3-4 ezer évvel ezelőtt az akkori emberek zsenik voltak a maiakhoz képest?
Kb. egy fél éve hallottam egy ismerősömtől, hogy 3-4 ezer évvel ezelőtt az emberek intelligensebbek voltak, azóta pedig az agytérfogat csökkent valamelyest. Ennek utána néztem, és valóban így volt.
Most viszont olvastam egy cikket, miszerint a mai ember a 100 évvel ezelőttihez képest zseni, mert akkoriban 70-es volt az átlag IQ. Na mármost nyilván az oktatás miatt fejlődtünk ennyit, és még így is csak megközelítjük az akkori embereket agyilag. Szóval úgy lenne tiszta ez az összehasonlítás, ha a 100 évvel ezelőtti emberekkel hasonlítjük össze, nem pedig a maival, akiket az oktatás kimaxol.
Időszámításunk előtt 1000 körül, a Föld össz lakosságát, kb 50millió főre becsülik, már léteztek civilizált társadalmak, de sok helyen még őskori körülmények között éltek, a vasat még a civilizált társadalmakban is nagyon kevés helyen ismerték, használták.
Az viszont vitathatatlan, hogy néhány alkotásuk zsenialitásra enged következtetni, mint pl a piramis építés, de abból nem lehet általánosítani, az akkori emberek többsége nomád életmódot folytatott, az átlag életkor 30 év alatt lehetett.
Mások voltak a célok, az elvárások, ha egy modern, magas IQ-val rendelkező embercsoportot kiraknának a vadonba, ők is a túlélésért küzdenének, és talán rosszabb eséllyel, mint azok a népek, akiknek az volt a megszokott élet.
Ez hülyeség! Mivel lehetne ezt bizonyítani, hogy nem?
A mai hosszadalmas iskolai képzés és egyéb társadalmi elvárások nagyon erős szelekciós nyomást gyakorolnak az emberi intelligencia fokozásának irányába.
Bár igaz - a mostani válságos állapotok okoznak némi ingadozásokat (leépülő iskolarendszer, digitális analfabétizmus, stb.), de nem lehet azt mondani, hogy hosszútávon erős visszaesés lett volna.
Az agytérfogat tényleg csökkent egy kicsit, de ez nem jelent intellektuális visszaesést, ld. nők és férfiak között is van különbség térfigatban, de átlagos IQ-ban nincs. Úgy tudom nem találtak összefüggést egyébként nemen belül se a különböző agymérettel rendelkező emberek között sem.
Az iskola csak részben nagyarázza meg az IQ növekedést, ennél összetettebb a dolog. A Flynn effektnek elnevezett megfigyelés szerint átlagos 3-mal nő az IQ 10 évente.
Az agy térfogat, és az IQ összefüggése kapcsán el szokás mondani, hogy Albert Einstein agya kisebb méretű volt, mint az átlag.
Több ezer évvel ezelőtti társadalmakban is voltak a maguk korában zsenik, de feltehetőleg akkor sem az agy térfogata volt a meghatározó, de az már jelentőséggel bírt, hogy még gyerekként, milyen alapokat tanítottak meg neki.
A barbár, nomád törzsekben a vadászatot, a túlélést, a civilizációk városaiban már esetleg matematikát, csillagászatot, filozófiát.
Az már rajta múlott, hogy a sok nemzedék által összegyűjtött tudást hogyan tudta tovább vinni, akkor is az oktatás volt az alap, csak a tantárgyak voltak mások.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!