Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A műanyag "csak" azért káros,...

A műanyag "csak" azért káros, mert nem bomlik le?

Figyelt kérdés

A műanyag ott lebeg az óceánon vagy a termőföldön, tegyük fel, ha lebomlana az jó lenne? Most itt ezt úgy értem, hogy nincs benne káros anyag? Bár, ha lenne, akkor gondolom nem is nagyon lennének műanyag flakonok? Vagy pont ez a jó, hogy gyakorlatilag nem tud belőle kioldódni semmi? Ha véletlenül megeszem a műanyagot, az káros, ha lebomlik vagy az a jó, ha ugyanabban az állapotban jön ki, ahogy bement?

Remélem nagyjából érthető, hogy mi a kérdésem célja :D


2023. szept. 17. 22:33
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

A műanyag kőolajszármazékokból van. Nafta, amit tovább bontanak etilénre, propilénre és más láncokra.

Az, hogy kémiai bomlás nem feltétlen zajlik egy műanyag használati ciklusa alatt egy dolog - de a műanyagról ugyanúgy lekoptatod, ledörzsölöd a kissebb részecskéket amik aztán mikroműanyagként keringenek az emberi szervezetben mindenféle gyulladásokat és rákot okozva.

Szóval ha lebomlik azért lesz káros, mert mérgező vegyianyagként bomlik le a véredben, ha meg nem akkor azért, mert a tested nem ismeri fel, hogy mit kezdejen vele és esetleg nem kívánatos immunreakcióba kezd.

2023. szept. 19. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:
Hmm, akkor mindenképpen káros a műanyag. De pl. ha a műanyag helyett fémeket használnák, azok mikro részecskéi a szervezetbe jutva nem lenne ugyanúgy káros?
2023. szept. 19. 20:55
 13/20 anonim ***** válasza:
Attól függ milyen fémeket. Az orvosi acél direkt arra van kitalálva, hogy akár 100 évig is ott lehet protézisként a szervezetedben és nem ismert semmiféle káros hatása, teljesen semleges. Az arany szintén közkedvelt műfog alapanyag volt egy időben, tudomásom szerint annak sincs semmiféle következménye. Ellenben bizonyos fémoxidok és nehézfémek természetesen nagyon is károsak lehetnek.
2023. szept. 19. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

#12: a legjobb műanyag-alternatíva az üveg lenne. Amíg nem létezett műanyag, mindent üvegben tároltak. Viszont a PET palacknál drágább, az ásványvizek ára meg így is egyre irreálisabb. Ráadásul az üvegeket nehezebb tárolni, nehezebb szállítani, és a környezet szempontjából, amíg nincs kialakult rendszer a szelektív gyűjtésének teljesen mindegy.

Most a PET palackok újrahasznosítási aránya 20-30%, kíváncsi vagyok, hogy ha januártól bevezetik a PET palack betétdíjat, mennyivel fog nőni ez az arány.

2023. szept. 20. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

14 - a nagyokosok pedig utánanézhetnének, hogy az üvegpalackok olvasztása (teljesen mindegy hogy vadiúj új vagy reciklált gyártás) kb. azonos mennyiségű szénhidrogén elégetését kívánja meg, mint amennyi elegendő azonos űrtartalmú pillepalackok előállítására.


Ahogy a mai fogyasztói kultúrát ismerem, igencsak hamar standard lenne az üvegpalackok szívós zsugorfóliával való törés elleni védelme is.


A probléma lényege viszont az, hogy egy emberi társadalom nem ismerheti a műanyaghulladék problémáját - ezért csakis a majomemberekből álló társadalom problémájáról beszélhetünk!

2023. szept. 20. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

Én a társadalom vs környezetvédelem szempontjából azt tartanám a legjobbnak, hogy mivel már minden is műanyagban van, így a műanyagot tartsuk meg, és erőltessük rá az emberekre a visszaváltást. Ugyanis míg a PET palack bármi másnak újrahasznosítható, ami tartalmaz műanyagot, addig az üvegből gyakorlatilag csak üveg készülhet. Bár tény, hogy az üveg alapanyagából több van a Földön, mint csillag az égen, de a kereskedelmet nagy mértékben megnehezítené. Ráadásul az eldobált üveg tűzveszélyesebb, mint az eldobált műanyag.

És visszatértünk oda, hogy ez megint olyan dolog, mint az egyszer használatos műanyag zacskók esetében: nem az embereken kellene a hangsúlynak lenni, hanem a tudósokon, hogy megoldást találjanak az újrahasznosítás problémájára.

2023. szept. 21. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

#16 (11:31) több egyéb sületlenség közt a következőt írta:

"Ráadásul az eldobált üveg tűzveszélyesebb, mint az eldobált műanyag."


Na - ezért kell betartani a regisztrációs korhatárt!

XD

2023. szept. 21. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 Kólauborkával ***** válasza:
52%
Arra én is kíváncsi lennék, hogy az üveg mégis mitöl tüzveszélyes… járt tüzvédelemre, de ilyet én még nem hallottam :D
2023. szept. 21. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

#18: akkor majd legközelebb kérdezd meg a tűzvédelmestől.

#17: úton-útfélen szanaszét vannak dobálva a PET palackok, alumínium dobozok, sörösüvegek. Ha a műanyag helyett is üveg lenne, még több üveg lenne szétdobálva. Az üveg felületén könnyebben törik meg úgy a fény, hogy a környezete lángra kaphat tőle. Bizonyos esetekben a PET palack is alkalmas lehet erre, de sokkal kevesebb rá az esély, mint egy sima felületű üveg tárgy esetén.

Ezen túl az üveg könnyebben felmelegszik a nap hatására, mint a műanyag, gyúlékony anyagok környezetében tüzet okozhat. Ha össze van törve, az apró daraboknak még nagyobb az esélye rá.

2023. szept. 22. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

#19 (08:08) - ha lenne itt éves díjkiosztó a "legabszurdabb válaszok" kategóriában, akkor tutira dobogós helyezést kapnál!

XD

2023. szept. 22. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!