Az égdörgés, az tulajdonképpen (hang)robbanásnak tekinthető?
Nem az.
A hangrobbanás annak az elnevezése, amikor egy hangsebesség felett haladó tárgyról a különböző időben leváló hanghullámok egyszerre érnek hozzánk és összeadódnak.
A villám is nagy sebességű, de nem olyan irányban halad, hogy a hanghullámai egyszerre érjenek el minket. A dörgést időben elhúzódva halljuk.
#6
Egy robbanás hangja önmagában nem "hangrobbanás" a szó különleges értelmében. A villám hőhatást okoz és innen kezdve ugyanaz a folyamat, mint egy kémiai robbanás esetében. A hő hatására a levegő hirtelen kitágul és elindít egy hanghullámot. Ahogy pl. 5-ös is írta. De egy sima robbanás hangját nem nevezzük hangrobbanásnak.
Ahhoz, hogy a villám a szó szűkebb értelmében "hangrobbanást" okozzon, az kellene, hogy az előrehaladó kisülés létrehozzon egy "orrkúpot", aminek a különböző időben keletkező részei egyszerre érik el a hallgatót. Valahogy így:
Én nem látom át, hogy ez megtörténne.
Viszont 3-asnak abban igaza van, hogy a hosszas mennydörgés -a létrejött ionizált csatornát kihasználó- egymásutáni kisülések eredménye.
(Valaki bejelölné a 12:43-as válaszom törlését? Én a sajátomat nem tudom. A link furára sikerült...)
A Wikipédia azt írja rögtön az elején, hogy: "... de hasonló jelenség a villámláskor hallható égzengés is." - akkor a "hasonló" jelző ebben az esetben nem teljes azonosságot jelent, hanem némi eltérésre céloz?
Akkor mindezeket összevetve: (elméletben) egy robbanás hangja lehet hangosabb, mint maga egy konkrét, fizikai értelemben vett "hangrobbanás"?
Csak adaléknak szánom a kérdéshez. Viszont pár dolgot tisztázandónak tartok hozzá, mert könnyen félreértés lehet belőle.
Egyik, hogy a hangrobbanást a hétköznapi értelemben értjük-e, vagyis a hangsebességet átlépő repülőgéppel kapcsolatosan mondjuk. Vagy a jelenség lényegére értjük? Mindkét értelemben szokták használni, de érdemes lenne ezt tisztázni.
A hangrobbanás lényege fizikai részről nem a repülő és nem a tárgyak amik keltik, kelthetik.
> Hanem a levegő felgyorsulása a saját közegének hangsebessége fölé.
Általában persze a repülőt társítjuk hozzá, mint érdekes és ismert dolgot, ami nagyon szemléletes példa. Valójában ha tárgy nélkül hozzák létre a levegő ilyen mértékű felgyorsulását, akkor ugyanúgy hallható hangrobbanás. Az említett orrkúp is a repülők esetére érvényes.
A villámot többnyire úgy írják le (de javítsatok akár), hogy a több tízezer fokra hirtelen felhevülő levegő hangrobbanást hoz létre, mert a levegő hőtágulása annyira hirtelen következik be, hogy túllépi a hangrobbanást.
Nem tudom, de szerintem a több fajta mennydörgés hang között talán nem is mindegyik esetében éri el a levegő a hangsebesség átlépését. Talán... Az a halkabb ropogós hang szerintem lehet, hogy nem olyan. De a nagy erős hirtelen robbanásos hangok meg igen. Talán a mély dörgésszerűek sem olyanok, de ezeket tippelem. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!