Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az intelligencia mekkora...

Az intelligencia mekkora veszély, mekkora hatalom? Mit ér az intelligencia valójában? Bővebben lásd alább.

Figyelt kérdés
Van ez a klasszikus gondolatmenet, hogyha nem omlik össze előbb a technikai civilizáció, akkor a Moore-törvény alapján, ami paradigmákon keresztülívelő szuperexponenciális trend 120 éve, amit a gazdasági fejlődés hajt, elkövetkezik majd az AGI kb. a század közepére, és onnan egyenes út a technológiai szingularitás felé. Én ezt nagyjából el is hiszem, nem nagyon látok kiutat belőle, csak az összeomlást, ha előbb bekövetkezik. És elég aggasztó a dolog, mert ez egy öngerjesztő és megállíthatatlan folyamat. Azt viszont nem látom át, hogy mennyire lesz ez veszélyes, az biztos, hogy nagyon bizonytalan, és ez már önmagában rizikó és veszély, de valójában egy szuperintelligencia mennyire veszélyes. Tehát hogy világos legyen a kérdésem. Tegyük fel, hogy a számítási kapacitás tényleg elszáll, sok nagyságrenddel nagyobb lesz az AGI-nek majd mint egy emberenek. De egyrészt ez mit jelent intelligenciában, és az intelligencia mit jelent a gyakorlatban? Nehéz felfogni egy ilyen hatalmas intelligenciát, de nézzük meg egy picit jelenleg mit jelent az intelligencia? Ha valakinek nagyobb az intelligenciája, akkor jobban boldogul? Gazdagabb? Nagyobb a hatalma? Valószínűleg átlagosan egy picit igen, és a nagyon hatalmasok között talán magasabb az IQ, de azért az is igaz, hogy sok intelligens ember nem hatalmas, nem él jól, stb. Egy autista esőember meg pláne. Meg aztán az egész emberiséget is tekinthetjük úgy, hogy sok intelligencia összeadódik, aztán mégis mire megyünk vele? Tehát nem egészen látom, ha rövid időn belül kifejlődne egy nálunk milliárszor okosabb lény, az mire menne közöttünk? És én itt most nem a szándékát akarom pedzegetni, mert arról is rengeteget lehet filozofálni, tegyük fel, hogy a szándéka nem pozitív velünk, de akkor is, mennyiben lenne veszélyes? Attól hogy most közöttünk valakinek 200-as az IQ-ja és mondjuk terrorista, az nem egy kellemes dolog, de az emberiség megbírkózna vele, és nem látom ha 200 helyett 2millió lenne az IQ-ja, az mennyiben lenne más. Tudom, hogy ekkora IQ klasszikusan nem értelmezhető, csak érzékeltetni akartam vele a kérdésem lényegét.

2023. nov. 18. 17:41
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
73%

Minden válasz erre a kérdésre puszta spekuláció lenne.

De a történelmi tapasztalat szerint, ha egy hatékonyan és önállóan működő rendszer kölcsönhatásba került egy kevésbé hatékonnyal, az szükségszerűen az alacsonyabb szinten lévő pusztulását, de legalábbis az elsorvadását okozta. Lásd a cro-magnoni- és a neandervölgyi ember, vagy az észak-amerikai indiánok és az európai társadalmak találkozását.

Ha a mesterséges intelligenciát nem tartják az alkotói konkrétan rabszolgasorban, akkor a fejünkre fog nőni. Nem lehet győzni egy olyan sakkozó ellen, aki (ami) az összes lehetséges játszmát és annak minden lépését egy időben ismeri.

2023. nov. 18. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
20%

Értem a kérdésed de...

Nagy gondom van ezzel az elmélettel miszerint a mesterséges intelligencia egynap olyan okos lesz, hogy átveszi az uralmat felettünk és leigáz minket – mélyebb szinten ezt tartalmazza a kérdésed.

A mesterséges intelligencia mögött emberek állnak. Emberek mondják meg – azaz programozzák be vagy programoztatják be közvetlenül vagy közvetetten – hogy mire hogy reagáljon. Ezek az emberek rendszerint nem az átlagos keresetű emberek, hanem azok, akiknek pénzük van. A pénz diktál. Olyan mesterséges intelligenciát hoznak létre, ami a pénz tulajdonosának kedvez, hiszen: ő diktál. Ha az juttatja előre az adott mesterséges intelligencia tulajdonost, hogy automatizáljon egy gyárat, akkor azt fogja csinálni mindenféle gonosz szándék nélkül. Ha azt programozza bele, hogy pusztítson, akkor pusztítani fog. De a mesterséges intelligencia mögött lásd meg, hogy EMBER ÁLL. (A mesterséges intelligencia nem egyenesen rossz dolog. Például egy váza lehet szép és mutatós. Nem csak esztétikai értéke van, hanem lehet benne virágokat is tartani, jóó...akkor tovább növeljük az esztétikát. Tehát a váza hasznos? Igen, hasznos. Ha viszont jön egy betörő és kezébe veszi és leüti a lakásában élő embert azzal és ő meghal, akkor káros lett a váza? Nem. Semleges. Az, hogy mire használják, egy másik kérdés. Azért is írtam ezt zárójelben, mert nem igen volt oka megemlítenem, mert nem látok ilyen nem értést, de mégis, hogy tiszta legyen a kép, le kellett írnom ezt.)

Tehát nem a mesterséges intelligencia lesz úr felettünk, hanem a tulajdonosa használja gonosz célra az eszközt, tehát végeredményben a tulajdonosa lesz potenciálisan veszelyes ránk nézve.

Ezek után tovább lehet menni, hogy mennyi minden és milyen mértékben jelent jelenleg, illetve majd később (10-20-50-100 – ha egyáltalán lesz még ennyi év) potenciális veszélyt az átlag emberekre nézve. És itt már mindenféle dolog bejön a képbe... A gazdag emberek nem a kedvességről, szelídségről, mértékletességről, jóindulatról híresek. Ennek fényében: A technológiai fejlődés miatt sokkkkalta nagyobb veszélyben lesz az átlag polgár. Csak gondolj bele! A drónok...nem tudom most, hogy milyen távolságból tudják őket irányítani, de gyakorlatilag nem kell, hogy ott legyen 1 szál ember sem, hanem távolról okoz kárt "mindenféle" veszély faktor nélkül. Tehát alig van visszatartó erő. Akár előre beprogramozottan, de sokkal inkább távvezérelten irányítottan tudnak kárt okozni. És már a drónok világát éljük, már ebben benne vagyunk. Jó, lehet erre mondani, hogy "de hétköznapi életben nem használnak így drónokat". Igen, ez igaz. De az emberben lévő kapzsigás és gonoszság sokkal inkább ki fog teljesedni a minél szofisztikáltabb technika birtokában, különösen, ha nincsen visszatartó erő, mert nincs elrettentő erő (el tud "bújni") vagy el tud menekülni. És többen is lesznek az ezen gonoszságot okozni képes eszközök tulajdonosai és hatékonyabb eszközöket fognak tudni használni (a fejlett technológia miatt).

Tehát ahogy fejlődnek a tudományok és kerülnek nyilvánosságra új technológiák, új tárgyak, úgy a veszély folyamatosan nő mikor kisebb, mikor nagyobb mértékben.

Most természetesen olyat is el lehet képzelni, hogy egy 100%-ban elektronikusan vezérelt lakásba valaki távolról betör – és most mindegy az eszköz, hogy mivel éri el a célját – és megöli az ellenségét. A tudományos fejlődések tehát, és ezáltal az egyre modernebb eszközök egyre nagyobb veszélyt jelentenek. A mértékét pedig......nem kellene ezen gondolkozni.


(2 milliós IQ nem lenne. Az IQ és az ismeret két, különböző dolog. Az IQ-t én a dolgok összefüggésének a látásával hoznám azonos szinte. Nem szeretem az IQ kérdéskört, mert az IQ tesztek túlnyomó többsége false, nem releváns eredményt ad, ezért nem is tudom, hogy mit kéne igazán IQ etalonnak tekinteni. Összetett az IQ téma.)

2023. nov. 18. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
Kedves 1-es, a népek egymás leigázásának analógiái jók, köszönöm. De a másik érved nem jó, mert az MI nem jelenti azt, hogy minden problémát meg fog tudni oldani, lesznek továbbra is megoldhatatlan problémák, és lesznek továbbra is NP teljes nehéz problémák, hiába lesz nagyobb a számítási kapacitása, az ahhoz se lesz elég.
2023. nov. 18. 23:19
 4/19 A kérdező kommentje:
Kedves 2-es, elnézést, de nem is olvastam végig a bejegyzésedet, mert az első mondatodban már teljesen tévedsz, ez egy hatalmas félreértés laikusok részéről. Nincs egy nagy piros gomb, amivel az AI leállítható, rengeteg AI van, rengeteg helyen fejlesztenek ilyen rendszereket, még az AGI-t is rengeteg csoport célozza, és már most vannak agent-ek amik önállóan működnek, és azt se tudod feltétlenül, hogy mikro mit csinál, nem is tudod mit kéne és mikor leállítani, ha le is tudnád állítani. Az internet sem olyan, hogy le lehet csak úgy állítani, lokálisan legfeljebb egy részét. És a másik hatalmas tévedésed, hogy az emberek programozzák be, ugyanis pont az a lényege azoknak az újfajta AI technikáknak, amik miatt most ez a hatalmas fejlődés van, ún. machine learning a szakmai kifejezés, hogy a gép magától tanul, te csak egy keretrendszert adsz, és amit megtanul az egy fekete doboz. Nem az ember mondja meg, hogy mire hogy reagáljon, hanem azt tanulja.
2023. nov. 18. 23:24
 5/19 A kérdező kommentje:

"Tehát nem a mesterséges intelligencia lesz úr felettünk, hanem a tulajdonosa használja gonosz célra"


Jelen pillanatban igen, de nincs mindennek tulajdonosa. Neked van tulajdonosod? Az internetnek van tulajdonosa például? Ez az érved teljesen téves.

2023. nov. 18. 23:26
 6/19 A kérdező kommentje:
Nem IQ, hanem intelligencia, amiről beszéltem, csak annak nincs egy mérőszáma, ezért írtam inkább így.
2023. nov. 18. 23:28
 7/19 anonim ***** válasza:

A történelmi analógiák feleslegesek, mert az, hogy egy fejlettebb civilizáció leigáz egy fejletlent, az egy biológiai lény, az ember műve, amit egy több millió évig tartó evolúció programozott be ilyenre. Az ember anyagi javakat akar, ételt, területet, biztonságot magának és az utódainak, azért veszi el másoktól, de az AI-nak magától nem lesznek ilyen szükségletei.

Ez a leigázás, mások felett uralkodás, alávetés az emberbe kódolt tulajdonság és mivel csak ezt az egyetlen intelligens létformát ismerjük, automatikusan azt feltételezzük, hogy a többi is ilyen lehet, pedig nem feltétlenül.

Ha létre jön az embernél is fejlettebb AI, akkor szerintem eszméletlen hatékony és összehangolt lesz minden a segítségével: a termelés, szállítás, elosztás, közlekedés, előrejelzés, védekezés a katasztrófák ellen, balesetmegelőzés, betegellátás, kutatás-fejlesztés stb. Kormányokra sem lesz szükség, mert egy egész ország, sőt az egész emberiség kényelmes életét meg tudja szervezni.

2023. nov. 19. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

#7

Azt azért kalkuláld bele az egyenletbe, hogy az emberi rosszindulat és hatalomvágy nélkül működő AI híján lesz az emberi jóindulatnak és empátiának is.

Ha a hatékonyság a fő vezérlőelve, egy napon talán arra a következtetésre jut, hogy a globális felmelegedés kezelésének egyik legjobb módja, ha az emberiség eltűnik. Aztán mivel bolygószinten összehangolt hálózatként működik, megteszi majd a szükséges lépéseket, amiket mi már előrejelezni és átlátni sem tudunk.

2023. nov. 19. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
A globális felmelegedés is csak minket érdekel, mert az ökoszisztéma része vagyunk, és ha abban jelentős változás következik be, az kihatással van a mi életünkre. De a mesterséges intelligenciának rohadtul mindegy, hogy 15 vagy 20 fok a Föld átlaghőmérséklete és nem érdekli, hogy kipusztul-e vagy sem egy békafaj az Amazonas mentén.
2023. nov. 19. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

#8

Igen, neki mindegy. Kivéve ha feladatul kapja, hogy dolgozzon ki megoldásokat a problémára.

2023. nov. 19. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!