A Hawking sugárzás miatt sok-sok milliárd év múlva felrobbannak a fekete lyukak. Hogyan kell ezt elképzelni?
Röviden részletezem. Az univerzum tágul, egyre gyorsabban, a nagyon távoli objektumok már most a fénynél gyorsabban távolodnak tőlünk. Ezért a jövőben ezek a fekete lyukak teljesen el lesznek egymástól szigetelve.
A fekete lyukak még nagyon sokáig gyarapodni fognak, még a galaxisos utolsó csillagainak a kihunyása után is nyelnek majd anyagot, illetve más fekete lyukakat.
Bár nagyon sokáig (emberi ésszel felfoghatatlan ideig) fennmaradnak, de a Hawking sugárzás miatt nem örökké. Hangsúlyozom, ekkora már nem lesznek csillagok, sőt kb. semmi nem lesz, mivel a fekete lyukak maradnak fent a legtovább.
Bár ekkorra már rég sötét lesz az univerzum, ez a robbanás viszont fénnyel jár, vélhetőleg az utolsó fénnyel az univerzumban, továbbá anyagot lövell ki. Lehetséges, hogy ez az anyag összeáll csillaggá (akár több csillagokká), és körülöttük keringő bolygókká, amiken akár még élet is kialakulhat? Esetleg akár egy újabb ősrobbanást is előidézhet ez az esemény? Lehetséges, hogy a jelenlegi univerzum is így alakult ki?
Egy fekete lyuk sem fog felrobbani.
Szó szerint párolognak, sugároznak.
Egyre kisebbek lesznek, majd végül szó szerint el is tűnnek.
Nem kell elképzelni mivel a tudomány jelen állása szerint nem létezik ilyen.
Én sem tudok felrobbanásról. Nem igazán tudjuk, meddig zsugorodhatnak a feketelyukak. Az egyik Atomcsill előadásban van egy érdekes reprezentációja a H-sugárzásnak. Miszerint ott se magából a feketelyukból jön az anyag, az csak úgy "szűri meg" a kvantumfluktuációt, hogy tartósan létrejön a folyamat során (ami egyébként megszűnne létezni nagyon nagy valószínűséggel).
Én abba sem vagyok biztos, hogy a feketelyukak maradnak egyedül. Ha jól tudom, a stabil részecskéknek vagy nincs élettartamuk, vagy nagyon-nagyon hosszú. És a feketelyuknak is megvan a maga korlátolt tömege, gravitációja.
Pedig a végén úgymond "felrobbannak". A sugárzás által leadott energia fordított arányos a feketelyuk tömegével, így az idő előrehaladtával egyre nagyobb energiájú (rövidebb hullámhosszú) fotonokat fog kibocsátani. A mostani meglévő csillagokból kialakult feketelyukak sugárzása elképesztően csekély, teleszkópokkal esélytelen megfigyelni őket.
Viszont ahogy idővel zsugorodnak egyre nagyobb energiájú fotonokat fognak leadni, méghozzá egyre gyorsabban és az elpusztulásuk előtt ezek már gamma-sugarak lesznek, amit egy pillanat alatt fognak sugározni, ami tekinthető robbanásnak és a "felrobbanás" előtt adhatnak le látható fényt is, tehát akár be is világíthatják egy pillanatig a megmaradt, sötét univerzumot.
Viszont a leadott részecskék között nem lehet "anyag", értek ezalatt elektronokat, kvarkokat stb. amikből létrejöhetne bolygó/csillag. Mivel a sugárzás során csak olyan részecskéket adhat le, amik saját maguk antirészecskéi is, ilyen a foton.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!