Mikor egy erdőt kitermelnek, akkor a kitermelésre fordított fosszilis energiahordozók által kibocsátott szén-dioxid meghaladja azt a mennyiséget amit az adott erdő az évtizedek alatt megkötött?
Mit értünk bele a kitermelés kibocsátásába?
Pl. a láncfűrészek, teherautók, munkagépek, mindenféle egyéb eszközök legyártása, szervizelése során keletkezett kibocsátást is, meg azt a kibocsátást is, ami magának az üzemanyagnak az előállításához kell, esetleg azt is, amit mondjuk a fakitermelő munkás kibocsát azáltal, hogy fogyaszt, eszik, iszik, stb?
Nyilván mindez együtt, és még így is pozitív.
Ha negatív lenne, nem érné meg.
@3 Ez nem teljesen van így. Ha nagyon kell valamire a faanyag, amire a benzin nem alkalmas, akkor tökmindegy, hogy akár 5x annyi benzin fogy el, attól még megérheti a fát kivágni. Pl. szekrényt szeretnél gyártani, lehet, hogy drága szekrény lesz ha 5x annyi benzint emészt fel, mint amennyi kiló maga a szekrényhez szükséges faanyag, de benzinből akkor sem tudsz szekrényt fabrikálni, szükséged van hozzá a faanyagra.
Ma már inkább csak azért nem éri meg ilyen esetben, mert rengetegféle műanyag van, amivel részben vagy akár egészben helyettesíthető a faanyag. És műanyagot lehet benzinből csinálni.
A pénzügyeket erősen meghatározza az olaj- vagy energia-ekvivalencia. Szinte kivétel nélkül az energiahatékonyság szabja meg a nagyipari folyamatok árát.
A fakitermelés meglehetősen hatékony, és egy társadalmi összeomlás esetén megmenti a vidéki lakosságot a téli hidegtől is, mert kézi erővel is kitermelhető a személyenként egy szoba kifűtésére elegendő famennyiség.
#6
Ez így sajnos nem igaz - a pénzügyeket rengeteg más tényező is erősen befolyásolja.
Csak néhány példa, ha holnap kikerül egy hír, hogy Elon Musk meghashtagmeetoo-zott egy twitter alkalmazottat, máris zuhan 5-10%-ot a twitter részvényárfolyama, pedig az energia-ekvivalencia jottányit sem változott.
Egy másik példa konkrétan az olajra, a kanadai állam elég komolyan szubvencionálja az olajhomok kitermelést, aminek amúgy elég sz-r az EROEI-je, ha nem így lenne, akkor jóval drágább lenne az onnan kitermelt olaj és a belőle gyártott üzemanyag.
A pénzügyi rendszer sajnos olyan, hogy rengeteg manipulációra és trükközésre van lehetőség, és emiatt kevéssé tükrözi a fizikai valóságot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!