Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van egy egységnyi átmérőjű...

Van egy egységnyi átmérőjű gömb: Milyen hosszú az a gömbátmérő két végpontját összekötő spirál vonal, amelyik pont a gömb túloldalán, pont az egyenlítőt mettszi?

Figyelt kérdés
A gömb két pólusát összekötő átmérőre gondoltam, és a rá merőleges átmérőre eső egyenlítői körre. A spirál kezdőpontja a sarkokat összekötő átmérő kezdőpontja a spirál középpontja a gömb egyenlítőjére esik úgy, hogy a spirál pont 180 fokot fordult a kiindulási ponthoz képest. ( A spirál másik fele szimmetrikus az első felére.). A spirál a gömb felszínén fut, végig. A spirál végpontja a gömb másik pólusa

#egyenlítő #Gömb átmérője #Gömb felszíni spirál
2024. jan. 21. 14:20
 1/9 A kérdező kommentje:
A pi számot már megtalálták. Kérdésem az lenne felfedezték- e már ezt a számot amit kérdeztem. Egységnyi gömbspiral és a gömbátmérő hányadosa a kérdés, illetve az hogy miből levezethető - e?
2024. jan. 21. 14:22
 2/9 anonim ***** válasza:
Kíváncsian várom a választ, mert a spirált, mint geometriai formát itt nem tudom elképzelni.
2024. jan. 21. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Végtelen sok spirál rajzolható fel.
2024. jan. 21. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

A spirál, mint geometriai forma alatt a c(t)=(cos(t),sin(t),t) görbét szokták érteni, illetve ennek mindenféle transzformáltjait, meg változatait (arkhimédeszi spriál, stb.) Ezt úgy lehet elképzelni, hogy a z koordinátában emelkedik, miközben az x és y koordinátákban forog.


A kérdező leírása szerintem jól elképzelhető (ha jól értem), annyit még hozzátennék, hogy a spirál egyenletes emelkedésű, hogy egyértelmű legyen, és ne végtelen sok spirál legyen felrajzolható.


A keresett spirál görbe paraméterezése a következő:

c(t)=(cos((t-pi)/2)*cos(t),cos((t-pi)/2)*sin(t),sin((t-pi)/2)), t megy 0-tól 2pi-ig. (Rajzoltasd ki geogebrával, látni fogod, hogy ez az amit kérdeztél.)

Onnan jön, hogy a gömbfelület paraméterezése:

f(u,v)=(cos(u)*cos(v),cos(u)*sin(v),sin(u)) ahol u megy -pi/2-től pi/2-ig (u a gömbfelület pontjába húzott sugár és a pólusokat összekötő átmérő által bezárt szög), v megy 0-tól 2pi-ig (v a pólusokat összekötő átmérőre merőleges egyenlítő síkjában való elfordulás szöge). Itt én nem 1-ség átmérőjű gömböt, hanem az 1-ség sugarú gömböt vettem, mert nekem így volt egyszerűbb, de lényegileg mindegy.


A kérdéses spirál ezen a gömbfelületen fut, tehát ezt a paraméterezést ki kell elégítse, kérdés, hogy a spirál pontjaiban mi a kapcsolat u és v között, azaz mi az u(v) függvény! A kiindulásnál v=0, ekkor vagyunk a déli pólusban, tehát az u(0)=-pi/2, amikor eléri az egyenlítőt, akkor éppen a spirál felénél legyünk u(pi)=0, amikor pedig az északi pólusba érünk u(2pi)=pi/2. Ezekre a pontokra kell egyenest illesztenünk (egyenest, ha feltesszük, hogy egyenletesen emelkedik a spirál), ami pedig u(v)=(v-pi)/2. Tehát v=t jelöléssel és u=(t-pi)/2-vel behelyettesítve a gömbfelület paraméterezésébe, éppen a c(t)-t kapjuk, ez a spirál paraméterezése.


Ha a spirál hosszára vagyunk kíváncsiak akkor a megfelelő képletbe kell behelyettesíteni, ami úgy szól, hogy c(t) deriváltjának abszolút értékét kell integrálni 0-tól 2pi-ig. Ez kicsit hosszú számolás nem is írnám le ide, a végén az jött ki, hogy

2*gyök(1/4 + cos^2(x))-et kell integrálni -pi/2-től pi/2-ig. Ez egy úgynevezett elliptikus integrál, ami a "klasszikus" integrálási technikákkal nem számolható, az eredmény 2*E(-4), ahol E(-4) a -4 paraméterű másodfajú elliptikus integrál értékét jelenti, 2*E(-4)-re, tehát a spirál hosszára közelítő érték ~5.27...

A válasz, hogy ezeket a számokat is megtalálták (amik az ilyen elliptikus integrálok értékei), és amik közül speciálisan E(-4) írja le a kérdezett spirál hosszát, csak ezek nem annyira közismertek mint a pi:)

2024. jan. 22. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

"A kérdező leírása szerintem jól elképzelhető (ha jól értem), annyit még hozzátennék, hogy a spirál egyenletes emelkedésű, hogy egyértelmű legyen, és ne végtelen sok spirál legyen felrajzolható."


Egyenletes emelkedésű spirálból is végtelen sok van.

2024. jan. 22. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
5-ös: de a többi feltétellel (honnan indul, hol végződik a gömbön) együtt már egyértelmű
2024. jan. 23. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Ha jol ertettem annyyi a feltetel hogy a ket polust ossze koesse a koezepponton keresztuel. Ezt az is teljesiti ha spiral 2 megy koerbe a goemb felueleten meg az is ha 1000 megy koerbe.
2024. jan. 23. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

7: azért nem, mert azt mondja, hogy 180 fokos elfordulásnál érje el az egyenlítőt, tehát egyszer "megy körbe" a gömb felületén.

De egyébként, ha azt szeretnénk hogy k-szor menjen körbe, annyit kell módosítani a képleten, hogy a (t-pi)/2 helyett (t-k*pi)/2k -t írunk a képletbe.

2024. jan. 23. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Igen igy igazad van.
2024. jan. 23. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!