Ki mit gondol az élet spontán keletkezéséről? Ki alakulhat vagy csak illúzió?
Senkit nem érdekel, hogy ki mit gondol.
A tudomány mit mond? Azt, hogy lehetséges.
A spontán és véletlen úgy értendő, hogy a természet törvényei szerint bizonyos idő alatt bizonyos valószínűség szerint bizonyos folyamatok végbemehetnek adott körülmények között.
Szóval úgy is lehet fogalmazni szerintem, hogy csak idő kérdése, ha olyanok a körülmények.
Az elvi lehetőség megvan rá.
A gyakorlati, az meg nincs.
Még egy dolog: ha az élet nem alakulhat ki magától - akkor nem létezik élet.
Mert akkor hogyan létezhetne?
Hogy az a valami, a létrehozó él-e vagy sem, másodlagos kérdés.
Nem szükségszerű, hogy élő legyen.
Egy jópofa tölgyfa asztal nagyságrendekkel egyszerűbb szerkezet, mint a földi tipusú, szén alapú, DNS-be enkapszulált élet. Mégsem jött létre eddig soha tölgyfa asztal magától. Miért jött volna létre magától az élet?
Tegyük fel, hogy az élet igenis létre jöhetett. Voltak fasza kis egysejtűek, osztódtak, pancsoltak, lubickoltak az ősóceánban.
Na de, hogyan kódolódott ezekbe bele az önfejlődés képessége?
Mégegyszer mondom, a fejlődésre való képesség!
Összeállhat véletlenszerűen néhány anyag itt a földön?
Hát persze! Négy milliárd év alatt a lehetőségek, a kombinációk milliói, milliárdjai jöhettek létre. Na de, hogyan, mitől kellene azoknak az anyagoknak (pl. aminosavak) az életet mint olyant tartalmazniuk? Honnan az élet lehetősége?
"Miért jött volna létre magától az élet?"
Mert arra megvolt a lehetőség. Asztalra pedig nem, hiába az az egyszerűbb.
"hogyan kódolódott ezekbe bele az önfejlődés képessége?"
Eleve bele volt kódolva már akkor is, amikor még nem éltek.
"Összeállhat véletlenszerűen néhány anyag itt a földön?"
Igen, és bizonyítottan össze is áll. Erre már nem érdemes rácsodálkozni, már elmúltál 12 éves.
Ki kellett neki alakulnia, hiszen itt vagyunk.
Tudom, most jössz olyanokkal, hogy Zeusz fejéből pattant ki az első ember, vagy hogy Ahura Mazda teremté a rosszat és a jót két istenben, vagy mindennek szülóje és ősanyja világra hozá Mardukot és Tiámatot, vagy Allah hozta létre a hét eget és földet, miután a párát a magasba emelte, bár az életet egy roppant bika teremtésével kezdte.
Esetleg egy napon a három isteni fivér - a tengerparton haladva - két fatörzset talált. Ezekből lettek az első emberek. Odin isten életet lehelt beléjük, Hönir isten értelmet adott nekik, és járni tanította őket, Loki isten pedig kiformálta arcukat, s megtanította őket látni, hallani és beszélni. Ezután ruhát készítettek az embereknek, s elnevezték a férfit Aszkrnak, a nőt pedig Emblának. Tőlük származik minden ember.
Mások szerint Quetzalcoatl leszállt az alvilágba, ahonnan törött csontokat hozott fel, amit a saját vérével ragasztott össze, hogy emberek lehessenek belőlük.
Az egyiptomiak szerint a földi férfiak és asszonyok Ré földre hulló könnyeiből születtek. Mielőtt az emberek benépesítették volna Alsó- és Felső-Egyiptom területét, Ré megalkotta a növényeket, az állatokat és a vizekben nyüzsgő szörnyeket.
Mások szerint így kezdődött: Visnu felébredt. Kinyitotta szemét, és látott. Abban a szempillantásban megindult a mozgás az odáig nyugvó ősanyagban. Visnu létesítő akarata kisarjadt, és köldökéből egy lótusz nőtt elő. A lótusz széttárta szirmait, és íme, a lótusz kelyhében ült Brahmá, az Egynek Teremtő Ereje.
Japánban: Izanagi és Izanami letekintettek a Menny Lebegő Hídjáról, ... Ezután férj és feleség lettek, s miután Izanami életet adott a tengereknek, a folyóknak, a szigeteknek, a fáknak és a földi növényeknek, így szóltak egymáshoz: - Immár megalkottuk a Nyolc Sziget országát hegyeivel, vizeivel és növényeivel. Most teremtsünk valakit, aki a mindenség ura lesz. Ekkor megszülték a nap istennőjét, Amateraszut, akit a "nagy istenség éji fényessége" néven ismernek, és már születése után oly gyönyörű volt, hogy szülei nyomban felküldték a mennyei létrán, hogy az égről sugározza le a földre ragyogó fényét. Következő gyermekük, Tsuki-jumi, a hold ura lett. Tsuki-jumi tompa, ezüstös csillogása elhalványult nővére arany pompája mellett, de azért méltónak mutatkozott arra, hogy Amateraszu hitvese legyen. Ő is felkapaszkodott az égi létrán, ...
***
Szebbnél szebb mesék, teremtésmítoszok léteznek és elképesztő az ókori emberek fantáziája, sziporkázik az elméjük évezredek távlatából is, így könnyedén kitöltötték az űrt, ami az elméjükben a világról összegyűlt, mert létrehozni, teremteni, megszülni, megálmodni, stb... módokon mindent könnyedén lehet és nem is kell mást tenni, csak elhinni őket, bár ettől aztán senki nem fogja valójában megtudni, hogyan is keletkezett a világ, vagy jött létre az élet, de az nem számít, mert elég, ha az istenek tudják a módját.
Akit érdekel még más teremtésmítosz is, annak tessék még néhány, pl. a magyar:
A kérdés hülyeség. A kérdés az, az élet gondol-e spontán vagy bármilyen keletkezésről,vagy az illúzió. Mert ha az utóbbi, akkor a kérdező egy illúzió, én is egy illúzió vagyok, és a kérdés is, tehát nem kell válaszolni, mert a válasz is egy illúzió.
Semmi elvárásom nincs az illúziókkal szemben. Mert én egy gondolkodó élő vagyok. Cogito ergo sum.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!