A holografikus szimulált univerzumra utaló tudományos bizonyítékok, elég erősek?
Ez már a "holografikus elv" vagy "holografikus elvű univerzum" elnevezéssel ismert. A lényege, hogy az univerzum háromdimenziós terének és az ahhoz kapcsolódó fizikai jelenségek egy két dimenziós felületen kódolódnak le. Ez a koncepció úgy működik, hogy az univerzum információjának teljes tartalma valójában ezen a két dimenziós felületen található, és a háromdimenziós teret csak ez alapján konstruáljuk fel.
Ezt az elméletet részben Leonard Susskind és Gerard 't Hooft nevéhez kapcsolják, és az M-bránok és a húrelméletek területén való kutatásokkal kapcsolatos. A holografikus elv számos érdekes következtetéshez vezethet a kvantumfizika és a gravitáció területén, de még mindig aktív kutatási téma és vitatott kérdés a tudományban.
A holografikus elv és a háromdimenziós univerzum leképezése két dimenzióra nem számít hagyományosan elfogadott vagy jól alátámasztott fizikai elméletnek. Ugyanakkor az elmélet néhány összefüggése és analógiája kapcsolódhat más, elfogadottabb elméletekhez is. Az alábbiakban néhány olyan elméletet említek meg, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak vagy hasonlóságot mutathatnak a holografikus elvével:
1 - Kvantuminformációelmélet és Kvantumkorrekciók: Az entanglement és a kvantuminformáció elméletei azt sugallják, hogy a kvantumrendszerek információjának átfedése és kölcsönhatása sokkal bonyolultabb lehet, mint azt hagyományosan gondoljuk. Néhány kutató úgy véli, hogy ezek a kvantumkorrekciók egyfajta "holografikus" módon működhetnek, ami a tér egyes területeinek információtartalmát kapcsolhatja össze más területekkel.
2 - Holografikus QCD: A kvarkokat és gluonokat magában foglaló kvantum-színdinamika (QCD) egy összetett elmélet, amely a kvarkok és gluonok erős kölcsönhatását írja le. Néhány kutató úgy véli, hogy egyes QCD-tulajdonságok leírásához hasznos lehet a holografikus elv alkalmazása.
3 - AdS/CFT-korrespondencia: A húrelméletekkel és a húrelméletekhez kapcsolódó M-bránokkal kapcsolatos kutatások során felfedezték az Anti-de Sitter (AdS) téridő és a konform mezőelmélet (CFT) közötti kapcsolatot. Ezt az AdS/CFT-korrespondenciának nevezik, és ez egyfajta holografikus leképezés a két különböző elmélet között. Ez a korrespondencia azt sugallja, hogy egyes AdS téridők leírhatók egyes CFT modellekkel és fordítva.
4 - Tér-idő szubstrátum elméletek: Néhány alternatív elmélet azt állítja, hogy a tér-idő valójában egyfajta szubsztrátum vagy hordozó, amelyen az univerzum fizikai jelenségei kibontakoznak. Ezek az elméletek hasonlóságot mutathatnak azzal a gondolattal, hogy az univerzum háromdimenziós "felületét" egy mélyebb dimenzióban leképezhetik.
A te szubjektív véleményed szerint a holografikus univerzum létezhet, de a tudományos közösség nem fogadja el objektív valóságként, ezért nem látsz róla egyetlen elismert tudományos szaklapban sem cikket.
Ellenben a laikusoknak szóló ismeretterjesztő könyvekben lehet róla szó.
12 "A valóság túlszárnyalja a legvadabb fantáziát is"
Albert Einstein
A te nem létező "fantáziád" inkább elrettentő példa:
"1 - azt sugallják
2 - úgy véli
3 - azt sugallja
4 - azt állítja"
Hát, ez így harmatgyenge.
@16: Pontosan. Ezért érdemes azt megismerni fantáziálás helyett :)
Sok dolog van, amit még nem tudunk. A holografikus univerzum elképzelése valós, létező tudományos elképzelés, de egyelőre semmiféle bizonyíték nem támasztja alá - hogy az általad felhozottak miért nem azok, azt sokan leírtuk már. Ha a valóság érdekel, érdemes elfogadni azt is, hogy valamit még nem tudunk, és nem egy nekünk tetsző bizonyítatlan világképet megragadni és ahhoz ragaszkodni foggal-körömmel, csak mert az tetszik.
Illetve de, ilyet is lehet. Csak akkor nem a valóság érdekel. Ami persze nem feltétlen baj, nem kell, hogy mindenkit ugyanaz érdekeljen.
"A valóság túlszárnyalja a legvadabb fantáziát is"
De ezt csak akkor fogadják el a tudományban, ha az bizonyítva van.
Einstein kifejezetten szkeptikus és elfogult ember volt, még a saját egyenleteit is módosította, tehát aligha gondolkodott úgy, mint te.
15 Hát engem érdekes. Te ezek szerint nem tudsz rá válaszolni. Nem baj ha nem ért valamihez az ember. Senki sem úgy született, hogy mindent tud. Azonban próbálni kell megismerni
Barátkozzunk a gondolattal, hogy a világ lehet ilyen is. Próbáljunk kérdéseket feltenni róla. Kik kutatták? Akik foglalkoztak vele mit mondtak? Milyen tények mutatnak ebbe az irányba?....
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!