Az emberi faj az őskorban alapvetően monogám vagy poligám volt?
Először is ahogy mondani szokták, az emberi "faj" kifejezést kifogásolhatjuk, illetve mellőzhetjük, mivel nem egy tudományos konstrukcióról van szó, hanem az emberekről. Vagyis amiről a kérdés szól az az emberek házassági, párkapcsolati szokásai az őskorban.
A válási arányok pedig nem a poligámiára vezethetőek vissza és nem a poligámia miatt vannak válások - tehát nincs köze az őskori emberek párkapcsolati szokásaihoz a mai válásoknak. És a mai válásoknak sincs a jelenben köze a poligámiához. A válások egy elég tág téma önmagában is és valós probléma amúgy (ez igaz, de nem poligámia miatt van sok válás). Itt hozzátehető, hogy egy ismert tény, (mint a válások magas aránya), az közel sem biztos, hogy oka egy másik kérdésnek, akkor sem, ha egy mondatban olvassuk valahol. Erre való egy vizsgálat is.
Az állatokhoz hasonlítást is túlzottan is megszokták az emberek és bőven ideje lenne az állatok és ember közötti különbségekről is beszélni. Még két állat között is nagyok a különbségek...
Poligámia - Monogámia
Poligámia kialakulhat különféle okokból is és világszerte kicsi az aránya, ami azt mutatja, hogy nem akarják az emberek (nők sem és férfiak sem).
Egyik lehetőség az, ha valamilyen okból vagy okokból kevesebb férfi születik és egy-egy férfira ténylegesen több nő jut. Vagyis, ha valamiért nem jut nagyságrendileg minden nőre férfi. Ez persze valószínűtlen, mivel a születések férfi-nő aránya világszerte a fele-fele arányban van, egy kis százaléknyi eltéréssel persze.
Másik lehetőség, ha a férfiak előbb halnak meg és főként fiatalon (még nem nemzőképesen), akkor is kevés lehet a férfi és sok a nő. De az ilyen helyzetek nem jelentenek valós poligámiát, hanem kényszer poligámiának számítanak és ahogy helyreáll a férfi-nő létszám a monogámia újra előjön.
Poligámia előfordulhat akkor is, ha fele-fele férfi-nő születés mellett egyes férfiak kényszert alkalmaznak arra, hogy több feleségük legyen és ezért nem jut nő férfiaknak. De ez inkább részleges jelenség és nem össz társadalmi számokat ad ki, ez nem tartható fenn és a társadalom nem tolerálja hosszú távon.
Monogamy - wiki
"A többnejűség iránti enyhe hajlamot megerősíti a többnejűség alacsony aránya még a poligám társadalmakban is; a férfiak kevesebb mint öt százaléka (5%) vesz feleségül egynél több (1+) nőt a poligám társadalmak körülbelül felében."
Vannak őskori genetikai vizsgálatok, de az értelmezése nem ad okot biztosan a poligámiára. Itt van két ilyen adat.
70 000 éves csontok vizsgálata:
- a férfiak 1,5 nővel nemzettek gyermeket
45 000 éves csontok vizsgálata:
- a férfiak 3,3 nővel nemzettek gyermeket
Az 1,5 feleség azt jelenti a gyakorlatban, hogy négy férfiból egynek 3 felesége volt - vagy (!) vagy azt jelenti, hogy négy férfiból három 3-szor nősült. Az 1,5 akkor is kijön, ha négy férfiból kettő kétszer házasodott vagy két feleségük volt (egyszerű példa, ha feleséget "cseréltek") és megint csak kijön az 1,5 feleség. A lényeg belőle, hogy a gyereknemzés több nőtől az még nem jelent biztosan poligámiát, sőt a poligám társadalmakban, ahol elfogadott a poligámia, még ott is nagyon kevesek gyakorlata, mert az emberek nem poligámok úgy alapvetően.
Van tanulmány a férfi-nő arányra 8000-4000 évvel ezelőttről, ami szerint 8000-4000 éve a nők aránya 17-szer nagyobb, mint a férfiaké a genetikában. Ez önmagában arra enged következtetni, hogy két vagy három okból erősíthette időszakosan a poligámiát: 1. a neolit háborúkban meghalt férfiak létszámcsökkenése, 2. a társadalomban megjelenő hierarchia, miszerint a vezetőnek több feleség járt, 3. a vezetők és mások vagyona nagyobb volt és el tudtak tartani több feleséget is. Viszont ezek társadalmi szokások és nem az emberi alapvető hajlamot mutatják be, ez a kettő, az emberi hajlam és a társadalmi szokások nem összecserélendőek.
És van még további társadalmi lehetőség is! A genetikai vizsgálatok eredményei, jelenthetik azt a társadalmi szokást is, hogy a gyereknemzés bizonyos férfiakra korlátozódott valamilyen társadalmi szokás miatt. Például a legszebb férfiaktól vártak gyereket (mint egyszerű példa), vagy a legerősebbektől vagy legintelligensebbektől, ami szintén lehetséges lenne. De más kiváltság is lehetett, mint például kultikus okok, ami mára már nem lelhető fel. Akár lehetett a nők választási joga és bizonyos férfiaktól akartak gyereket - bár ezek nem megerősítettek, de a lehetőségek között említhetőek. A társadalom szokása is lehetett, hogy a legerősebb és legintelligensebb férfiak nemzettek gyereket, de közben akár monogám is lehetett a házasság, tehát csak a gyereknemzés volt társadalmi szokás. Ez is feltehető, kiadná a matekot a leletanyagban, de valószínűtlenül hangzik hosszútávon. A legvalószínűbbnek a hatalmi elit jogát és eltartó képességét tartják a több feleséghez.
A férfi kromoszómák variánsainak kisebb aránya, jelentheti azt is, hogy valamiért nagyobb volt a női halandóság (kérdés, hogy miért).
Minden esetre a kevesebb férfitól való születések több okból is keletkezhettek és egyáltalán nem a poligámia az oka, de eddig pontosabbat még tényleg nem tudunk, hiszen a kérdésbeli korszakból nincs írásunk.
És mivel a születések általában a fele-fele férfi-nő arány környékén vannak mindenhol a világon, ezért eleve nem jön ki rendesen a matek, hogy általános és tartós lehetne a poligámia, hiszen a feleségek számától függően sok férfinak nem jutna feleség, amit a társadalom bizonyos mértéknél már nem tolerálna. Eleve a biológia ezt a fele-fele arányt már "megoldotta". :)
A kisebb férfi kromoszóma variáns jelentheti a férfiak nagyobb vándorlását is amitől több nőhöz eljutottak, gyereket nemzettek, vagyis nagyobb távok megtétele miatt is lehetséges az egy férfira jutó több nő a leletanyagban. Ugyanakkor kombinált okok is lehetnek a hátterében, mint a gazdag elit többnejűsége, a távoli hadjáratok alatti gyereknemzés (akár erőszakosan is), és még a hadviselésben lecsökkent férfi létszám is.
És további ok lehet egy férfi meddőséget okozó növény vagy szer fogyasztása is, amit ma nem ismerünk és talán többlet erőt adott a férfiaknak, ezért szedték, és így is szintén kijön a poligámiára hasonlító többnejűség genetikai maradványa. Tehát akár meg is volt a fele-fele férfi-nő arány, csak a férfiak gyereknemzése volt problémás. Bár ismerték a vérfertőzést is és többnyire kerülték, vagyis értették volna egy férfi nemzésképtelenséget okozó szer ilyen hatását, de a virtus is felülírhatta ezt. Hasonlításképpen az ókori rómaiak is tudták, hogy az ólom edények használata miket okoz, és mégis használták, mivel a bort édesítette (feljegyzésekben szerepel, hogy ismerték).
És bizony még további oka is lehet a leletanyagnak, amiben 1 férfira 17 nő jutott, ami a temetés és hamvasztás aránya. Lehetséges az is, hogy a hatalommal és vagyonnal rendelkezők temetkeztek és a többiek hamvasztottak. Így szintén felmerül, hogy az elit poligám temetések arányait találjuk meg a leletanyagban, de azok lehettek csak a tehetősebbek temetkezései is és a többiekről meg hamvasztási okokból nincs csontlelet. És a tanulmány csak 456 leletet vizsgált, ami közel sem biztos, hogy jellemző a népesség többségére.
És bármilyen meglepő, de van még további okbeli lehetőség is! A tanulmány 456 vizsgált lelete mint csontlelet, lehet nem elit szokásokra utal, hanem csak bizonyos társadalmi, kultikus szokásokra, de azonos státuszú társadalmon belül. Tehát elit nélküli társadalmi szokásra, ami világszerte fellelhető volt. És tegyük hozzá, hogy a kutatási anyag sok tízezer éves átfedésű vizsgálata, még nem jelenti, hogy az őskorban egy teljesen egységes társadalmi szokás volt érvényben, hanem pont mint ma is, vélhetően lehettek eltérő kultuszok, szokások és társadalmi jellegzetességek.
A korrekt vizsgálat mindig több lehetőséget kell vizsgáljon és ez igényli még a további kutatásokat. Általában a poligámia a társadalmakban nem szokott jelentős és széleskörű igény lenni és tartós igény meg nagyon nem. Amúgy kérdező azért sok mást biztosan és jól tudunk, csak ez új téma és ennek még idő fog kelleni, mire tisztázódik.
Az ókor kutatásai azt mutatják, hogy a közember általában monogám volt és az elit pedig a poligámiát gyakorolta (erre hosszú lista áll már rendelkezésre). Bár a királyok esetén a középkorban ha nem is a hárem volt az ismert, de a 10 gyerek egyáltalán nem volt ritkaság, ami az eltartó képességet is mutatja.
A poligámia ma bizonyos területeken ismert, amit Afrikában "poligámia-öv"-nek neveznek. Itt egy térkép. A zöld és a kék a poligámia valamilyen elfogadottsága (Indiában is csak a muszlimoknak megengedett):
A megfigyelések szerint, még ha egy társadalomban, kultúrában, ha el is fogadják a poligámiát, a kapcsolatok többsége a gyakorlatban mégsem választja azt és monogám.
És láthatóan a család hagyományáról manapság aztán teóriákból nincs hiány, úgyhogy kérdező olvashatsz efféléket a neten, de nem kell komolyan venni.
..........
Kb így végig vehetőek azok, amik felmerülnek a kérdésben. Így utólag elolvasva egyet elírtam...
jav
8/
"A férfi kromoszómák variánsainak kisebb aránya, jelentheti azt is, hogy valamiért nagyobb volt a *férfi halandóság (kérdés, hogy miért)."
Illetve nemzőképesség, stb...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!