Ha a delfinek képesek arra, hogy folyton ébren legyenek, akkor az ember is képes lenne erre?
Nem.
Rabokkal kísérleteztek már alvásmegvonással. Az ember erre sohasem lesz igaz.
"mesterséges evolúcióval vagy irányított evolúcióval"
Óvatosan az ilyen kijelentésekkel, mert könnyen nácinak bélyegeznek érte... A németek is ezt akarták annó, hogy csak az árják szaporodjanak.
A delfinnek lélegeznie is kell, attól függetlenül, hogy a vízben él. Valószínűleg emiatt nem alhat el hosszabb időre, hogy ne fulladjon a vízbe alvás közben. Az embereket ez a veszély nem fenyegeti.
Az, hogy a ceteknek mindig csak az egyik agyféltekéje alszik, nem azt jelenti, hogy ekkor is ugyanúgy viselkednek, mint ébren. Az ámbrás cetek például függőleges pozícióban alszanak, más cetek lassan úsznak. Szóval még véletlenül sem arról van szó, hogy ott ne lennének nyugodtabb fázisok. (Nyilván főleg a légzés miatt alakult ki ez náluk, azt víz alatt nehéz lenne megoldani alva.)
Eleve egy agyfélteke a test izomzatának felét irányítja. Értelemszerűen az alvó fél által irányított testfél nem nagyon fog mozogni. De az embernél például az is izgalmas volna, hogy a beszédközpontok (általában) a bal agyféltekében vannak, szóval amikor az a félteke alszik, akkor hiába volna a másik ébren, nem tudnál beszélni.
Egyébként az egy agyféltekés alvás csak mélyalvás (non-REM alvás, hosszúhullámú alvás) esetében lehetséges. A REM alvás (álomalvás) mindig kiterjed mindkét agyféltekére. Márpedig ez az ember esetében létfontosságú.
Persze az evolúció során biztos kialakulhatna az, hogy ne legyen REM alvásra szükség. A ceteknél is hiányzik általában (bár van olyan delfin, aminél kimutattak REM alvást). De ki tudja milyen ára volna ennek. A szárazföldi emlősökre (sőt a madarakra is, és a hüllőknél is kimutattak hasonlót) általánosan jellemző a REM alvás. A fókák (egy része) esetében pedig ugyan a vízben a delfinekhez hasonlóan alszanak, de ha a szárazföldön tudnak aludni, az a szárazföldi gerincesekéhez hasonló. Ez azért eléggé arra utal, hogy ha van rá mód, akkor a "hagyományos" alvás az előnyösebb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!