Mit érzékel a röntgen sugár?
A röntgent semmi nem veri vissza vagy nyeli el, pont ez a lényeg, hogy átmegy mindenen, bármin.
ÉS ha szakértő szem nézi a keletkezett röntgenképet, észreveszi az elváltozott sejteket, szerveket.
A "keleti tudományokat űző" ember leginkább csak a szóbeli panaszaidat és a pénztárcádat "érzi".
A rákos elváltozások röntgendiagnosztikájának a lényege a jelentős mértékű szöveti elváltozásból eredő abszorpciós tulajdonságok megváltozásán alapul - ha nem használnak kontrasztanyagot.
A lágy szövetek diagnosztikájára kifejlesztett mammográfia egy elég kifinomult eljárás, mert a klasszikus röntgenfelvételen nem látszana semmi. A mammográf sugárforrása alacsonyabb gyorsítófeszültséggel dolgozik, és az anód anyagának jobbára a karakterisztikus sugárzását használja fel, nem az egyszerű termikus spektrumú röntgensugárzást.
A többi eljárás (pl. a tomográfiánál) kontrasztanyagok segítségével mutatja ki a daganatos elváltozásokat, mert a daganatos szövetek anyagcseréje jóval gyorsabb mint az egészségeseké.
Próbáld meg így elképzelni. Van egy fényforrásunk amit egy fara irányítunk. Majd a fényforrás elé helyezünk egy üveglapot, nem látunk sok változást mert az üveg átengedi a fényt. De most tegyünk oda egy darab festett üveget, ez kitakar egy kis fényt és létrehoz egy árnyákot a falon.
A röngen is pont így működik. A röntgen sugárzásnak nagy az átütő képessége, magyarul nem nyelődik el könnyen. Viszont tömörebb anyagok mégis elnyelik egy kicsit. Úgy mint ahogy a festett üveg elnyelte a fényt.
Így lényegében egy röntgen kép csak egy árny, ahogy a sötétebb részek a sűrűbb szövetek (csontok) és a világosabbak a kevésbé sűrűk pl. zsír. (a legtöbb esetben ivertálják ezt a képet hogy jobban látható legyen, így a csontok válnak világossá a zsír pedig sötétté). A röntgen egyedül a szövetek sűrűségét mutatja ki, egy rákos sejt és egy normális között nincs sűrűségbeli eltérés így azt nem mutatja ki. Kivétel az ha valamilyen csontelváltozást idéz elő vagy a tumor maga növeszt tömörebb szövetet.
#1
"A röntgent semmi nem veri vissza vagy nyeli el, pont ez a lényeg, hogy átmegy mindenen, bármin."
Ha a röntgent semmi nem nyelné el és mindenen és bármin átmenne, akkor a röntgenképeken egy tökéletesen homogén egyszínű képet látnál.
Pont azért rajzolódik ki ott valamiféle kép, mert bizonyos szövetek jobban, mások meg kevésbé nyelik el a röntgensugarakat.
"Mit érzékel a röntgen sugár?"
- Semmit.
A film, cink-szulfidos ernyő, vagy egyéb detektor érzékeli a röntgen sugárzást.
Az előttem válaszolók már ismertették a röntgenkészülékek működési elvét.
Érdekességként megjegyzem vannak ipari készülékek is. Nagy gyorsító feszültség, kis hullámhossz, nagy intenzitás jellemzi ezeket. Akár egy versenyautó motorblokkját is át lehet világítani repedések után kutatva. Ha "feltekerik a kakaót", és ember kerül egy ilyen sugár útjába nagyon bibis lesz, esetleg meg is hal.
Egészen más az alacsony feszültségű mammográf.
.
Még ilyen is van:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!