Több tízezer féle aldehid létezik. Van ami erős méreg, vagy rákot okoz és van amitől karácsonyi hangulatú lesz a forralt bor, vagy csereszne illatú egy parfüm.
Nem lehet egy ekkora csoportot álltalánosítani.
#4
Funkciós csoport alatt mit kell érteni?
Tehát akkor van köztük élettani szempontból hasznos vegyület is?
Tessék:
Nyilvánvaló, hogy sok hasznos aldehid is van az élővilágban, hisz már említve voltak pl. az aromaanyagok.
Hát végülis így is lehet nézni, de nem igazán így működik. Egy funkciós csoport egy adott szerkezet ami mindig ugyan úgy és ugyan abból épül fel.
Egy funkciós csoport álltalában mindig ugyan azokat a tulajdonságokat/reakciókat mutatja. Viszont a molekula többi része adott mértékben ezt befolyásolni tudja, és ez az aminek nagy hatása lesz.
Például egy egyszerű aldehidben mint például a formaldehid a molekula többi része nem befolyásolja a funkciós csoportot. Ami önmagában nagyon reaktív így károsítja a szöveteinket és ingerli a nyálkahártyát.
Míg mondjuk a fahéjaldehid ben a funkciós csoportot stabilizálja a molekula többi része. Így kevésbe lesz reaktív így nem káros.
#8
Aha. Tehát akkor egy aldehid egy funkciós csoportból és több más különböző atomból áll? Így áll össze maga a vegyület?
Megint, így is lehet mondani de nem egészen. Vannak olyan vegyületek amik tartalmaznak aldehid(oxo) funkciós csoportot de mégsem hívjuk őket aldehidnek. Mivel a molekulák elnevezésében vannak olyan funkciós csoportok amik előny élveznek az eldehidkhez képest. Ez viszont csak szóbeli dolog, a molekula ettől még hordozni fogja az aldehidek tulajdonságait.
A többi amit írtál lényegében helyes. Egy szerves molekula a szénláncból és a funkciós csoportokból épül fel. A szénlánc alap esetben csak szenet (C) és hidrogén (H) tartalmaz. Ezen kívül tartalmazhat még más elemeket amik a különböző funkciós csoportokat alkotják. Ezek lehetnek klór (Cl), bróm (Br), jód (I), nitrogén (N), kén (S) és más ritkább elemek között az oxigén (O) is. Ezek közül sok elem több módon is kötődhet a szén lánchoz így több különböző funkciós csoportot is alkothat.
Az aldehidnél az oxigén kettő kötéssel kötődik egy szénlánc végéhez. Ez egy aldehid csoport, de ha az oxigén nem a szénlánc végén van akkor az már egy hasonló de másik funkciós csoportot alkot egy ketont.
Így mondhatjuk az hogy egy szerves vegyület egy szénláncból és funkciós csoportokból áll. Egy aldehid pedig egy szénláncból és egy aldehid csoportból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!