A villam miert nem csap mindig bele a legmagasabb pontba?
Igen, arra megy, amerre szeretne, a szabad úton. Egy ilyen van neki. A töltéseknek térerejük van. Ezért a legközelebbi, vele leginkább ellentétes töltésű pontba vág bele. Ez lehet a szomszéd felhő, fa, föld, víz, és még sok más. De mindig az számít, az adott töltésű ponthoz mi a legnagyobb ellentétes térerő. Így szól a természet törvénye. És az adott töltésű felhő mást nem ismer.
Amúgy a villám nem egyéb, mint két pont közötti kisülés. Ha a két pont között a potenciálkülönbség (amit a távolság és a töltések nagysága határoz meg) nem ér el egy bizonyos értéket, nincs kisülés, nincs villám. Ha eléri, mindig van.
Akkor az is lehet hogy allok egy 500 meteres magas domb mellett mondjuk 100 meterre a kezdopontjatol a dombnak barhonnan, akkor is belemcsaphat?
Akkor honnan jon ez hogy a legmagasabb pontok vonzzak a villamokat? A villamharitok is a haz legmagasabb pontjara vannak szerelve.
Mert a legmagasabb pontból KÖNNYEBBEN jön létre nagy térerő.
DE NEM KÖTELEZŐ, hogy pont ott legyen!
Az esernyőszabályt érdemes alkalmazni: ha a villámhárítóra ráteszel egy esernyőt, ami pont a földig ér, akkor alatta kb. biztonságban vagy, ha nincs nálad valami kiálló dolog.
"optimalis ut"
Ahol a legkisebb az ellenállás.
A levegő ugye kavarog, a vizes levegő jobban vezet, stb. stb. Ezért görbék a villámok.
A villám előkisülésekkel kezdődik, melyek szökellve közelednek, a szökellések között szünetekkel, a szökellések ahhoz képest nagyon rövidek (5-50 méter!), hogy általában milyen magasról indulnak.
Az előkisülés a legkevesebb hézagot tartalmazó elméletek szerint saját maga generálja maga előtt a nagy térerősséget, ami letöri a levegő elektromos szilárdságát, szóval az előkisülés sem néz le két kilométerről a tízemeletesre.
Pár éve itt egy villámhoz értő (CiluHS, de aztán ő is titkosította magát) úgy fogalmazott, hogy a villám rövidlátó.
Amikor az egyik előkisülés kb 20-50 méteren belül ér más potenciálon levő pontokhoz, azokból ellenkisülések indulnak ki, és amelyik találkozik az előkisüléssel, azon az úton megy felfelé a főkisülés.
Így aztán nyugodtan előfordulhat az a szakirodalomban általában említett eset, hogy van egy kissé széles utca, az utcán villamos jár, felsővezetékkel, az egyik oldalon ott a templom tornyos fele villámhárítóval, és a villám a zöldsávba ültetett fába csapott.
A villamoknam csak egy része csap bele földön álló objektumba vagy akár a puszta földbe.
Nagyon sok villám a levegőben cilkázik a felhők között.
A villámhárítóknál pedig nem csak az a lényeg, hogy magasabbra nyúlik, mint az épület, de az elektromos vezetőképesség, illetve a villámhárító alakja.
Hosszú rúd, hegyes véggel, és a csúcsnál kialakul egy fizikai hatás, az elektromos szél "húzza" a közeli villámot
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!