A párhuzamos univerzumok mese vagy valóban lehetséges?
Csak megerősíteni tudom az eddigieket.
A fizikai világ leírására használt modellek egy részéből matematikai számításokkal kihozható hogy lehetségesek a párhuzamos világok vagyis univerzumok.
Nem véletlen tehát hogy annyi sci-fi író és a történeteikből készült filmek és sorozatok ezt elővették.
Viszont bizonyítása ennek az elméletnek per pillanat teljesen lehetetlen.
Tehát biztosra senki nem tudja kijelenteni hogy márpedig van. De kizárni sem lehetséges.
Csodás!
És ezt hogyan kell elképzelni? Tényleg úgy van, mint a filmekben, hogy pl az itt létező dolgok ott is léteznek? Pl valamelyikben van egy ezós énem? Vagy teljesen mások?
Nagyon menő, ha valaki ért ehhez. Sajnos én egyáltalán nem értek hozzá. Talán meg kellene kérnem valakit, hogy tanítson matekra, átismételhetnénk a hatodikos anyagtól kezdve 😂😂😂
7: tehát minden ugyanolyan, csak más 😂
8: értem. Minden lehetséges, és semmi sem. Máris egy párhuzamos univerzumban érzem magam! Érdekes dolgok ezek az egyszer biztos.
Kicsit bánom, hogy fizika órán inkább verseket olvastam, de az is igaz, hogy a tanár a véletlenszám generátorral választotta ki a felelőt, és ha mondtad, hogy nem akarsz menni, akkor nem is kellett. Négyes voltam úgy, hogy megmondtam neki, melyik témakörből kérdezzen, ha mégis felelni kellett, és ha mást kérdezett, rászóltam, hogy nem ebben egyeztünk meg. Pedig amúgy elismert suli volt még akkor.
#4 azt sem tudja, mit irkál, nyugodtan ignoráld. A sötét anyag más tészta, arról nagyon leegyszerűsítve annyit kell tudni, hogy megfigyelésekből tudjuk, hogy több tömeggel rendelkező "cucc" van pl. a galaxisokban, mint amennyit látunk. Más téma, ne keverjük ide, ne bonyolítsuk 😅
Nem összekeverendő a sötét energiával! A világegyetem GYORSULVA tágul, ergo valami energia hat a téridőre, gyorsítja a tágulását - csak épp nem tudjuk, mi a fene az 🤔 Na, ezt nevezték el sötét energiának.
A multiverzum elmélet (ahogy a neve is mutatja) egy ELMÉLET. Gyakorlatilag pont az a lényege (és itt cáfolnám meg #7-est, bocsi), hogy SEMMIT nem tudunk róluk, pont azért, mert ezek a világok nem függnek össze egymással, vagyis nincsenek oksági kapcsolatban.
Vagyis: ha egyáltalán létezik, honnan a fenéből tudhatnád, mi van ott, milyen fizikai törvények uralkodnak, ha egyszer semmilyen módon nem tudod "megmérni", megfigyelni őket? Lehet léteznek, lehet nem. Lehet ugyanazok a szabályok, lehet nem. 🤷♂️
Ugye pont ez a baj velük, hogy - jelenlegi tudásunk szerint legalábbis - semmilyen módon nem tudjuk tesztelni az elméletet. Igen, lehet, hogy "kijön a matek", de ez még semmit nem jelent.
Sean Carroll nevét emelném még be, aki a multiverzum elmélet egyik neves képviselője, igaz, ő más vonatkozásban beszél ezekről ("many worlds interpretation").
Ugye a kvantummechanika világa alapvetően valószínűségi alapon működik. Egy adott kvantum esemény kimenetele (pl. egy részecske spinje x vagy y irányt vesz-e fel) valószínűségi alapon következik be, nem lehet kiszámolni. Nem determinisztikus.
Dióhéjban Carroll valami olyasmit mond, hogy amikor megfigyeljük a részecskét, és ő "eldönti" hogy x irányba fog rendeződni, akkor "leszakad" egy párhuzamos univerzum, ahol viszont y irányba rendeződött az ügy. És ez minden. Egyes. Kvantum. Esemény. Során. Bekövetkezik. Elég mind-blowing.
Ha megy az angol itt van egy videó róla:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!