Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Itt egy tudós, aki szerint...

Itt egy tudós, aki szerint senkinek sincs szabad akarata. Ebbe igaza lehet?

Figyelt kérdés

Sok vita van arról, hogy az agy biokémiája határozza meg és/vagy a determinista klasszikus fizika együttesen szabja meg azt amit teszünk vagy random. Egy tudós most lezárta a témát?


"Robert Sapolsky, a Stanford Egyetem neurobiológusa az emberi és főemlősök viselkedésének több évtizedes tanulmányozása után ellentmondásos következtetésre jutott. Szerinte ugyanis az embereknek nincs szabad akaratuk: [link] | Helló Magyar



2023. okt. 31. 21:19
A kérdező szavazást indított:
Igen. Igaza van, de még olyan determinisztikus dolgok is közrejátszanak, amikről még nem tudunk
talán 50%
nem. Nem dönti el sem az agy, sem Newton mit tegyek
24 szavazat
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
86%
Sapolsky állításainak nem az a lényege, hogy nincs felelősséged a tetteidért, hanem az, hogy te sem véletlenül tetted fel ezt a kérdést, hanem a körülmények determinálták, hogy elolvasod ezt a cikket. Olyan családba születtél, olyan az érdeklődésed, a környezeted, amik mind együttesen ahhoz vezettek, hogy feltedd ezt a kérdést.
2023. okt. 31. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
84%
Szerintem nincs tudományosan definiálva a szabad akarat, így nem lehet erre mit mondani.
2023. okt. 31. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
82%
A szabad akaratunk olyan, mint a repülőgépen ülő utasé: szabadon dönthet, hogy az A vagy a B menüt kéri. A gép tervezéséről, irányításáról, az időjárásról, a pilótákról, vagy akár az átlépett időzónákról nem ő dönt.
2023. okt. 31. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
77%

Sapolsky ugyan tudós, de ez a könyve NEM tudományos tézis. Ez egy VILÁGNÉZETI könyv, amit nyilván a tudományban eltöltött ideje és felfedezései támasztanak alá, nagyjából ugyanúgy, mint ha valaki nagyon nagyon sok embert szolgál ki egy ügyfélszolgálaton, akkor arra a következtetésre fog jutni, hogy mindenki hülye. De ettől még nem több, mint egy hosszú taasztalat által megérlelt magánvélemény. Nem zár le semmilyen vitát.


A könyv amúgy egy érvelési hibára épít, ugyanis Sapolsky fog egy fajta szabadakarat értelmezést, és azt jól kizárja, hogy úgy márpedig nem lehet. És úgy tesz, mintha ezzel a szabad akaratot mindenestül kizárta volna.

2023. okt. 31. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
18%

Egy Atomcsill előadás videóban volt szó erről az időutazás kapcsán, hogy talán (nagyon talán) az egész világmindenség összes eseménye előre befagyasztva meg van írva. De ugyanabban az előadásban felsoroltak korábban olyan elméletet is, mely szerint csak a már megtörtént múlt van befagyasztva.


Ezoterikus körökben felmerült egy videóban, hogy a dejá vu érzés abból fakad, hogy az ember a fogantatása előtt, még szellemként, megtervezte, hogy milyen életet szeretne magának. Eszerint a déja vu érzés ("mitha már lettem volna itt", stb.) akkor jöbn elő, hogyha az ember olyan helyzetbe kerül, ami szerepel a születés előtt eltervezett terveiben.


E kettő megfigyelést összedolgozva legvalószínűbbnek az a lehetőség tűnik, mely szerint a már megtörtént múlt ténylegesen befagyott, azonban a jövő még nincs befagyva, de az ember rendelkezik jövőbeli tervekkel még fogantatása előttről. Illetve ez a leginkább "barátinak tűnő" lehetőség...

2023. nov. 1. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
10%
Csak annyiban van igaza, hogy az emberek többségének a média mondja meg, mit akarjon.
2023. nov. 1. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
81%

Az a helyzet, hogy a világon jelenleg kettő fajta folyamatot ismerünk:

1. ok=>okozat. EZ ugye nem szabad.

2: véletlen. Ez meg nem akarat.

TEHÁT akkor pontosan miből is fog állni a szabad akarat? Ha ezekből nem, mást meg nem ismerünk?

2023. nov. 1. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
51%
A "szabad akarat" kifejezés vallási kitaláció, innentől céltalan szófosás erről elmélkedni.
2023. nov. 1. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 Psycho ***** válasza:
84%

Szerintem sincs szabad akarat. Minden egyes döntési helyzetben a számodra leginkább megfelelőnek VÉLT opciót fogod választani. Így vagy huzalozva.


Ezt befolyásolni fogja egy rakás körülmény, ami ráadásul számodra amúgy "hozzáférhetetlen" (pl. tudattalan folyamatok, állapotok összessége).

Értem ez alatt azt, hogy valójában nem tudod, miért döntöttél úgy.


De mivel az agyunk nem szeret nem tudni dolgokat, pláne saját magával kapcsolatban, ezért ki fogod magyarázni, miért döntöttél úgy. Rá fogsz húzni egy narratívát, amivel utólag feljogosítod magad az adott döntésedre.

Egész komplex agyterület fejlődött ki a célból, hogy a cselekedeteinket

kiracionalizálja, összhangba hozza a világnézetünkkel, szabályokkal, stb.


Ja, hogy ez nem tükrözi a valóságot? Kit érdekel? Nem ez a cél, hanem az, hogy koherens képet láss saját magadról és a világról. Az agyadat nem arra "tanította az evolúció", hogy reális, racionális, valós képet láss, hanem arra, hogy túlélj.

És egy rakás kiértékelő folyamat a motorháztatő alatt zajlik, tudattalanul.


Márpedig ha ilyen értelemben determinisztikusak vagyunk, akkor szó sincs itt szabad akaratról - csak annak az illúziójáról.



Kinyitod a hűtőt, és megeszed a bal oldali csokit. Te rém büszke vagy, hogy milyen szabad vagy, mert így döntöttél. Senki sem korlátozott. Úgy ÉLED MEG, hogy szabadon döntöttél így.

Biztos?

Az éhséged, a falánkságod, a nassolási vágyad, a napszak, a hűtő tartalma, a fáradtságod szintje, a vércukoszinted, tudattalan vágyaid, emlékeid, korábbi tapasztalatod a bal és jobb csokiról, sőt, másik oldalról az ésszerű érvek devalválása, figyelmen kívül hagyása ("pár plusz kalória simán belefér") stb stb stb ki tudja még hány dolog eredményezte azt, hogy AZ a csoki el lett fogyasztva. Ez igen determinisztikusnak hangzik.

Ott, abban a helyzetben, a te személyre szabott valóságodban az volt a legjobb döntés. Nem tudsz máshogy dönteni.


Mondhatnád, hogy de igen, mert mondhatnám, hogy há há, akkor most ez a vágyam, de én mégis inkább a jobb oldali csokit eszem meg!


Yep. De akkor beúszott +1 szempont: az, hogy "nekem" ellent akartál mondani, hogy úgy érezhesd igazad van. Ergo megintcsak ott vagyunk, hogy a számodra legjobb döntést hoztad meg :)

2023. nov. 1. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
100%

Az #5-ös kommentelő által említett előadás:


[link]


Mivel nem vagyok fizikus, így nem tudom sem cáfolni, sem megerősíteni.


Laikusként viszont kezd az a véleményem kialakulni, hogy a szabad akarat csak egy jól hangzó illúzió. Egy ember döntéseit rengeteg minden befolyásolja: a környezet, ahová született, az intelligencia, a reklámok, amik elültetnek a fejében dolgokat, az aktuális politikai háttér, az oktatás, vagy annak hiánya, stb.

Valójában nem is tudjuk, hogy kik vagyunk mi, és kivé tettek minket a körülmények, az örökségünk.

2023. nov. 1. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!