Miért nem sikerült a Michelson–Morley-kísérletel megmérni a föld sebességét?
#2 (16:01) - rossz a megfogalmazásod!
A kérdéses kísérlet nem "bukott" el, hanem olyan eredményt adott, mellyel a szakértők többsége nem igazán számolt. Ez az eredmény motiválta a később rendkívüli előrelépést az elméleti fizikában.
A Michelson-Morley kísérlet kiemelkedően sikeres - és ezért később az egyik leghíresebb fizikai kísérlet lett a tudománytörténelemben!
Igazából a kísérlet az egyik bizonyítéka lett annak, hogy a fénysebesség állandó.
Akkor összefoglalom:
Abban az időben az éter elmélet volt az elfogadott. Ez azt tételezte fel, hogy a világot az éter tölti ki, ebben terjednek a (ma ezt mondanánk) az elektromágneses hullámok.
A kísérlet célja az lett volna, hogy megmérje a föld sebességét ehhez ez éterhez képest. A kísérlet azt mutatta, hogy a fény mindegy, hogy milyen irányból jön, a sebessége ugyan akkora.
Bocs régen foglalkoztam vele, de az éter elmélet már akkor is ezer sebből vérzett, de ennek a kísérletnek az értelmezése volt az egyik, ami megadta kegyelemdöfést az elméletnek.
A kísérlet nagyon nem vallott kudarcot, nem volt sikertelen, hanem a várttól eltérő eredményt hozott, ami a fizika új útjait nyitotta meg.
@5
Megismételném a #4 válaszának egyik mondatát:
"A kísérlet célja az lett volna, hogy megmérje a föld sebességét ehhez ez éterhez képest."
@7
" Az éterhez képest max detektálja a Föld sebességét, nem méri."
A detektal azt jelenti, hogy a meromuszer erzekel. Amikor a meromuszer erzekel, azt hivjuk meresnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!