Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik -CO funkciós csoport,...

Létezik -CO funkciós csoport, és ha igen, akkor mutatnátok rá egy példát?

Figyelt kérdés
Angol wikipédián láttam (en.wikipedia.org/wiki/Inductive_effect#Relative_inductive_effects), hogy létezik ilyen. Benne van a felsorolásban a relatív induktív effekt szekcióban.

2024. febr. 25. 16:33
1 2 3
 21/29 A kérdező kommentje:
#19: Igen, vagyis a Mozaikos tankönyv ugyanazt mondja, mint én. Magyarul a szénnek 4 kötése kéne hogy legyen (két kötéssel kapcsolódik az oxigénhez, 2 kötéssel egyéb ligandumokhoz). Merthogy a karbonilcsoport az nem önmagában létezik, hanem valamihez kapcsolódva. Így megint csak ott tartunk, hogy a -CO csoport nem lehet karbonilcsoport, hiszen a karbonilcsoport formális töltéssel nem rendelkezik, és a benne lévő szénatomnak mindig 4 kovalens kötése van, nem pedig 3.
2024. febr. 27. 23:46
 22/29 A kérdező kommentje:
Még annyi, hogy amikor azt írtam, hogy "4 ligandummal kéne rendelkezzen", azt szeretném kijavítani arra, hogy "4 kovalens kötéssel kéne rendelkezzen".
2024. febr. 27. 23:48
 23/29 sadam87 ***** válasza:

Kedves Kérdező!

Természetesen lehet azon agyalni, hogy hogyan létezhet -CO csoport. De nem lenne egyszerűbb elfogadni, hogy ez egy karbonil csoport, amit egyszerűen pontatlanul jelöltek wikipedia oldal hivatkozás nélküli szekciójában? Mert egyébként az. Ha nem is fogadod el pusztán logika alapján (mi mást jelölne?), akkor elég, ha megnézed más forrásban, hogyan rakják sorba a csoportok az induktív hatásuk alapján. Például:

[link]

Itt elég egyértelműen karbonilcsoport van, és elég egyértelmű, hogy ugyanazon a helyen van, mint a kérdéses csoport a wikipedia linkben.


Pár reakció még a 16. válaszra:

"Namost ha ez a csoport töltéssel rendelkezik, akkor az már nem lehet karbonilcsoport, hiszen a karbonilcsoportban a szénatom töltés nélküli."

Miért volna logikusabb feltételezni, hogy töltés maradt le a csoport jelöléséből, mint hogy egy kötés?

"Ha az oxigén háromszoros kötéssel kapcsolódik a szénatomhoz, akkor megintcsak töltése lesz a ligandumnak, ezúttal pozitív"

Nem feltétlenül kell töltésnek lennie. Ha nagyon szigorúan értelmezzük a képletet, akkor lehetne egy szén-monoxid ligandum egy karbonil komplex vegyületben. Ez mondjuk tökéletesen megfelelne a leírt képletnek, csak épp semmi értelme nem volna ebben a kontextusban.

2024. febr. 28. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 A kérdező kommentje:

"De nem lenne egyszerűbb elfogadni, hogy ez egy karbonil csoport, amit egyszerűen pontatlanul jelöltek wikipedia oldal hivatkozás nélküli szekciójában?"

Dehogynem. Ha valaki azt mondta volna már az elején, hogy ez semmi több, mint egy pontatlan jelölés a wikipédián, és levezette volna a hiteles indokait, akkor megköszöntem volna neki, és lezártam volna magamban a témát. De nem ez történt, hanem megpróbálták megmagyarázni, hogy a -CO az egy jó és elfogadható jelölés a karbonilcsoportra.


"Ha nem is fogadod el pusztán logika alapján"

Én elfogadom, hogy a felsorolásba a karbonilcsoport illik bele. Én csak azt nem fogadom el, hogy a "-CO" az egy valid jelölés lenne a karbonilcsoportot illetően.


"Miért volna logikusabb feltételezni, hogy töltés maradt le a csoport jelöléséből, mint hogy egy kötés?"

Nem logikusabb. A töltésen való filózgatás is ugyanolyan eshetőség, mint ahogyan a lemaradt kötést is lehetőségként fogtam fel (már a kérdés kiírása előtt is).


"...lehetne egy szén-monoxid ligandum egy karbonil komplex vegyületben"

Erre mondjuk nem gondoltam. :)


Köszi a hozzászólást.

2024. febr. 28. 00:50
 25/29 A kérdező kommentje:
Holnap ha lesz időm, akkor javítom a wikin a béna jelölést :)
2024. febr. 28. 00:52
 26/29 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


Nem kell a szénnek 4 kovalens kötéssel rendelkeznie. A szén hibridállapotban tud négy kovalens kötést kihozni.

-> Hogy a 4 darab sp^3 hibridpálya a hidrogénatomok 1s pályájával fedésbe kerülnek, így kijön a 4 szigma-kötés. Az sp^3 hibridpályák pedig úgy jönnek létre, hogy a 2s pálya kölcsönhat az alapból meglevő három p pályával, így létrejön 4 darab sp^3 hibridpálya. (Lásd: metán)


->sp^2 hibridpálya: a 2s pálya csak 2 p pályával hat kölcsön, így sp^2 hibridállapot jön létre: a szénatom két szigma-kötést és egy pí-kötést létesít (Lásd: etilén)


-> sp hibridizáció: a 2s pálya csak 1 p pályával hat kölcsön, és létrejön az acetilénhez hasonló típusú struktúra: az sp-sp átfedéseknél létrejön egy szigma-kötés, a p-p átfedéseknél pí-kötések, illetve a p-sp átfedéseknél kapcsolódnak be a hidrogénatomok szigma-kötéssel.


De nincs mindig 4 kovalens kötés, lásd pl.: szén-monoxid. Itt 3-szoros kovalens kötésben egy datív kötést találunk, ami megint megér egy misét, de

2024. febr. 29. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 sadam87 ***** válasza:

#26

">sp^2 hibridpálya: a 2s pálya csak 2 p pályával hat kölcsön, így sp^2 hibridállapot jön létre: a szénatom két szigma-kötést és egy pí-kötést létesít (Lásd: etilén)"

Helyesen: a szén három szigma- és egy pí-kötés létesít.

2024. febr. 29. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:
#27, igaz, sorry. Kezd esteledni. :D
2024. febr. 29. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 A kérdező kommentje:
#26: Én sehol nem írtam olyat, hogy mindig és minden körülmények között 4 kötéssel kell rendelkezzenek a szénatomok.
2024. márc. 1. 00:23
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!