Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A villam miert nem csap...

A villam miert nem csap mindig bele a legmagasabb pontba?

Figyelt kérdés
2023. szept. 11. 17:03
1 2
 1/11 Kólauborkával ***** válasza:
90%
Mert a villám mindig arra megy, amerre szeretne. Ez hülyén hangzik, de így van, valahogy nem mindig az a földdel összekötött csúcsos vég a tetön (a villámhárító) a legideálisabb útvonal a számára.
2023. szept. 11. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
90%
Mert nem a magasságot szereti, hanem a szabad utat.
2023. szept. 11. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
90%

Igen, arra megy, amerre szeretne, a szabad úton. Egy ilyen van neki. A töltéseknek térerejük van. Ezért a legközelebbi, vele leginkább ellentétes töltésű pontba vág bele. Ez lehet a szomszéd felhő, fa, föld, víz, és még sok más. De mindig az számít, az adott töltésű ponthoz mi a legnagyobb ellentétes térerő. Így szól a természet törvénye. És az adott töltésű felhő mást nem ismer.

Amúgy a villám nem egyéb, mint két pont közötti kisülés. Ha a két pont között a potenciálkülönbség (amit a távolság és a töltések nagysága határoz meg) nem ér el egy bizonyos értéket, nincs kisülés, nincs villám. Ha eléri, mindig van.

2023. szept. 11. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Akkor az is lehet hogy allok egy 500 meteres magas domb mellett mondjuk 100 meterre a kezdopontjatol a dombnak barhonnan, akkor is belemcsaphat?


Akkor honnan jon ez hogy a legmagasabb pontok vonzzak a villamokat? A villamharitok is a haz legmagasabb pontjara vannak szerelve.

2023. szept. 11. 18:13
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Mert a legmagasabb pontból KÖNNYEBBEN jön létre nagy térerő.

DE NEM KÖTELEZŐ, hogy pont ott legyen!

Az esernyőszabályt érdemes alkalmazni: ha a villámhárítóra ráteszel egy esernyőt, ami pont a földig ér, akkor alatta kb. biztonságban vagy, ha nincs nálad valami kiálló dolog.

2023. szept. 11. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Mi az optimalis ut a villam szamara? Ha most reszecskeket meg mindent nezunk, ionokat, koteseket, molekulak, femek, stb...?
2023. szept. 11. 18:29
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
A legkisebb ellenállású utat keresi a villám. Ebben nem csak a magasság játszik szerepet, hanem például hogy mennyire jó vezető az adott anyag.
2023. szept. 11. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

"optimalis ut"

Ahol a legkisebb az ellenállás.

A levegő ugye kavarog, a vizes levegő jobban vezet, stb. stb. Ezért görbék a villámok.

2023. szept. 11. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

A villám előkisülésekkel kezdődik, melyek szökellve közelednek, a szökellések között szünetekkel, a szökellések ahhoz képest nagyon rövidek (5-50 méter!), hogy általában milyen magasról indulnak.

Az előkisülés a legkevesebb hézagot tartalmazó elméletek szerint saját maga generálja maga előtt a nagy térerősséget, ami letöri a levegő elektromos szilárdságát, szóval az előkisülés sem néz le két kilométerről a tízemeletesre.


Pár éve itt egy villámhoz értő (CiluHS, de aztán ő is titkosította magát) úgy fogalmazott, hogy a villám rövidlátó.

Amikor az egyik előkisülés kb 20-50 méteren belül ér más potenciálon levő pontokhoz, azokból ellenkisülések indulnak ki, és amelyik találkozik az előkisüléssel, azon az úton megy felfelé a főkisülés.

Így aztán nyugodtan előfordulhat az a szakirodalomban általában említett eset, hogy van egy kissé széles utca, az utcán villamos jár, felsővezetékkel, az egyik oldalon ott a templom tornyos fele villámhárítóval, és a villám a zöldsávba ültetett fába csapott.

2023. szept. 11. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
50%

A villamoknam csak egy része csap bele földön álló objektumba vagy akár a puszta földbe.

Nagyon sok villám a levegőben cilkázik a felhők között.

A villámhárítóknál pedig nem csak az a lényeg, hogy magasabbra nyúlik, mint az épület, de az elektromos vezetőképesség, illetve a villámhárító alakja.

Hosszú rúd, hegyes véggel, és a csúcsnál kialakul egy fizikai hatás, az elektromos szél "húzza" a közeli villámot

2023. szept. 12. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!