Az ilyen lúzer állatok mint az antilop meg a zebra, akik mindig csak menekülnek hogy tudtak fent maradni az oroszlán mellett?
Egyrészt sokkal több préda állat van mint ragadozó. Másrészt ha sok a préda állat, megnő a ragadozók száma mert könnyebb élelemhez jutni. Ha megnő a ragadozók száma, csökken a préda állatok száma, mert több állat vadászik rájuk. Ha csökken a préda állatok száma, csökken a ragadozók száma, mert nehezebben találnak élelmet. Ha meg kevesebb a ragadozó, több a préda. És körbe is értünk.
Mindezek mellett a prédaállatok már egész fiatal koruktól gyorsan tudnak futni, tudják tartani a tempót a nyájjal, míg mondjuk egy oroszlánkölyök hosszú ideig gondozásra szorul. Ha meg ezidő alatt az aktuális hímet elüldözi egy másik hím, akkor végez az összes kölyökkel. Úgyhogy a ragadozók is hozzájárulnak hogy ez az egyensúly ne boruljon fel. A prédaállatok általában sokkal hamarabb lesznek ivarérettek is. Illetve amit fentebb is írtak, gyorsabban futnak, vagy gyorsabban tudnak irányt váltani, jobban rejtőzködnek stb. Illetve a szemük is általában a fejük oldalán helyezkedik el, így sokkal nagyobb teret látnak be, mint a ragadozók, tehát nehéz is őket meglepni. És akkor ott van még az is hogy az ilyen prédaállatok általában nagy csoportokban élnek, úgyhogy a fiatal életerős egyedek túlélési esélye sokkal nagyobb, ennek köszönhetően pedig általában azok az egyedeket kapják el a ragadozók akik idősebbek és lasabban tudnak már futni, és korukból adódóan nem is olyan termékenyek már. A fiatal egyedeknek így lehetőségük van a szaporodásra
Ha olyan "lúzer" lenne minden állat, már rég kihaltak volna a növényevők, így a ragadozók is. Na meg gondolom nem rúgott még meg téged egy zebra. Ha az a rúgás eltalálja az oroszlán fejét, eltöri az állkapcsát, onnantól meg annak a szerencsétlen oroszlánnak kampec
Az sem igaz, hogy a növényevő állatok mindig csak menekülnek.
Folyamatos a harc a túlélésért, és vannak esetek, amikor a ragadozó nem egyszerűen préda nélkül marad, bele is sérül a vadászatba.
Okkal támadják a fiatal, öreg, legyengült példányokat, az erejük teljében lévő egyedek a ragadozókra is lehetnek veszélyesek.
Ez egy évmilliók óta tartó evolúciós verseny, a gyengék kiszelektálódnak, az erősek szaporodnak tovább.
Ez vonatkozik a ragadozókra is, nagyon sok kiszelektálódik azzal, hogy nem képesek zsákmányt ejteni, esetleg vadászat közben éri végzetes baleset.
A növényevők első reakciója a veszélyben valóban a menekülés, de megvan a védekező ösztönük is, és ha a ragadozó bele lép egy erőteljesebb rúgásba, öklelésbe, az számára sem veszélytelen, minden vadászat egy újabb veszély, rizikó a ragadozóknak is.
Az arányokat már említették, a zsákmánynak tekinthető egyedek száma messze meghaladja a ragadozókét, különben a sikertelen vadászatok miatt a ragadozó tűnik el.
Ahogy írták a zebrák pont nem éppen “lúzer kategóriások”. Egy jó rúgással közvetlenül vagy közvetetten megölhetnek egy oroszlánt. Az antilopok meg általában nagyon fürgék, cikázósak s sokuk relatív kistestű emiatt a nagyobb ragadozók nem mindig fáradoznak velük.
Amúgy egy oroszlánból is simán lehet lúzer, csak a megfelelő állattal kell szembetalálja magát. Még a legnagyobb hím vagy a legbátrabb nőstény falka is összecsinálja magát egy felé rohanó kifejlett elefánt, orrszarvú vagy víziló láttán. De ugyan úgy erős fejfáját okoznak a krokodilok vagy a bivalyok is. Nem véletlen ,hogy –ahogy írták– a ragadozók igyekeznek a legsérülékenyebb egyedet elkapni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!