Magyarországon várható földrengés?(többi lent)
Zala Vas Somogy es a környező megyékben,? Előre is köszönöm a válaszokat.
Egy aggódó anyuka.
Kedves Anyuka!
Amennyiben egy gyors válaszra kíváncsi: az ország elhelyezkedéséből adódóan nagy valószínűséggel nem kell féltenie gyermeke(i) biztonságát földrengésektől.
Ha érdekli a hosszabb válasz:
A földrengéseket tektonikus lemezek ütközése okozza. Ezek a földkérget alkotó kőzetlemezek, amik "csúszkálnak" a Föld felszínén. Előfordul hogy két lemez ütközik amit a határukon földrengés formájában észlelünk.
Ha megtekinti ezt az ábrát, akkor láthatja, hogy a mostani szíriai/török földrengés két lemez határán volt.
A pusztító, sok áldozatot követelő földrengések átalában lemezek határán jönnek létre. Bár létezik olyan jelenség, amikor egy lemezen belül alakul ki földrengés (intralemez földrengés), ezek ritkábbak és általában kevésbé pusztítóak. Hazánkat ezek a jellemzőek, mivel a tektonikus lemez belsejében vagyunk. Romániát, amire jellemző a szeizmikus aktivitás, egy ilyen rázta meg: 5.8 erősségű, ami azt jelenti hogy rozoga, rossz építésű házak tapasztalhattak rongálódást (kis mértékűtől a komoly károgik), minden más építmény semmit.
Az igazsághoz hozzátartozik hogy évente majdnem ezer földrengés éri hazánkat, de ezek annyira gyengék, hogy nem érezzük őket.
Az igazsághoz tartozik az is, hogy a Richter-skála egy úgynevezett logaritmikus skála, ezért két érték összehasonlítása nem triviális ránézésre. A török földrengés 7.8, a mostani román 5.8 erősségű volt. A román földrengés erőssége nem kb 2/3-a volt a töröknek, hanem század akkora (a felszabaduló energia ezred akkora). Ezért ijesztő lehet egy 5-ös erősségű földrengésről hallani, de a valóságban ez szinte áralmatlan, hiába áll közelebb a számtanilag a 7.8-hoz, mint a 0-hoz.
Magyarországon szinte napi szinten vannak földrengések, de ezek 1-1,5 magnitúdó erősségűek, ez azt jelenti, hogy egy átlag ember (tehát aki nem ezzel foglalkozik) észre sem veszi. Ennél erősebbek csak ritkán fordulnak elő, olyanokat meg, amik komoly károkat okoztak, csak néhány esetben jegyeztek fel az elmúlt sok száz évben. Olyan erősségűre, mint pl. a mostani törökországi (7.8) gyakorlatilag nincs esély, mert geológiailag nem olyan területen élünk. A legnagyobb és lepusztítóbb földrengés 1763-ban Komáromban volt (6.3), ami jóval gyengébb, mint a mostani törökországi. Én (Fejér megye közepén) két nagyobbat is átéltem, az egyik az 1985-ös berhidai (4,9) ekkor csörömpöltek a vitrinben az üvegek és mozgott alattam egy kicsit az ágy. A másik a 2011-es oroszlányi (4,7),amit, bár a környékünkön többen is észleltek mi semmit sem vettünk észre belőle.
Tehát összességében le lehet élni egy életet a földrengéstől való félelemben, de annyira minimális az esély egy nagyobb rengésre, hogy felesleges ezen aggódni.
Várjál, kedves aggódó anyuka, megnézem neked az előrejelzést. Lássuk csak, Zalaegerszeg, február 20 hétfő, száraz, foltokban felhős idő, 9°C csúcshőmérséklet, délutáni órákban enyhe földrengés, 3.9-es magnitúdó. Kis pohárcsörömpölés lesz nálatok, de semmi para.
Kedd hajnali órákra viszont 4.4-es magnitúdót ír, érdemes a gyerekeket sisakban fektetni, nehogy bajuk essen, ha esetleg potyogna némi vakolat. Ha háton alszanak a kismanók, egy úszószemüveget se árthat rájuk adni.
Magyarország földrengés-veszélyeztetettsége:
Koszonom a válaszokat.
Csak eléggé ijeszto hogy mik vannak körülöttunk
Nagyon ijesztő valóban. Főleg hogy nincs messze tőletek a Balaton, cunami is lehet belőle. Meg a Badacsonyban van az a vulkánszerű dombocska, az is kitörhet bármikor, ha a szél felétek fújja a lávát kész a baj
Én elköltöznék valami békésebb tájra a biztonság kedvéért
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!