Pontosan mi a különbség az esőerdő az őserdő és a sima erdő között?
Az őserdő az az, amit nem az ember telepített, illetve nem szabályozgatja, ritkítgatja-frissítgeti az erdőgazdaság, hanem tényleg van, ahogy a természet elrendezte. Ilyen szempontból lehet a sima és az esőerdő is őserdő vagy telepített erdő, ez egy külön dimenzió.
Sima erdő alatt, gondolom "az itteniek" a mérsékelt égöv szokványos erdeit értik, ahol nem esik az eső orrba-szája, sőt hónapokig egy csepp sem. Esőerdő az, ahol olyan a klíma, hogy gyakorlatilag naponta szakad az eső: és ehhez megfelelően olyan növények is vannak ott, amik ezt bírják, ez számukra az ideális. Hogy esőerdő alatt egész pontosan mit értenek mostanság, azt én se nagyon értem. Van aki csak az egyenlítő esőerdőket, van aki a monszunesős (fél évig esik, aztán nem) szubtrópusi dzsungeleket is így nevezi, meg mostanság mérsékelt égövi, de nagyon csapadékos térségek erdeire is hallottam már ezt a kifejezést használva... Szóval hogy adott tankönyvben mi van odadefiniálva, az nem biztos, hogy világérvényű.
Őserdőnek a szó eredeti (szűk) értelmében az olyan erdőt nevezzük, amelyet teljesen a természet erői alakítottak ki; fejlődésébe és elmúlásába az ember sosem avatkozott be.
Esőerdőknek az erősen csapadékos (1500–10 000 mm/év) éghajlaton növő erdőtársulásokat nevezzük.
Az erdő olyan természetes vagy telepített élőhely, amelynek jellegét a sűrűn álló fák határozzák meg.
Az esőerdő, az őserdő és a sima erdő között számos különbség van, amelyek a klímától, a növény- és állatfajok sokféleségétől, az ökológiai funkcióktól és az emberi tevékenység hatásaitól függnek. Itt ismertetem a legfontosabb különbségeket:
Esőerdő:
Az esőerdők a trópusi és szubtrópusi területeken találhatók, ahol meleg és nedves éghajlat uralkodik egész évben. Itt az éves csapadékmennyiség magas, és nincs száraz időszak.
Az esőerdők jellemzője a sűrű növényzet, magas páratartalom és nagy növény- és állatfajok sokfélesége. Az élővilág rendkívül gazdag és adaptált az esőerdő különleges körülményeihez.
Ezek az erdők fontos szerepet játszanak a biodiverzitás megőrzésében, az éghajlat szabályozásában és a szénmegkötésben.
Őserdő:
Az őserdő egy olyan erdő, amely az emberi beavatkozás nélkül létezik és nem szenvedett súlyos változásokat a természetes folyamatok révén.
Az őserdő lehet esőerdő vagy más típusú erdő, de a lényeg, hogy a természetes ökoszisztémák és folyamatok megtartódnak.
Az őserdők jellemzően régi és stabil erdők, amelyek hosszú ideje alakultak ki, és egyedi ökológiai funkciókkal rendelkeznek.
Sima erdő vagy más típusú erdő:
A sima erdő olyan erdő, amelyet emberi tevékenység befolyásol. Ez lehet erdőirtás, fafeldolgozás, mezőgazdasági területek létrehozása vagy bármilyen más emberi beavatkozás.
Sima erdők szárazföldi, mérsékelt övi vagy más éghajlati területeken is előfordulhatnak.
A sima erdők gyakran elveszítik a természetes ökológiai egyensúlyt és a biodiverzitást, mivel az emberi tevékenység jelentős változásokat okozhat az erdőkben.
Fontos megérteni, hogy ezek a fogalmak nem feltétlenül egységesek vagy szigorúan meghatározottak. Az erdők jellege és a nevük használata számos tényezőtől függ, és az egyes területeken eltérőek lehetnek. Az emberi tevékenység, például az erdőirtás és az erdőmegújítás, komoly hatást gyakorol az erdőterületekre és azok ökológiai állapotára. Az esőerdők különösen fontosak a globális biodiverzitás és az éghajlat szabályozása szempontjából, és ezért azok megőrzése kiemelt fontosságú.
Egyébként a "mérsékelt övi esőerdő" nem új keletű kifejezés, csak hozzánk nem igazán szivárgott be, mivel globálisan a trópusi/szubtrópusi esőerdők jóval nagyobb területet uralnak, illetve a tágabb földrajzi környezetünkben alig akad rá példa. Még a klasszikus európai esős térségekben (pl. Brit-szigetek) sem elég kiadós hozzá a csapadék, vagy ahol kisebb körzetekben mégis, ott vagy már régesrég kiirtották az erdőket, vagy a talajviszonyok vagy a hőmérsékleti viszonyok eleve nem kedveznek az erdők kialakulásának.
De például a Kanada és Alaszka nyugati partvidékén szinte összefüggő vadont alkot a mérsékelt övi esőerdő.
Például Kanadában és Alaszkában hatalmas erőségek találhatók, de nem esőerdők, mivel ott az eső nem úgy esik, mint a meleg égövön. Voltam néhány esőerdőben, ott napsütésben is erősen párás a levegő a fák között. És ezek lehetnek dzsungel szerű sűrű erdők, de lehetnek ritkásak is, sok összetevő határozza ezt meg. Ránézésre egy északi erdő is nézhet úgy ki, csak éppen a páratartalom (a hőmérséklet miatt) jellemzően nem magas.
Az őserdők is rendkívül sokfélék első ránézésre, de egyik legfőbb ismérvük, hogy nem gazdálkodnak bennük (vagy erősen lokálisan egy kis település mentén), az erőt természet és nem az ember alakítja.
A szimpla erdő jellemzően erősen magán viseli az emberi tevékenység nyomait.
Vannak mérsékelt, hideg égövi őserdők, amelyek nem esőerdők.
Európa jelentős részét is őserdők borították, amelyeket már a középkorra kiirtottak, de Észak-Amerikában, Ázsiában vannak őserdők. a tajga
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!