Az égdörgés, az tulajdonképpen (hang)robbanásnak tekinthető?
"... de hasonló jelenség a villámláskor hallható égzengés is."
A wikipédiát is emberek írják. De mi megtehetjük, hogy elgondolkodunk, hogy tényleg úgy kell-e érteni, ahogy a szavaik szólnak:
Adott egy villám, amelyik az 5-10 km magasan levő felhőből a másodperc kis része alatt lejut. Ez a hangsebesség sokszorosa. Lehet olyan helyzet, hogy a villám magasabb pontjairól és az alacsonyabb helyekről egyszerre jusson el a hang a hallgatóhoz? Nem nagyon tudok elképzelni ilyet.
A hangrobbanásban valóban nem a repülő a lényeg. Hanem az, hogy hangkeltés történik a hangsebességnél gyorsabban változó pontokon. És ha olyan a geometria, hogy a különböző helyeken keletkező hanghullámok egyszerre érjenek a megfigyelőhöz és szuperponálódjanak (összeadódjanak), azt nevezzük hangrobbanásnak.
A levegő erőteljes felmelegedése által keltett hang szerintem nem "hangrobbanás", akármilyen hangos is, ha nincs meg az említett összeadódás feltétele.
Nem.
Már volt szó róla: hangrobbanás ott keletkezik, ahol valami gyorsabban halad, mint abban a közegben a hangsebesség, és ezért a hanghullámok úgy összetorlódnak, hogy az egész egyszerre érkezik hozzád.
"És akkor egy erős égdörej (mindazáltal) mégis lehet hangosabb, mint egy (tudományosan értett) hangrobbanás?"
Igen.
Pl. a karikásostor végnek csattanása is hangrobbanás, mégsem hangosabb, mint a mennydörgés.
A NOAA (Nemzeti Óceán- és Légköri Hivatal) oldalán ez van:
"A mennydörgés a túlmelegedett levegő gyors tágulásának eredménye, amelyet a villámlás rendkívül magas hőmérséklete okoz. Ahogy a villám áthalad a levegőn, a levegő gyorsabban tágul, mint a hangsebesség, ami "hangrobbanást" kelt."
Tudományos projekt:
Mennydörgő hang
"A villámcsapáskor látható nagy villanás természetes elektromos kisülés a felhő és a talaj között, vagy a felhőn belül. Ez a villám akár 140 000 MPH sebességgel is haladhat, és elérheti a 30 000 °C hőmérsékletet. Körülbelül 20 000 °C-ra melegíti fel a szomszédos levegőt – ami melegebb, mint a Nap felszíne. A levegő hőmérséklete gyorsan csökken, ami a levegő gyors összehúzódását okozza. A levegőnek ez a gyors tágulása és összehúzódása intenzív szuperszonikus lökéshullámot hoz létre. Ahogy ez a lökéshullám a hangsebességre lelassul, mennydörgést hall."
Ez egyre jobb... :)
Tehát akkor összegezve, hogy egyértelmű legyen:
1. Kijelenthető, hogy a mennydörgéskor hangrobbanást hallunk?
2. A hangrobbanásnál nincs erősebb hangjelenség?
A hangerő nincs arányban azzal, hangrobbanás történt-e.
Például a karikás ostor tényleg hangrobbanást okoz. Igaz, erős hangja van, de azért egy igazi (nem hang) robbanás erősebb.
#19
Köszi, de itt most két hangrobbanást hasonlítottál össze.
(Az egyik) kérdésem az volt, hogy létezik-e a hangrobbanásnál erősebb hangjelenség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!