Létezik 100%-ig természetes kék és fekete rózsa, vagy kísérletek, egyéb mesterséges körülmények adják ezen színeket?
Nem, nem természetes.
A növényi színanyagok közül a karotinoidok adják a piros, narancs és sárga színeket, míg az antociánok a feketéslilától a halványrózsaszínig terjednek. A klorofillok a zöld színért felelnek. Amelyik növénybe pedig egyik színanyagból sem kerül, fehér színű lesz, a természetben ugyanis nincs fehér színanyag!
Mivel a rózsák többsége bordó, piros és pink, ezekből a színekből antociánokra és karotinoidokra egyaránt következtethetünk. Csakhogy, a rózsák sárga színe is természetes eredetű, s ez árulja el, hogy a rózsa színanyagai a karotinoidok.
Ha létezne a természetben fekete vagy kék rózsa, antociánokat kellene termelni hozzá. Kétféle színanyag megléte egyazon növényben azonban nem gazdaságos, tudniillik a színek a beporzó rovarok csalogatását szolgálják.
Észrevetted már, hogy a szirmok és termések többsége piros, a kék szín pedig csak néhány fajnál jelenik meg? Állítólag ez azért van, mert a méhek/lepkék a piros színt veszik észre a legjobban, legkevésbé pedig a fehérre reagálnak.
UI.: Léteznek betalain nevű színanyagok is, amelyek piros vagy sárga színeket adnak. Egyetlen növényt találtam ide példának, a céklát.
Nem lehet kék rózsát nemesíteni. Hiányzik a kék pigmentanyag.
2004-ben sikerült először génbeültetéssel bevinni a delphinidin kék pigment termelését, de tudtommal az eredmény még mindig inkább lila, mint kék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!