Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem lesz veszélyben a földi...

Nem lesz veszélyben a földi élet illetve maga a bolygónk, a Naprendszer, ha a Tejútnak ütközik az Androméda galaxis?

Figyelt kérdés
Elvileg hamarabb fog ez bekövetkezni, minthogy a Nap veres oríássá változik...

jan. 1. 15:43
 1/4 Psycho ***** válasza:
93%

Nem lesz veszélyben, mivel addigra a földi élet már sehol nem lesz.


Egyébként "nagyjából" egyidőben fog felfúvódni a Nap, és "ütközni" (helyesebben fogalmazva: egybeolvadni/egyesülni) a két galaxis.


A probléma ott van, hogy a Nap energiakibocsátása folyamatosan nő. Már 1-2 milliárd év múlva olyan mértékű lesz az emelkedés, hogy (leegyszerűsítve: a forróság miatt) az összetett élet ellehetetlenedik. Ekkor az Androméda még sehol nem lesz.



Egyébként az ilyen összeolvadáskor a csillagok egymásba ütközésének kvázi zéró az esélye. Akkora a tér a csillagok között, hogy emiatt nem kell aggódni.

Az előfordulhat, hogy egyes csillagok egy parittyamanőverrel kirepülnek a galaxisból. De attól maga a csillagrendszer még rendben lenne.

jan. 1. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 TappancsMancs ***** válasza:
80%
Visszatérhetünk a kérdésre kicsit később, amikor aktuális lesz? 😛
jan. 1. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
90%
Veszélyben lesz, de a veszély mértéke kicsi. Galaxison belül hatalmas távolságok vannak a bolygórendszerek között (gondolj csak a mi legközelebbi szomszédunkra, ami 4.2 fényévre van). Tehát annak az esélye, hogy a galaxisok találkozásánál a bolygórendszerek találkozzanak és így felborítsák egymást, kicsi. Összességében persze mivel temérdek bolygórendszer van mindkét galaxisban, ezért annak az esélye, hogy bolygórendszerek találkozzanak, közel 100%, de hogy a mi Naprendszerünk is találkozzon egy másikkal, az eléggé valószínűtlen. De megtörténhet.
jan. 1. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
91%

Nem maga a találkozás a bajos, hanem inkább a sok viszonylag kicsi, de erős gravitációs tér, ami keresztülhalad csillagok meg egyebek képében a galaxisunkon. Az ütközések valószínűsége elnyészően kicsi, de az, hogy ezek az áthaladó, kisebb-nagyobb gravitációs horpadások a téridőben hogyan fogják módosítani a Tejutunk csillagainak, bolygóinak helyzetét, pályáját, az megjósolhatatlan előre.

Még egy apróság: bár maga az ütközés is sokára lesz, az ütközést magát se olyannak gondold, mint amikor a labda a falnak pattan, nem hirtelen fog lejátszódni az esemény, hanem sok-sok évmillión keresztül. Aztán van rá jó esély, hogy nem is egy ütközés, hanem egy ütközés-sorozat lesz a dologból, amennyiben az Androméda (nagyja) nem tudja elhagyni a Tejutunk gravitációs kútját. Ez esetben akár évmilliárdokon át is pingpongozhat a két központi mag, mire megállapodnak majd (valószínűleg egymásban). Addig meg a csillagok porfelhőként követik ide-oda, miközben folyamatosan keverednek egymással, ewgy ilyen kavalkádban aztán végképp megjósolhatatlan, hogy mi lesz a csillagrendszerünkkel.

Hallottál már az n-test problémáról? Ha gondolod, utánaolvashatsz:

[link]

Dióhéjban arról szól, hogy egyelőre nem létezik matematikai megoldás arra, hogy 3, a gravitációs térben szabadon mozgó test útvonalát kiszámítsuk (néhány speciális esetet leszámítva). 2 test mozgására még van képlet, háromra már nincs, annyira bonyolult a dolog. Most gondold el, mennyire bonyolult lehet/lenne a képlet egy olyan rendszerre, ahol 3 helyett ezermilliárd test vesz részt a kölcsönhatásban.

jan. 1. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!