Ha az élet véletlenül keletkezett, és nincs semmilyen magasztos értelme, akkor egazakt erkölcs sem létezik?
Tehát ha azt mondom, hogy bűn leigázni egy másik országot, majd végigfosztogatni, akkor valójában ez CSAK azért bűn, mert így állapodtak meg az emberek?
És ha ehhez még hozzátesszük, hogy valszeg a saját védelmükben állapodtak meg így, akkor még képmutatásnak is tűnik.
Egyébként a rómaiak részben félelemből is igáztak le másokat. Végsők soron, ők az i.e. 8. században senkik voltak. Féltek, hát leigáztak másokat, nehogy azok igázzák le őket.
Ha ezt visszavezetjük ahhoz, hogy az élet véletlen, és nincs egzakt erkölcs, akkor a rómaiak nem bűnösök.
Vagy igen?
Az erkölcs társadalmi kategória. A társadalmak fejlődése során kialakultak bizonyos normák, amik kölcsönösen hasznosaknak bizonyultak. Az ettől való eltérést nevezzük bűnnek.
És nincs köze ahhoz, hogy az élet hogyan keletkezett. Ha elvetjük azokat a vallásos elméleteket, hogy mindent készen kaptunk egy felsőbbrendű lénytől: az életet, a Földet, az erkölcsöt.
Ha abszolút erkölcs tényleg nincs, akkor annyit is ér az egész téma. 100 év múlva majd más lesz a jó meg a rossz.
Komolytalan az egész.
Az erkölcshöz, barátságos attitűdhöz (nyilván stb) nem kell vallás. Sőt az sem ritka, hogy nem vallásos emberek jobb emberek, mint egyes vallásosak. Tehát az erkölcs nem csak a vallás része, hanem az egész emberi társadalmunké és a nem vallásosaké is. Nyilván tiszteletben tartjuk amikor valaki a vallása szempontjából említi, de nem kell hozzá vallás.
És nem kellene elhinni az ilyen netes zavarodottságokat és a pozitív emberi tulajdonságainkat relativizálni és jelentékteleníteni, miközben pont az erőszakot meg igazolni. Ezt most akárhonnan is olvastad a neten, de az "erőszak igazolása" valamilyen változatban és úgy tűnik valaki a neten ezen erőlködik és kitalálgatja sorban az ilyeneket. Nem tudom persze ki ennyire zavarodott, de fölösleges ennek mindig újabb átfogalmazásait kitalálni, és mindenesetre jobb érteni a dolgot semmint elhinni.
A rómaiak meg pénzt és hatalmat akartak és nem kell azon szépíteni semmit.
#4
Úgy van, 100 év múlva majd más lesz a jó meg a rossz, de attól ha te megszeged a jelen kor erkölcsi és egyéb normáit, a tetted következményei a jelenben hatnak rád.
Szabályok nélkül csak komplikált állatok vagyunk.
100 év múlva a társadalom is más lesz, így az elvárt viselkedésforma is. Már nem is késsel a kezében fog kirabolni téged senki, mert nem lesz nálad készpénz.
Az erkölcs nem csak társadalmakként eltérő, de időben is. Nem, nincs abszolút erkölcs. De azért vannak elég stabil részei az erkölcsnek nevezett íratlan társadalmi szabályoknak. Melyek szinte minden korban, szinte minden kultúrában tabuk. Az adott társadalom másik tagjait legyilkolászni, lopni, csalni, rabolni pl többnyire az. Annyi változás van ebben, hogy régen ez törzsi szinten volt igaz, majd azonos vallásúakra vagy nemzetiségűekre terjedt ki, és csak a modern korban vált globálissá az, amikor az adott társadalomról beszélünk. Elmaradottabb népek esetén még mindig csak a sajátjaik közt bűnök ezek, kívülállók esetén nem, vagy nem annyira.
"100 év múlva majd más lesz a jó meg a rossz."
Lehet. De változtat ez bármin is?
Az erkölcs mindig az adott közösséghez kötődik, és nincs magasztos értelme, csak simán értelmes.
Nélküle sehol se lennénk még, mert minden nap arra kellene figyelned, hogy ki akar fejbe csapni egy kőbaltával, és nem tudnál normálisan fejlődni.
Amúgy régen is ezért találták ki azt, hogy mást (a törzsben) erkölcstelen fejbe csapni egy kőbaltával. Ezzel kezdődött kb. az emberi erkölcs, de már a majmoknak is van saját.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!