Magyarországon már nem nagyon várható rendes tél?
Például tavaly szinte nem is volt hó, idén szerencsére akadt pár napig egy kis mennyiség. Már évek óta szinte nincs is olyan hogy több napra vagy hétre is mínuszok lennének folyamatosan. Dunán például már 6-7 éve nem volt jégzajlás ami előtte rendszeres volt. Az elmúlt kb 10 évben szinte megszűnt a tél.
Ez várhatóan így is marad illetve tovább romlik a tendencia, vagy ha a globális klíma úgy alakul - például El Nino - akkor még összejöhetnek komolyabb telek?
"Én is olvastam erről, hogy száz valahány éve szintén ilyen volt. Meg azt hiszem orosz tudósok nyilatkozták még pár éve, hogy ők arra a véleményre jutottak hogy ez kb 100 éves periódusra osztható, tehát 100 éven belül ingadozik oda s vissza majd kezdődik előlről."
#9 Az éghajlatnak vannak ilyen léptékű ingadozásai is (naptevékenység miatt például), de közben folyamatosan zajlik a nagyon nagy valószínűséggel emberi tevékenység okozta klímaváltozás.
Ahogy előttem is írták, a régi időkben is voltak viszonylag enyhébb telű időszakok, de egyik időszak sem volt ennyire enyhe. Hazai viszonylatban a tél 2 °C középhőmérséklet felett nagyon enyhének számít, ez mindössze nyolcszor fordult elő a 20. században (1902,1910,1916,1936,1950,1988,1994,1998), de már nyolcszor előfordult a 21. században is (2007,2014,2015,2016,2020,2021,2022,2023), aminek még csak a negyedénél járunk.
Nincs olyan, hogy "rendes tél". :) A klíma folyamatosan változott és változni is fog és ennek értelmében csak olyat tudunk, hogy az elmúlt időszakokhoz képest most miben változott. Azt még laikus is tapasztalja, hogy valóban változik a klíma jelenleg, mint például a telek enyhülése. Ezekkel a paleoklimatológia foglalkozik és vannak mérések különféle módszerekkel is. Mindenesetre kérdező itt van néhány diagram példának.
Találgathatnánk, hogy melyik a "rendes" klíma, csak nem úgy tűnik, hogy ilyet tudnánk jelenleg mondani. Változni most változik, ez okés. Vélhetően még bele is szólunk, és ez is okés. De számoljuk le képzeletben azt ami most az emberi tevékenység tesz hozzá és nézzük a paleoklimatológiai értékeket. Nem lehet rajta kijelölni "rendes" klímát sehol.
Ez itt a Földközi-tenger Spanyolország melletti részét mutatja. 10000 évtől mutatja 50000 évig. Ebből melyik a "rendes"?
Ez ie. 6000 évig mutat méréseket. Melyik lenne a "rendes"?
Itt 500 ezer évig a diagram.
(innen: [link] )
"Ez itt a Földközi-tenger Spanyolország melletti részét mutatja. 10000 évtől mutatja 50000 évig. Ebből melyik a "rendes"?"
Bármelyik lehet rendes, a lényeg az lenne, hogy ne produkáljon 2 °C melegedést 100 év alatt (ami az első ábrán egyetlen pixelnek felel meg), mert az mind az ember, mind a természetes élővilág számára szinte lekövethetetlen ütemű változás.
#15
Ha megnézed a linket, ahol 6000 évvel ezelőttig vannak a grafikonok, láthatod, hogy egyik sem a hőmérséklet változását mutatja. (A grafikonok csapadékmennyiséget, izotóp arányokat és a Holt-tenger szintjének változását mutatják.) Ráadásul z-score-ban van mindegyik megadva, azaz normalizálva vannak az adatok, nem a ténylegesen mért értékeket adták meg.
(Egyébként nem ie.-ben vannak megadva az évek, BP = before present, azaz mához képest voltak ennyivel korábban az események.)
#16
Erre jó volna valami olyan adatsort hozni példának, ami alá is támasztja. Az általad idézett grafikonok közül amelyiken szerepel hőmérséklet változás, azoknak túl kicsi az időbeli felbontása, hogy ez eldönthető legyen.
#18 Ez már jobb időbeli felbontás szempontjából, csak gyanús, hogy a sok fel-le ugrásál (legalább részben) mérési hiba. Ha jól értem, mindegyik vonal (a piroson kívül) a globális felszíni hőmérséklet változását becsli jégminták alapján, márpedig eléggé össze-vissza mozognak egymáshoz képest.
Én inkább ezt a grafikont nézném az általad linkelt oldalról. Ez különböző interglaciárisok felmelegedési fázisát hasonlítja össze.
Ennek sem nagyon nagy azért az időbeli felbontása, de viszonylag jó. Egyrészt látszik, hogy az interglaciáris fázisban a felmelegedés mértéke átlagosan kb. 8°C 5000 év alatt, azaz kb. 0,16 °C 100 évente. Ez természetesen csak átlagos melegedés, van olyan 100 éves periódus, ahol gyorsabb is volt a melegedés (például a sárga melegedésének végefele 5°C kb. 1000 év alatt). Azért ez alapján sem merném kijelenteni, hogy volt olyan 100 év korábban, ahol 2 °C melegedés történt, de az ellenkezőjét sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!