Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Biológia Hershey és Chase...

Biológia Hershey és Chase (vírusok) kísérlete valaki érti?

Figyelt kérdés

A T2 fág egy baktériumokat fertőző vírus, amely a baktérium felszíni receptorához kötődik és képes bejuttatni DNS-ét a baktériumba, miközben fehérjeburka kívül marad. 1952-ben a Hershey és Chase T2 fágokkal végzett kísérleteket annak bizonyítására, hogy a fág mely alkotója felelős az örökítésért. Az egyik kísérletben radioaktív kénnel jelölt vírusokkal fertőztek E. Coli baktériumokat, majd röviddel utána turmixolásnak és centrifugálásnak vetették alá a kémcsövek tartalmát és mérték a radioaktivitást.


c) Mely molekulába épült be a kísérletben a kén?


A baktérium sejthártyáját alkotó molekulába.

A fág örökítőanyagába.

A baktérium örökítőanyagába.

A fág burokfehérjéibe.

A fág sejthártyáját alkotó molekulákba.


d) Milyen célt szolgált a kísérletében a centrifugálás?


Elősegítette a fágok baktériumhoz való tapadását.

Feldarabolta a baktériumokat, lehetővé téve az örökítőanyag vizsgálatát.

Elválasztotta a fehérjeburkot és a baktériumokat egymástól.

Felgyorsította a fágok baktériumba való jutását.

Feldarabolta a vírusokat, megszakítva a fertőzés folyamatát.


e) Centrifugálást követően a felülúszóban vagy az üledékben mértek a nagyobb radioaktivitást? Indokolja válaszát!


f) Egy másik kísérletben radioaktív foszforral jelölt fágokkal végezték el ugyanezt a kísérletet. Adja meg a molekula nevét, amelybe a foszfor beépült!


2024. febr. 27. 11:54
 1/2 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Kén nincs a DNS-ben, de a fehérjében (cisztein) van.
2024. febr. 27. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

A DNS magas foszfortartalmú molekula, de nincs benne kén, míg a fehérjékben (cisztein és metionin aminosavak) kén található, de foszfor nem. Ha radioaktív kénnel jelölik, akkor a fehérje lesz radioaktív, ha pedig radioaktív foszforral, akkor a DNS lesz az. A centrifugálás során a baktériumok méretük miatt üledéket képeznek, a vírusok alkotórészei pedig a felszínen lebegnek. Mivel külön vizsgálták, az izotópokkal jelölt vírusokat, így képesek voltak vizsgálni, hogy mely alkotó jut be a baktériumba.

Amikor radioaktív kénnel jelölik, akkor megmérik, hogy a sugárzás az üledékben vagy a felül úszó rétegben nagyobb. Ha a fehérje bejutott a sejtbe, akkor leülepszik a baktériumokkal együtt, különben a felszínre kerül. Ugyanez történik amikor radioaktív foszfort használnak. A DNS amennyiben bejut a sejtbe az üledékében lesz nagyobb a sugárzás, amennyiben nem, akkor a vízfelszínen.

Hershey és Chase arra jutott, hogy amikor radioaktív kénnel jelölik a vírust, akkor a vízfelszínen van a sugárzó anyag, ha pedig radioaktív foszforral, akkor az üledék fog sugározni. Ezzel bizonyították, hogy a DNS bejut a baktériumba, de a fehérjeburok nem.

2024. febr. 28. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!