, a celebjeink közt is bőven találhatóak olyanok, akik egészen biztos, hogy nem maxolnák ki az intelligenciatesztek skáláit... mégis, igen nagy lábon élhetnek.
Leget, hogy csak magánvélemény:
Az intelligenciának SEMMI KÖZE a javak birtoklásához.
Fogalma elsősorban a problémamegoldásra irányul!
Ezen belül az összefüggések átlátása, a memória, a gondolkodás gyorsasága.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!