A téridőnek is van energiája?
Hát itt van egy kis probléma:
A saját megfigyeléseiteket nem veszitek komolyan?
Honnan veszitek, hogy egyáltalán létezik az IDŐ ?
Én semmi jelét nem tapasztalom.
Létezik az ANYAG,
Létezik ENERGIA
Létezik TÉR
Ezek számomra és számotokra is megfigyelhető dolgok.
De az idő az nem létezik az anyagi univerzumban.
Az csak a fejekben-gondolatként létezik.
Einsteinnek akkora tekintélye volt, hogy ezt is elhitette.
Azért, mert a legtöbb ember hasraesik a tekintéLyétől és elfelejt NÉZNI,
Elfelejt MEGFIGYELNI.
Szerintetek ez nem így van?
2/3 (2024.04.02 08:07):
Ha létezik tér (márpedig te leírtad, hogy az létezik). És le akarjuk írni pontosan a megfigyeléseket (pl. Michelson-Morley kísérlet). Kijön az, hogy a fénysebesség határsebesség, és semmilyen nyugalmi tömeggel rendelkező "dolog" nem képes ezt a határsebességet elérni sem, a foton is csak azért tud fénysebességgel haladni mert nincs nyugalmi tömege. Ezt rengeteg rengeteg kísérlet bizonyítja.
Abból következik, hogy szemben a "klasszikus" Newtoni modellel, amelyekben az egymáshoz képest v sebességgel mozgó inerciarendszerekben (fontos, inerciarendszerekről beszélünk, amit Newton és az ő követő is megfigyeltek leírak) az idő pontosan ugyanúgy múlik. Ha ez v a sebesség kellően nagy (a vákuumbeli fénysebesség legalább 80-85%) akkor már érezhetően eltérően múlik az idő az egyes inerciarendszerekben (erre is van jó pár kísérlet, és nagyon szépen számolható is), ebből következik, hogy az idő nem egy "abszolut és megrendíthetlen dolog" hanem az is inerciarendszer függő. Azaz az idő is egy jellemzője az adott inerciarendszernek. Ez még kb. középiskolai matek-fizika tudással is felfogható. ami már bonyolultabb matekot igényel (és ha elolvassátok Einstein anyagait, akkor először neki is ez gondot okozott), hogy leírja általánosítva, hogy mi és hogyan hat a tér-idő szerkezetére és hogyan is viselkedik az egész cucc. Ehhez kellett még pár "segítő" Einstein környezetében akik a megfelelő matek alapkutatásokat elvégezték (pl. Hilbert, Riemann és munkatársai) és ennek következtében az ált.rel. amit jelenleg egyre több mérés bizonyít. Ez meg már olyan, hogy aki picit is érti meg se próbálja "vizuálisan elképzelni" mert nagyon nehéz.
Igen van, ez a vákuum energiasűrűsége.
Egyébként pont rátapintottál arra a témára, amit a fizika valaha volt legrosszabb előrejelzésének neveznek.
Videók a témában (ha megy az angol):
A tér a valós és potenciális fizikai objektumok pozíció tulajdonságát leíró elvont, matematikai természetű viszonyrendszer, egy absztrakció. Az idő is az események időpontjai közötti viszonyokat leíró matematikai összefüggésrendszer. A relativitáselméletben praktikus volt ezt a hétköznapokban különbözőnek észlelt tulajdonságot egyetlen viszonyrendszerben, a négydimenziós téridőben leírni, mert bizonyos eseményeket, összefüggéseket könnyebb volt ezen négydimenziós matematikai rendszerben végzett transzformációkkal leírni.
A téridő az nem anyag, nem valami, amiből ki lehet venni valamit. A téridő azon dolgok pozíciói közötti viszonyrendszer, amit kivenni akarnál belőle. Olyan ez, mint mondjuk egy vállalati hierarchia. Ő a közvetlen beosztottam. Ő meg a főnököm. Ebből fakadóan az egyik a másiknak nem közvetlen felettese. Ő meg a közvetlen munkatársam, amiből következően azonos a főnökünk. Ő meg egy másik osztály munkatársa, amiből fakadóan a közvetlen főnökünk más, de van közös felettesünk.
Ha kiveszel a „téridőből” mindent, akkor maga a téridő válik értelmezhetetlenné. Kvázi úgy, mintha egy cég kirúgná szépen lassan a dolgozókat, majd a középvezetőket, majd a vezetők is elhagynák a céget. Ezzel a cég megszűnik, nincs az, aminek a hierarchiájáról beszélhetnénk. Ha nem létezik a cég, senki nem dolgozik a cégben, akkor az nulla darab ember az nem lesz sem főnök, sem beosztott, sem munkatárs stb…
Vagy kicsit olyan, mintha az kérdeznéd, hogy ha a Celsius-skálából kivennél minden anyagot, részecskét, akkor magának a Celsius-skálának mennyi lenne a hőmérséklete. Értelmetlen kérdés.
~ ~ ~
Az lehetne értelmes kérdés, hogy ha a tér egy adott részéből eltávolítanál minden barionos anyagot, sötét anyagot, fotont (meg minden más fermiont), szóval mindent, akkor az ott maradó vákuumnak – nem téridőnek, hanem vákuumnak – lenne-e e energiája. Egyrészt a válasz az, hogy nem, mivel az energia ha nem is annyira szembeötlő, de egy relatív mennyiség, mi alapvetően energiakülönbséget és nem energiát mérünk, de a vákuumot definiáljuk nulla energiájúnak. Másrészt meg a válasz az, hogy igen, mert kvantumfizikai okokból – határozatlansági reláció – a vákuumhoz is tartozik egy nullponti energia.
~ ~ ~
#2 > Honnan veszitek, hogy egyáltalán létezik az IDŐ ?
Tapasztaljuk. Lehet, hogy veled minden egyszerre történik meg, számodra nincs különbség abban, hogy a fizetésedet a jövő héten utalják, vagy 100 év múlva, de ebben az esetben a hiba a te készülékedben van.
> De az idő az nem létezik az anyagi univerzumban.
> Az csak a fejekben-gondolatként létezik.
Az egész fizika a fejünkben létezik. Van a valóság, amiről a természettudományok kialakítanak egy modellt. A fizikai világan vannak dolgok, mi meg ebből absztrahálunk olyanokat, mint helyzetei energia, mozgási energia, belső energia, és az, hogy mindezeket ugyanúgy energiának nevezzük, az azért van, mert a világunk kusza dolgainak működésében mégiscsak látunk egy mintázatot, összefüggést, ami mentén meg tudunk alkotni egy olyan elvont fogalmat, mint az energia, amit te is létezőnek tételezel.
Térjünk vissza a földre.
Itt tudnátok nekem mutatni egy darab időt ?
Szerintetek itt is létezik.
Hát mutassatok valamit .
Ne arról beszéljetek, hogy olvastátok, hogy mások szerint van.
Ti láttátok, tapasztaltátok ?
Ha nem láttatok, akkor mondjátok meg őszintén, hogy nem láttátok.
> Itt tudnátok nekem mutatni egy darab időt ?
Ha nincs idő, akkor nincs ami különbséget tesz aközött, hogy valamit megmutattam már, most mutatom meg, vagy meg fogom mutatni. Miért használsz jelen idejű és múlt idejű ragozást? Mi alapján döntöd el, hogy melyiket használod? Hiszen számodra nincs idő.
Amúgy a darab egy nem túl egzakt mértékegység. Az időnek nem darab a mértékegysége. Ugyanúgy nem tudok mutatni egy darab időt, mint ahogy nem tudok mutatni 2 méter hőmérsékletet, 3 ampernyi sebességet vagy 4 liternyi erőt.
Az események nem egyszerre történnek. Ami a különbség közöttük azt nevezzük időnek. A mérése amúgy nem annyira triviális, de a fizika törvényeiről az a tapasztalatunk, hogy térbeli és időbeli eltolástól függetlenek. Ha elvégzek egy kísérletet, akkor valahol azt várom, hogy ha a laboratóriumot áthelyezik egy másik épületbe, az nem befolyásolja a kísérlet végeredményét (hacsak nem a lokális tértől valóban függő aspektusai vannak a kísérletnek). Ugyanezt várom az időbeli eltolástól is, ha nem ma, hanem holnap végzem el a kísérletet, akkor is azt várom, hogy ugyanaz lesz az eredmény (hacsak nincs időfüggő aspektusa a kísérletnek). Az idő mérésének az alapja, hogy látunk periodikus jelenségeket. Ez régen nyilván a Föld forgása volt, vagy mondjuk az inga lengése, vagy a homokóra homokszemeinek a lepergése, azóta meg találtunk ennél megbízhatóbb, univerzálisabb mértékét is az idő mérésére.
Idő nélkül nincs sebesség, gyorsulás hiszen ezek pont az idő teléséhez képesti arányok. Idő nélkül nincs frekvencia. Idő nélkül nincs áramerősség vagy elektromos töltés, hiszen ezek között is az idő teremt kapcsolatot. Idő nélkül nincs, értelmezhetetlen bármiféle változás, mert a változás maga nem más, mint a különböző *időpontok* állapotai közötti eltérés.
> Ne arról beszéljetek, hogy olvastátok, hogy mások szerint van
Nem. Az idő érzékelésére még egy csecsemő is képes, azelőtt, hogy olvasni tudna, sőt azelőtt, hogy képes lenne megérteni a beszédet. (Azt a beszédet, ami amúgy a légnyomás időbeli változása.)
> Ti láttátok, tapasztaltátok ?
Látni a fényt lehet, annak is csak egy szűk frekvenciatartományát. De nem láttam még soha feszültséget például. Mégis tudom, hogy létezik, mert a hatása már szemmel is – meg rosszabb esetben kézzel is – érzékelhető. Az időt is látom, pontosabban annak a következményét. Látom körbefordulni az óramutatót. Észlelem, hogy a szobámban nem állandó a fényerő. Látom, hogy a Hold alakja valahogy mindig más. Tudom, hogy voltam ma a konyhában, de kinézve mégsem látom ott magamat.
Ha számodra az idő nem egy lépten-nyomon megtapasztalható valami, akkor keress fel egy pszichológust. Lehetőleg még tegnap.
~ ~ ~
Amúgy ha már itt tartunk, nem tudom, miért nem válaszoltál még a 18. válaszomban neked feltett kérdésre. Nem mondhatod azt, hogy azért, mert még nem írtuk le, hiszen nincs idő, nem tehetsz különbséget a válaszok között időbeliség alapján. Szóval kérlek akkor válaszolj a 18. válaszomban leírtakra.
Na akkor mit láttok ?
Hogy a tárgyak mozognak.
Ennyit láttok, hogy az energiarészecskék mozognak.
A többi dolog, amiről beszélsz például a sebesség nevezetű dolog, csak arra való, hogy tudj vele gondolkozni számolni, problémát megoldani, illetve erről beszélni másokkal.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!