Melyik hosszúhullámú és melyik rövidhullámú sugárzás?
A Napból jövő sugárzások (Uv, lathato fény, Infra) rövidhullámhosszak egyenlően?
Aztán a földfelszín kisugárzása az milyen sugárzás és miért nagy a hullámhossza?
A Napból jövő sugárzásokat hosszúhullámú és rövidhullámú sugárzásokra oszthatjuk, attól függően, hogy milyen hullámhosszúak. Az elektromágneses spektrum különböző tartományainak tartoznak:
Látható fény: A látható fény a Napból érkező sugárzás egy része, és közepes hullámhosszal rendelkezik. Az emberi szem által észlelt színek a látható fény spektrumának különböző tartományaihoz kapcsolódnak.
UV sugárzás (ultraviola): Az UV sugárzás a Napból érkező rövidhullámú sugárzás része. A Napból érkező UV sugárzásat három fő kategóriára osztják az UV-A, UV-B és UV-C sugárzás alapján, az UV-C a legrövidebb hullámhosszú és a legenergetikusabb sugárzás.
Infravörös sugárzás (infravörös): Az infravörös sugárzás a hosszúhullámú sugárzás tartományába tartozik. Az infravörös sugarak hosszabb hullámhosszal rendelkeznek, mint a látható fény, és hőt hoznak létre, amikor a Föld felszínére érkeznek.
A Földfelszín kisugárzása (hő sugárzás) hosszabb hullámhosszal rendelkezik, mint a Napból érkező rövidhullámú sugárzás, mivel a Földfelszín melegszik fel a Nap sugárzása miatt, és ez az objektum hőmérsékletétől függően infravörös sugárzást bocsát ki. Az infravörös sugárzás hosszúhullámú, és észrevehető hőenergiát hordoz. Az infravörös sugárzás az éjszaka folyamán is folyamatosan kibocsátódik a Földfelszínről.
Ezen sugárzások különböző hullámhosszakon és energiaszinteken vannak, és különböző módon kölcsönhatásba lépnek az atmoszférával és a Föld felszínével, ami befolyásolja az időjárást és az éghajlatot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!