Mi lehet a feloldása annak az illúziónak, hogy a Hold a horizonton nagyobbnak tűnik?
A múltkor jöttem haza hajnalban, és láttam a Holdat a horizont felett, baromi nagynak tűnt, mint egy bolygó. Utána olvastam, de úgy tűnik, nincs egzakt tudományos magyarázat a jelenségre.
De mi lehet a legvalószínűbb megfejtés?
A legvalószínűbb megfejtés, hogy a horizonton más szögben törik a fény a különböző levegőrétegeken át.
A lenyugvó nap is sokkal nagyobbnak látszik. Biztosan láttál már életedben olyan felvételt, hogy a tenger vizén lenyugszik a nap, és olyankor baromi nagynak tűnik.
Igen, ahogy a kettes írja - nem lesz nagyobb, csak úgy tűnik. Miért?
Azért, mert a légköri torzítás a formájából adódóan aszimmetrikus, tehát az nem nagyítana szabályosan kerekre. A lenyugvó napon sokszor látszik a légköri hatással kiváltott aszimmetrikus deformáció, de leginkább csak a horizont peremén.
"A lenyugvó napon sokszor látszik a légköri hatással kiváltott aszimmetrikus deformáció, de leginkább csak a horizont peremén."
A lenyugvó nap látványa még nagyobb optika csalódás, vagy, ha úgy tetszik illúzió.
A horizonton látható vörös korong már nem a Nap, csupán annak a visszatükröződése, amiben nyugodtan tudunk gyönyörködni védőeszköz nélkül.
A felkelő Nap nem korong formában bukkan elő, pirkad, világosodik, és amikor előbukkan a Nap, annak már olyan erős a fénye, hogy abba nem lehet védőeszköz nélkül bele nézni, alkonyatkor sem kapcsol takarékra, optikai jelenség a "kihunyó Nap"
#4 (04:51) írta:
"A horizonton látható vörös korong már nem a Nap, csupán annak a visszatükröződése, amiben nyugodtan tudunk gyönyörködni védőeszköz nélkül."
Válasz:
A drog rossz! - értem?
Az a jelenség, hogy a Hold a horizonton nagyobbnak tűnik (amit általában "Hold-horizont-illúziónak" hívnak), nem egy optikai illúzió, hanem egy érdekes észlelési jelenség.
A Hold-horizont-illúziót több elmélet is magyarázni próbálja:
Környezeti referencia-pontok: Amikor a Hold a horizonton van, láthatóan közelebb van tárgyakhoz, például hegyekhez vagy épületekhez. Ez a környezeti referencia segíti az agyat abban, hogy a Holdat közelebbi és nagyobbnak lássa.
Szemmozgás és a konvergencia-effektus: Amikor a Holdat a horizonton nézzük, a szemmozgásunkat módosítjuk ahhoz képest, amikor a Hold a magasabb égboltban van. Ez a kis változás a szemmozgásban valamilyen módon megváltoztathatja a látott méret érzetét.
Háttérvilágítás hatása: Az éjszaka vagy sötét környezetben a Hold fénye megvilágítja a környező tájat és objektumokat, ami további mélységérzetet kölcsönöz. Ez a mélységérzet megtévesztheti az agyat, és azt hiszi, hogy a Hold a horizonton közelebb van, mint valójában.
Fontos megjegyezni, hogy ez a jelenség nem mindig ugyanolyan erősségű, és bizonyos körülmények között lehet, hogy nem is észlelhető.
Az "illúzió" megnevezés inkább laikus szóhasználat, valójában ez egy természetes észlelési jelenség, amit a viszonyítási pontok és a látási szokások határoznak meg.
Ha valakit érdekel az égi jelenségek részletesebb tudományos magyarázata, az asztronómiai és pszichofizikai szakirodalomban is találhat további információkat erről a témáról.
ChatGPT-s választ nem fogadok el!
Egyrészt már tesztelgettem, nem megbízható, át lehet verni.
Másrészt kifejezetten a témában jártas emberek véleményére vagyok kíváncsi.
#9
Érdekes, pedig leírta ugyanazt szakmaibban, amit a #2-es, és egyébként én is úgy tudtam, hogy amiatt van a jelenség. De oké, legyél ignoráns, és ne higgy az AI-nak, ami elsősorban tudományos konzenszusok alapján alakítja a válaszokat. És még adott két másik érdekes teóriát is, amiről még nem hallottam, és kijavított téged abban is, hogy ez nem egy illúzió, hanem egy észlelési jelenség. De ne fogadd el, biztos hazudik :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!