Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az égdörgés, az tulajdonképpen...

Az égdörgés, az tulajdonképpen (hang)robbanásnak tekinthető?

Figyelt kérdés

2023. jan. 8. 20:29
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
61%
Nem tekinthető, hanem konkrétan az.
2023. jan. 8. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 krwkco ***** válasza:
89%

Nem az.

A hangrobbanás annak az elnevezése, amikor egy hangsebesség felett haladó tárgyról a különböző időben leváló hanghullámok egyszerre érnek hozzánk és összeadódnak.

A villám is nagy sebességű, de nem olyan irányban halad, hogy a hanghullámai egyszerre érjenek el minket. A dörgést időben elhúzódva halljuk.

2023. jan. 8. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
100%
A villámot alkotó kisülések hangjai hangrobbanások (is), az ezekből összeadódó mennydörgés nem az.
2023. jan. 8. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 A kérdező kommentje:
Akkor mi tulajdonképpen a mennydörgés? Hangtani szempontból hogyan hívható?
2023. jan. 8. 22:58
 5/28 anonim ***** válasza:
100%
A nagyon hirtelen kitáguló levegő hangjai. Önálló robbanások, és ezeknek a visszhangjai pl. a felhőkről, tárgyakról, épületekről.
2023. jan. 9. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 A kérdező kommentje:
Akkor részben mégiscsak hangrobbanásról van szó?
2023. jan. 9. 10:04
 7/28 krwkco ***** válasza:
100%

#6

Egy robbanás hangja önmagában nem "hangrobbanás" a szó különleges értelmében. A villám hőhatást okoz és innen kezdve ugyanaz a folyamat, mint egy kémiai robbanás esetében. A hő hatására a levegő hirtelen kitágul és elindít egy hanghullámot. Ahogy pl. 5-ös is írta. De egy sima robbanás hangját nem nevezzük hangrobbanásnak.


Ahhoz, hogy a villám a szó szűkebb értelmében "hangrobbanást" okozzon, az kellene, hogy az előrehaladó kisülés létrehozzon egy "orrkúpot", aminek a különböző időben keletkező részei egyszerre érik el a hallgatót. Valahogy így:

[link]

Én nem látom át, hogy ez megtörténne.


Viszont 3-asnak abban igaza van, hogy a hosszas mennydörgés -a létrejött ionizált csatornát kihasználó- egymásutáni kisülések eredménye.

(Valaki bejelölné a 12:43-as válaszom törlését? Én a sajátomat nem tudom. A link furára sikerült...)

2023. jan. 9. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 krwkco ***** válasza:

A kép itt jól látható:

[link]

2023. jan. 9. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 A kérdező kommentje:

A Wikipédia azt írja rögtön az elején, hogy: "... de hasonló jelenség a villámláskor hallható égzengés is." - akkor a "hasonló" jelző ebben az esetben nem teljes azonosságot jelent, hanem némi eltérésre céloz?


Akkor mindezeket összevetve: (elméletben) egy robbanás hangja lehet hangosabb, mint maga egy konkrét, fizikai értelemben vett "hangrobbanás"?

2023. jan. 9. 15:54
 10/28 TappancsMancs ***** válasza:

Csak adaléknak szánom a kérdéshez. Viszont pár dolgot tisztázandónak tartok hozzá, mert könnyen félreértés lehet belőle.


Egyik, hogy a hangrobbanást a hétköznapi értelemben értjük-e, vagyis a hangsebességet átlépő repülőgéppel kapcsolatosan mondjuk. Vagy a jelenség lényegére értjük? Mindkét értelemben szokták használni, de érdemes lenne ezt tisztázni.


A hangrobbanás lényege fizikai részről nem a repülő és nem a tárgyak amik keltik, kelthetik.


> Hanem a levegő felgyorsulása a saját közegének hangsebessége fölé.


Általában persze a repülőt társítjuk hozzá, mint érdekes és ismert dolgot, ami nagyon szemléletes példa. Valójában ha tárgy nélkül hozzák létre a levegő ilyen mértékű felgyorsulását, akkor ugyanúgy hallható hangrobbanás. Az említett orrkúp is a repülők esetére érvényes.


A villámot többnyire úgy írják le (de javítsatok akár), hogy a több tízezer fokra hirtelen felhevülő levegő hangrobbanást hoz létre, mert a levegő hőtágulása annyira hirtelen következik be, hogy túllépi a hangrobbanást.


Nem tudom, de szerintem a több fajta mennydörgés hang között talán nem is mindegyik esetében éri el a levegő a hangsebesség átlépését. Talán... Az a halkabb ropogós hang szerintem lehet, hogy nem olyan. De a nagy erős hirtelen robbanásos hangok meg igen. Talán a mély dörgésszerűek sem olyanok, de ezeket tippelem. :)

2023. jan. 9. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!