Vannak millió éves fajok, amik cseppet se változtak. Ez is amolyan véletlen volna?
Nem hiszem, hogy teljes véletlen. Gondolom jelent meg mutáció, csak épp mindig hátrányos volt, így nem maradt fenn. Teljesen jól megvannak az aktuális környezetükben, gondolom amikről beszélsz azoknak a környezete sem változott nagyon.
(Pl.: az óceánok alján lévő forró telepek közelében, rajtuk élő élőlényeknek egész stabil az élőhelyük).
Egymillió év az nagy idő.
Tudnál példát hozni változatlanul maradt fajra?
Változtak az ősinek tartott létformák is. Bizonyára megtörténtek kisebb anatómiai változások, mert a kövületek alapján már azt sem tudni milyen volt a színük, életmódjuk és hasonlók.
Ha az ősi példányokat a mai környezetbe helyeznénk, akkor könnyen lehet hogy másnapra lebetegednének valamilyen fertőzésben, nem igazán kedvelnék a mai táplálékot, stb.
#5
Tudtommal cápát három-négyszázezer éves leletben találtak amely sok tekintetben hasonlít egy mostani fajhoz, de voltak apróbb különbségek és amúgy is töredékesek a leletek.
A megalodon őscápa, amiről a film is készült, az olyan húszmillió éve élhetett és csak egy fogat találtak, de ebből is kitűnik, hogy sokkal, de sokkal nagyobb volt, mint a mai fajok, ráadásul azt is feltételezik, hogy melegvérű volt, tehát igen komoly változásokon mentek azóta keresztül a cápák, bár kétségtelenül vannak hasonlóságok is.
Ami az őskrokodilokat illeti, a Gerecsén találtat külön fajba sorolták és a többi is mind mára kihalt faj, amely fosszíliákat találtak. A viszonylagos hasonlóságok mellett itt is komoly eltérések vannak.
Olyan ma élő fajnak, ami egymillió éves, vagy ezt akár megközelítő korú maradványa lenne nem hallottam. Itt is csak egy-két százezer éves időintervallumról beszélhetünk és szintén töredékes leletekről, vagyis koránt sem biztos a fajbesorolás, mert könnyen lehetséges, hogy ezek a maradványok is mára kihalt fajtól származnak.
Én úgy tudom, hogy a cápák még a fáknál is régebben vannak a Földön. Az nem csak pármillió év.
(Azt nem tudom milyen változatban)
Ma él egy csomó cápafajta a tengerekben (macskacápa, fehér cápa, pörölycápa, hogy csak három elég különböző cápafajt említsek), ezek nem léteztek még akkor, amikor az a bizonyos őscápa megjelent. Akkor még csak az az egy cápafaj létezett, belőle alakult ki az összes ma élő cápafaj, mindegysik ma élő cápafajnak ugyanaz volt az őse valamikor.
Mivel a tengerekben a körülmények sokkal lassabban változnak, mint a szárazföldön, így kevesebb szelekciós nyomás is nehezedett az őscápára, kevesebb körülény triggerelte a változást, így kevesebb változás is ment végbe az őscápa - kék cápa vonalon, sokkal inkább hasonlít valamikori ősére, mint amennyire általában más, főleg szárazföldi fajok hasonlítanak őseikre. Ettől még azt kijelenteni, hogy "cseppet sem változtak", az elég tudománytalan, mert igenis sok különbség van az őscápa, és a hozzá leginkább hasonlító leszármazottja között, még ha ezek nem annyira szembetűnő változások is.
Sőt, mivel nincs élő példányunk a valamikori őscápából, ezért azt sem tudjuk megmondani, hogy képes lenne-e közös utódot létrehozni egy őscápa és egy mai kék cápa. Könnyen lehet, hogy a hosszú idő alatt annyi apró, nem szembetűnő változás történt a cápa törzsfán, hogy a valamikori ős már egy teljesen más fajnak minősülne ha ma élne, dacára annak, hogy ránézésre annyira hasonlítanak egymásra a leszármazottaival.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!