Létezik -CO funkciós csoport, és ha igen, akkor mutatnátok rá egy példát?
Nem akartam személyeskedni azért kérdeztem ,hogy esetleg akkor akad önnél kémia könyv.
Az a lényeg hogy a CO csoport az a karbonil csoport de ha hozzá kapcsolódik egy alkillánc az attól még karbonilcsoport marad.
Ha érdekel a téma javaslom a 10 mozaikos kémiakönyvet abba van a szerves rész ha jól emlékszem.
"Ha pedig nem úgy érted, akkor írd le *precízen*"
A 8-as hozzászólásban megpróbáltam jobban körülírni.
"az egy karbonilcsoport"
Szerintem nem lehet karbonilcsoport, hiszen a -CO csoportban (már ha létezik ilyen) a szénatomon ott csüng az oxigén, ki tudja, hányszoros kötéssel, emellett ennek a szénatomnak van még egy egyszeres kötése. Namost ha ez a csoport töltéssel rendelkezik, akkor az már nem lehet karbonilcsoport, hiszen a karbonilcsoportban a szénatom töltés nélküli. Ha az oxigén háromszoros kötéssel kapcsolódik a szénatomhoz, akkor megintcsak töltése lesz a ligandumnak, ezúttal pozitív, vagyis megintcsak nem lehet karbonilcsoport.
Szóval véleményem szerint nem létezik olyan karbonilcsoport, amelyben a szénatom csak három kötéssel kapcsolódik más atomokhoz.
Kinyitottam a könyvemet (mozaik-kémia 11.-12. 247. oldal) és láss csodát:
A karbonil-csoport az áll egy oxigénbő amelynek 2 pár párosítatlan elektronja van illetve egy szénből aminek 1-1 darab van ehhez kapcsolódhat például egy hidroxil csoport annak is az oxigénnjével alakít ki egyszeres kötést így karboxil-csoportot képeznek.
A szén és oxigén a karbonil-csoportban kétszeres kötéssel kapcsolódik
Ha egy karbonil-csoport egy éter-csoporttal kapcsolódik akkor észtercsoprt jön létre
A karbonil-csoport az oxovegyületeken belül a ketonok közé tartozik.A ketonok olyan oxivegyületek amelyek molekuláiban az oxocsoport láncközi vagy gyűrűs szénatomhoz kapcsolódik.Csoportfunkciós elnevezésük a karbonilcsoporthoz kapcsolódó szénhidrogéncsoportok betűrendben felsorolt nevei után tett -keton szóval történik pl aceton.
A 258.oldal:
A karbonil-csoport erősen poláris(nagy elektronegativitású oxigénatom szigma kötés gyengén kötött elektronpárját nagymértékben vonzza maga felé) ,és ez a poláris rész határozza meg a kisebb szénatomszámú aldehidmolekulák polaritását.Molekulák között dipol-dipol kölcsönhatás jöhet létre H-kötésre csak akceptorként képesek más molekulákkal pl vízzel.A szén atomszám növekedésével azonban egyre inkább a molekulák apoláris jellege válik uralkodódvá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!