Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a véleményed az alábbi...

Mi a véleményed az alábbi tudományos gondolatról?

Figyelt kérdés

"Az eddig megtett út nyilvánvalóvá tette, hogy a valóságot olyan matematikai törvények irányítják, amelyek szempontjából közömbösek a viselkedési normák, a szépség mércéi, a társasági igények, a megértés iránti vágy és a célkitűzések."

(Brian Greene - Utazás az idők végezetéig, 32. oldal)


2024. ápr. 14. 11:25
A kérdező szavazást indított:
Igaz.
Részben igaz.
Hamis.
15 szavazat
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
86%
Ez nem "tudományos gondolat", úgyhogy a feltett kérdés hamis!
2024. ápr. 14. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Az idézet Brian Greene-től származik, aki egy hiteles tudós:


[link]


Tehát de, ez egy tudományos gondolat, amit a laikusoknak szóló ismeretterjesztő könyvében írt le.

2024. ápr. 14. 11:38
 3/12 anonim ***** válasza:
89%

Ha én "tudós" vagyok, akkor minden szavam, gondolatom tudományos hipotézis?

Visszatérve az eredeti felvetésre: ez egy hatalmas bullshit, szellemi maszturbáció.

"hogy a valóságot olyan matematikai törvények irányítják, amelyek szempontjából közömbösek a..." és ezt követhetné bármilyen gondolat, felvetés, stb, mert a matematika szempontjából minden ami nem matematika közömbös.

2024. ápr. 14. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Attól, hogy valaki tudós, nem lesz minden szava tudományos. Csakis az, amit a tudományos módszertan követelményeinek megfelelően alá is támaszt. Minden más lényegében a magánvéleménye.
2024. ápr. 14. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Ne dogmában gondolkozz, a tudósok nem minden szava tudományos. Nem kell mindent úgy kezelni, csak ami alá van támasztva.
2024. ápr. 14. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
93%
Végülis hamisnek nem nevezném, hisz kétlem, hogy az univerzumot irányító természeti törvények tudatossággal rendelkeznének. Végsősoron egy sima antiteista érvnek hangzik. Viszont attól, hogy a mondat tárgya a tudomány és a szerző egy tudós, a gondolat még nem tudományos. Ez filozófia vagy teológia kategória.
2024. ápr. 14. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Ez egy tudományos ismeretterjesztő könyv, így olyan gondolatok vannak benne nagyrészt, ami kapcsolódik a tudományhoz, így ezeket tudományos gondolatnak minősítem.
2024. ápr. 14. 12:11
 8/12 A kérdező kommentje:

De egyébként értem, mit akartok mondani:

Attól, hogy egy tudós kimond valamit, még nem biztos, hogy az tudományos tény.

2024. ápr. 14. 12:22
 9/12 TappancsMancs ***** válasza:
81%

Ez egy változata a társadalmunkban megfigyelhető zavaros elgondolásoknak, azokból is ez az erkölcs relativizálásnak, az erkölcs teljes figyelmen kívül hagyásának fikciója. Röviden az "erkölcsteletítés" egyik megfogalmazása.


Az emberiség közben meg rengeteget küzdött, hogy jobb legyen a társadalmunk, még ha közel sem tökéletes, és, hogy ne legyen rabszolgaság, legyen sajtószabadság, a nők szavazhassanak, és ne monarchikus uralkodók megdönthetetlen családi hatalom öröklődésének legyenek az emberek kitéve és ezért megszüntettük a monarchiát, megszüntettük a feudalizmust, stb, stb.


És ezek egy általános közös erkölcsből fakadnak, hogy ne baj és gond legyen, hogy ne okozzon minden szenvedést az embereknek a civilizációnkban úgy általánosan.


Úgy idézted, hogy "Az eddig megtett út nyilvánvalóvá tette, hogy...". Hát eléggé sok emberi, társadalmi törekvés kimaradt abból amit "megtett út"-nak nevez. Az illető fizikus és az bizony nem jelenti azt, hogy "mindent jól tud". Lehet jó meglátása egy híres embernek, vagy olyannak aki gazdag, vagy akár fizikusnak, kozmológusnak, matematikusnak, (stb) is, de ezektől még nem fogja ismerni a történelmet, és a véleményük sem lesz bármiben helyes. Az illető fizikus és a "megtett út" értelmezéséből "csak egy" valami maradt ki - az emberek!


Mellékesen még...

- A valóságot NEM matematikai törvények irányítják, hanem megfigyelhetőek matematikai szabályosságok is. A matematika le tud írni a világ működéséből valamennyit és valahogyan, de nem irányítja a leírás a világot. Ezek azért nem keverendőek.

- Az meg, hogy fizikus és akár nem is vallásos az nem indok az alapvető emberi értékeket megkérdőjelezésére.


Amúgy manapság nagyon terjednek mindenféle zavaros és társadalom ellenes teóriák, és az erkölcstelenítés is egy ezek közül, ami sajnos az emberek életére nagyon káros közvetlenül is. Jó észben tartani, hogy a történelem vonulatában kiküzdött eddigi közös erkölcs és emberi értékeink nélkül nincs jogi védelem az emberek számára és a nyílt diktatúrába sodorhatja a társadalmat. Na a diktatúra az, ahol nincsenek emberi értékeke, erkölcs és jogi védelem. Amúgy ugyanígy zavaros teóriák keringenek az ünnepekről, a családról, a nemiségről, stb.

2024. ápr. 14. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Ha a bácsi tudós, akkor szívesen megnézném a gondolatot eredetiben, mert:

ezt vagy alaposan félrefordították,

vagy csak beszél a világba, mondván, a laikusnak az úgy is jó.

2024. ápr. 14. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!