#1 - éppenhogy a "sűrűbb" közegben lassabb a hang terjedési sebessége!
Köd esetében viszont nagyon csekély a járulékos csillapítás az emberi hallás tartományában.
2023. szept. 3. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
3/8 anonim válasza:
#1 Ez sima közegben igaz mint pl tiszta levegő tiszta víz. Viszont itt a levegő a közeg s a benne levő vízmolekulák akadályozzák a hanghullámok terjedését.
2023. szept. 3. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
4/8 anonim válasza:
#3 (16:32) - a már jól látható ködben a cseppek olyan kicsik és annyira kis tömegszázalékot képviselnek, hogy nem igazán számítanak inhomogenitásnak akusztikai értelemben. A hanghullámok legalább négy nagyságrendel nagyobb méretűek a ködcseppeknél.
Ezzel nem állítom, hogy a köd nem okoz mérhető csillapítást, csak azt, hogy ezt emberi érzékkel nem igazán lehet észrevenni.
2023. szept. 3. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
5/8 anonim válasza:
"éppenhogy a "sűrűbb" közegben lassabb a hang terjedési sebessége"
Hát én eddig úgy tudtam, hogy a vasban gyorsabban terjed a hang, mint a levegőben...
2023. szept. 3. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
6/8 anonim válasza:
#5 (18:36) - csak éppen féltudású vagy, mert a vasban nem azért terjed gyorsabban a hang mert sűrűbb, hanem azért mert merevebb.
A hangsebesség szilárd testeknél a rugalmassági modulus és a sűrűség hányadosának a gyökével arányos. Ezért a jóval kevésbé sűrű és némileg kevésbé szilárd titánban is nagyobb a hangsebesség, mint a vasban - mert a kis sűrűség túlkompenzálja a vaséhoz közeli, de általában kisebb szilárdságot!
2023. szept. 3. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
7/8 anonim válasza:
Hangsebesség levegőben 340 m/s,vízben 1500 m/s-pedig a víz a sűrűbb...Egyébként a levegő nedvesség tartalma nem befolyásolja a hang sebességét.
2023. szept. 3. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
8/8 anonim válasza:
Valamennyi plusz csillapítás a nagyon magas hangokra elképzelhető, tényleg mérni kéne. Így intuitívan azt mondanám, szórja a nagyon magasakat, mint ahogy maga a száraz levegő is, már tízméteres nagyságrenden is. Kérdés, hogy van-e számottevő különbség, ezért is mondom, hogy mérni kéne. Hangosítók mondják, hogy hat rá a köd, de ott se biztos, hogy egyedül a levegőben történik csillapítás, talán a hangszóró membránja is lehet páralecsapódásos, talán a piezo tölcsér belseje is, talán a pszichoakusztika nulladik axiómája, a látás igen erős ráhatása a hangészlelésre, szintén beleszámít nem is kicsit... Mérni kellene.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!