Az ősrobbanás előtt mi volt?
Mondjuk azért olyasmit, mint a #3 természetesen senki ne higgyen el :)
@5: Tévedés. Duplán is. Valójában triplán.
Egyrészt az elmélet szó a természettudományos terminológiában a lehető legteljeskörűbben bizonyított hipotézisekre használatos. (Kivételt képeznek azok a hipotézisek, amiknek az elnevezésébe beleteszik az elmélet szót, de ez van, az ilyen marketing nem kerüli el a tudományos életet sem.)
Másrészt - ezzel összhangban - az ősrobbanás maximálisan bizonyított.
Harmadrészt az univerzum mai formájának keletkezése zajlott az ősrobbanás során. Ami alapvetően más, mintha azt mondanánk, hogy az univerzum keletkezése. Mivel nem tudjuk, mi volt előtte, de még azt sem, hogy az előtte szó értelmezhető-e rá, nem tudjuk, az univerzum létezett-e valamilyen más formában az ősrobbanást megelőzően.
Nekem egyébként az a gyanúm, hogy nem tudod, mit jelent az ősrobbanás - mint ahogy az emberek úgy 99,999%-a kb, szóvan semmiképp nem gáz -, ezért hiszed azt, hogy az valami bizonyítatlan elképzelés.
Tudományos körökben is elismerik, hogy a világegyetem korai állapotának megértése hiányos. Az ősrobbanás csak egy elméletre épül, de nem meggyőző bizonyítékokra. Ez az elmélet legalább annyi megoldatlan kérdést vet fel, mint amennyire válaszolni tud. Nem ad magyarázatot arra sem, hogy a kezdetben teljesen egyenletes anyageloszlású térben hogyan jöttek létre azok a csomósodások, amelyek a galaxisok és bennük a csillagok keletkezéséhez vezettek. Egyes fizikusok a fekete lyukak fizikájának alternatív magyarázata alapján vonják kétségbe az ősrobbanás hipotézisének alapelvét.
Egy 2017-es tanulmány alapján, a Campinasi Egyetem fizikusa szerint is a világegyetem nem ősrobbanással alakult ki.
Az ősrobbanást kétségbevonó elméletek
Nem-standard kozmológiai modellek
Alternatív metrikájú modellek
Newtoni kozmológia
Lorentziánus világegyetemek
Korai általános relativitáson alapuló kozmológiák
Mach világegyeteme
Gödel világegyeteme
MOND (Modified Newtonian Dynamics)
TeVeS (tenzor-vektor-skalár gravitáció)
Állandó állapotú (steady state) világegyetem-modellek
Megfigyeléses szkepticizmuson alapuló javaslatok
A „fáradt fény” elmélet
Dirac nagy számok hipotézise
Periodikus vöröseltolódás és „belső vöröseltolódás”
Plazma kozmológia és az ún. ambiplazma
A nukleoszintézissel kapcsolatos kifogások
A világegyetem korai állapotának megértése valóban hiányos, sőt. És valóban rengeteg a nyitott kérdés. Viszont ezek a nyitott kérdések nem az ősrobbanás tényét kérdőjelezik meg, hanem bizonyos részletek további tisztázásának szükségességére hívják fel a figyelmet.
Gondolom, fogalmad sincs, mit takarnak egyes elemek a listádon, mert akkor nem hoztál volna fel olyasmit, mint a fáradt fény, steady state és társai. Így viszont a világon semmi értelme csak felsorolni valamit, amiről azt sem tudjuk, hogy mi az - hátha jól néz ki alapon.
Az ősrobbanás azt mondja, hogy a múltban a látható világegyetem összes anyaga egy rendkívül sűrű, forró és kis méretű tartományban volt összesűrűsödve, és ebből az állapotból tágult a mai formára. Az idő kerekét visszatekerve ezt a tágulást - illetve visszafelé menve sűrűsödést - nem tudjuk már tovább követni, mert nincsenek meg a megfelelő fizikai modelleink. Az viszont teljes körűen bizonyított, hogy ez a sűrű állapot fennállt, illetve a világegyetem tágult (és tágul most is). Ennyi, amit biztosan tudunk.
Ez ugyanolyan kérdés, mint a "mi van az északi sarktól északra?"
https://www.youtube.com/watch?v=dr6nNvw55C4
Tegyük hozzá, hogy az Ősrobbanás (másként, az újabb elméletek nyelvén kozmikus felfúvódás) NEM az Univerzum keletkezését magyarázó elmélet, hanem a keletkezését KÖVETŐ időszak leírására szolgáló modell.
Semmit nem mond arról, hogy t=0 időben mi volt. Arról, hogy előtte, arról meg pláne nem. Nem is volt sosem ez a célja, és ezt sosem állította magáról.
Bármi is volt előtte (ha volt), nem igazán létezik semmilyen hatás, ami a megelőző időszakról hathatna a mostani Univerzumra, mondhatni "okságilag nem áll összefüggésben" az előtte és az utána. Ergo hogy a fenébe lehetne megmérni, ha nincs mit megmérni? Ez nem a mi balf@szságunk, nem a mérőeszközzel van probléma. Egyszerűen ilyen a világ.
"Hol volt?"
-> Mindenhol. Nem volt középpontja.
https://www.youtube.com/watch?v=A0FZgCiJGrg
"Az ősrobbanás csak egy elméletre épül, de nem meggyőző bizonyítékokra [...], nem ad magyarázatot arra [...] hogyan jöttek létre azok a csomósodások, amelyek a galaxisok és bennük a csillagok keletkezéséhez vezettek"
-> Minden bizonnyal a kvantumfluktuáció eredménye.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!