Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A holografikus szimulált...

A holografikus szimulált univerzumra utaló tudományos bizonyítékok, elég erősek?

Figyelt kérdés

Ez már a "holografikus elv" vagy "holografikus elvű univerzum" elnevezéssel ismert. A lényege, hogy az univerzum háromdimenziós terének és az ahhoz kapcsolódó fizikai jelenségek egy két dimenziós felületen kódolódnak le. Ez a koncepció úgy működik, hogy az univerzum információjának teljes tartalma valójában ezen a két dimenziós felületen található, és a háromdimenziós teret csak ez alapján konstruáljuk fel.



Ezt az elméletet részben Leonard Susskind és Gerard 't Hooft nevéhez kapcsolják, és az M-bránok és a húrelméletek területén való kutatásokkal kapcsolatos. A holografikus elv számos érdekes következtetéshez vezethet a kvantumfizika és a gravitáció területén, de még mindig aktív kutatási téma és vitatott kérdés a tudományban.



A holografikus elv és a háromdimenziós univerzum leképezése két dimenzióra nem számít hagyományosan elfogadott vagy jól alátámasztott fizikai elméletnek. Ugyanakkor az elmélet néhány összefüggése és analógiája kapcsolódhat más, elfogadottabb elméletekhez is. Az alábbiakban néhány olyan elméletet említek meg, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak vagy hasonlóságot mutathatnak a holografikus elvével:



1 - Kvantuminformációelmélet és Kvantumkorrekciók: Az entanglement és a kvantuminformáció elméletei azt sugallják, hogy a kvantumrendszerek információjának átfedése és kölcsönhatása sokkal bonyolultabb lehet, mint azt hagyományosan gondoljuk. Néhány kutató úgy véli, hogy ezek a kvantumkorrekciók egyfajta "holografikus" módon működhetnek, ami a tér egyes területeinek információtartalmát kapcsolhatja össze más területekkel.



2 - Holografikus QCD: A kvarkokat és gluonokat magában foglaló kvantum-színdinamika (QCD) egy összetett elmélet, amely a kvarkok és gluonok erős kölcsönhatását írja le. Néhány kutató úgy véli, hogy egyes QCD-tulajdonságok leírásához hasznos lehet a holografikus elv alkalmazása.



3 - AdS/CFT-korrespondencia: A húrelméletekkel és a húrelméletekhez kapcsolódó M-bránokkal kapcsolatos kutatások során felfedezték az Anti-de Sitter (AdS) téridő és a konform mezőelmélet (CFT) közötti kapcsolatot. Ezt az AdS/CFT-korrespondenciának nevezik, és ez egyfajta holografikus leképezés a két különböző elmélet között. Ez a korrespondencia azt sugallja, hogy egyes AdS téridők leírhatók egyes CFT modellekkel és fordítva.



4 - Tér-idő szubstrátum elméletek: Néhány alternatív elmélet azt állítja, hogy a tér-idő valójában egyfajta szubsztrátum vagy hordozó, amelyen az univerzum fizikai jelenségei kibontakoznak. Ezek az elméletek hasonlóságot mutathatnak azzal a gondolattal, hogy az univerzum háromdimenziós "felületét" egy mélyebb dimenzióban leképezhetik.



2023. aug. 19. 15:38
1 2 3
 21/29 Mojjo ***** válasza:
84%

@20: Természetesen nagyon korlátozott a tudásom ahhoz képest, amennyit a témával foglalkozó szakemberek tudnak róla :) De hát ezt soha nem is akartam tagadni. Pl. ezért is linkeltem egy szakmailag igencsak elismert kutató videóját. Részletekbe nem ment bele, de a dolgok jelenlegi állását jól összefoglalja.


A kérdéseid pedig teljesen jók, pont ilyeneket kell feltenni. Látod, ezért mondtam, hogy egészen úgy tűnik, mintha érdekelne a dolog, de aztán jössz egy-egy full ezós félredumával, és szertefoszlik ez az illízió.

2023. aug. 20. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 Tom Benko ***** válasza:
80%
Az a baj, hogy szakkifejezésekkel dobálózol úgy, hogy nem érted őket. Tipikusan egy ezobullshit csatorna jellemzője ez. Érdemes lenne tiszta forrásokat nézned: nature, science, de legalább az arXive.org oldalt.
2023. aug. 21. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:
40%
Ez az univerzum 99.9999%-ban üres. Nem lehet valós. Nincs ami megtöltse
2023. szept. 15. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 NTBS ***** válasza:
Szerintem nem.
2023. okt. 3. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 anonim ***** válasza:
12%

A holografikus elv és a holografikus univerzum elmélet egy érdekes tudományos hipotézis, amely számos érdekes és izgalmas összefüggést mutat a kvantumfizika, a gravitáció és más fizikai elméletek között. Bár a kutatók folyamatosan vizsgálják ezt az elméletet, és vannak olyan érvek, amelyek támogatják, még mindig sok vitatott kérdés van körülötte.


Az elmélettel kapcsolatos főbb érvek között szerepel a következő:


Anti-de Sitter (AdS) tér-idő és konform mezőelmélet (CFT) közötti kapcsolat: Az AdS/CFT-korrespondencia egy olyan elmélet, amely azt sugallja, hogy az AdS tér-idő és a CFT közötti kapcsolat egyfajta holografikus leképezést jelent. Ez azt jelenti, hogy bizonyos fizikai jelenségek és összefüggések az AdS tér-időn leírhatók, de ugyanazok az információk az AdS tér-idő konform mezőelméletében is megtalálhatók.


Információparadoxon: Az információparadoxon egy probléma a fekete lyukakhoz kapcsolódik, és azt sugallja, hogy a fekete lyukak elveszítik az általuk bekebelezett információt. A holografikus elv néhány esetben segíthet ezt az ellentmondást feloldani, mivel az információ megtalálható lehet az AdS tér-idő CFT leírásában.


Kvantumgravitáció: Az elméleti fizika jelenlegi kihívása a kvantummechanika és a gravitáció egyesítése, vagyis a kvantumgravitáció kifejlesztése. A holografikus elv olyan új megközelítéseket nyújthat, amelyek segíthetik a kvantumgravitáció problémájának megoldását.


Azonban fontos megjegyezni, hogy az elmélet még mindig kutatás alatt áll, és nincs egyértelmű tudományos konszenzus arról, hogy mennyire helytálló vagy érvényes. Az elmélet érdekessége abban rejlik, hogy számos kérdést vet fel és új perspektívákat nyit a fizika területén, de további kutatás és bizonyítékok szükségesek annak megállapításához, hogy mennyire valóságos és mennyire jelentős a holografikus elv az univerzum természetének megértésében.

2023. okt. 13. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 Mojjo ***** válasza:
88%
@25: Te minden fizikás kérdés alá bemásolsz egy-egy chatGPT-s választ? Hidd el, ha valakit a chatGPT válasza érdekel, meg tudja kérdezni maga is.
2023. okt. 13. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 Paradoxa ***** válasza:
Különösnek tartom, hogy a holografikus univerzum gondolata kapcsán nem említettétek meg David Bohm személyét, aki Einsteinnel folytatott eszmecserét a témában. A magyarul is megjelent Talbot könyv pedig egyéb vonatkozásokat is tárgyal. A magam részéről nagyon is fontos gondolatnak tartom.
2023. okt. 13. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:
11%
sakk-matt tudomány😂
jan. 31. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:
Én személy szerint nem hiszek a holografikus elv valóságában szerintem nem ez a valóság és a brán-világ elméletben hiszek de ahogy azt Stephan Hawking is mondta:„Nem kérdezhetjük meg melyik a valóság a brán vagy a buborék mindkettő csak a megfigyeléseinket leíró matematikai modell mindenki azt használja ami neki tetszik.”
máj. 14. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!