Miért nem hűlünk ki minden olyan hőmérsékleten, ami alacsonyabb a testünk 37 fokánál?
Az emberi testben jelentős hőfejlődéssel járó anyagcsere-folyamatok zajlanak.
Ráadásul mindezen folyamatok intenzitása precíz termoregulációval van irányítva, hogy a testhőmérséklet mindig egy pontos érték szűk környezetébe essen. Ezért az ember "állandó testhőmérsékletű" állatnak számít.
"Miért nem hűlünk ki minden olyan hőmérsékleten, ami alacsonyabb a testünk 37 fokánál?"
Amiért a kályha sem. Folyamatosan szerves anyagokat égetünk. Pontosabban oxidálunk.
OFF
3
Nagyon ember kihűlt már, meg sokan vannak akik túl melegek lesznek, ezt is ő akarta?
ON
Egyébként, a meleget rosszabbul bírja az emberi test, mert nem tud annyita jól hűteni (ide jön az izzadás). 30 fokkal hidegebbet, mint 37 simán kibír, melegebbet elég nehezen (ld. szauna)
#4 - teljesen száraz levegőben az emberi test akár napokig elviselhet 40+ Celsius fokos hőmérsékletet is, mert a víz elpárologtatásával képes alámenni a környezeti hőmérsékletnek, jelentős hőleadás mellett.
Nem véletlenül építenek a hőerőművekhez környezetterhelő vízutánpótlást igénylő nedves hűtőtornyokat. Bizonyos időjárási feltételek mellett ezek a tornyok képesek a hűtőkör vizét a környezeti hőmérséklet alá hűteni, és óriási teljesítménysűrűséggel bírnak a száraz hőcserélőkhöz képest.
Kérdező - mi alapján és mi?
Amúgy igen, ha nagyon hideg a környezet, akkor megfagysz, és a hullád már nem fog felmelegedni. Ha a túl meleg környezetbe halsz bele, akkor is leáll a hőtermelésed, és a hullád a környezeti hőmérsékletre áll be.
"Ez alapján van egy hőmérséklet szint, amin már nem tud elég energiát termelni a test felmelegítéséhez?"
Nincs ilyen meghatározott külső hőmérsékleti szint. De van ilyen helyzet: függ a hőmérséklettől, a széltől, az öltözéktől, a zsírréteg vastagságától, az általános egészségi állapottól.
Az ember először reszketni kezd, hogy az izmok több hőt termeljenek. Utána az erek beszűkülnek és a szervezet így csökkenti a végtagoknak és a felszínnek szánt hőt, hogy életben tartsa a belső szerveket. Azután az agy hő- és vérellátása is romlik, az ember elveszti a tudatát és elalszik. Végül leáll a szív és a keringés. Ezzel megszűnik a hőtermelés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!