Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Arra lehetne valamiféle...

Arra lehetne valamiféle becslést tenni, hogy egy, az univerzumunkban létező átlagos foton átlagos élettartama mennyi idő?

Figyelt kérdés

2023. jún. 19. 03:56
A kérdező szavazást indított:
századmásodperc
másodperc
perc
óra
nap
év
évezred
évmillió
évmilliárd
3 szavazat
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Tudtommal a legtöbb foton a csillagok magjában keletkezik, ahol a nagy sűrűség miatt kb. Azonnal kölcsönhatásba lép valamivel.
2023. jún. 19. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Annyira másak az elemei részecskék világa és az univerzum intergalaktikus méretskálán mint azon a szűk skálán amit tapasztalunk, ami gyakorlatilag evolúciósan belénk kódolt és az 5 éves koronkig belénk rögzült kép.

Amit kérdezel fotonokat implicit benne van a kérdésben, hogy ezen fotonok létezésének időtartama az anyag mozgására nézve invariáns, azaz független tőle. Azaz ha pl 10 másodperc, akkor az egységesen mindenhol 10 másodperc, a hozzánk képest 99% fénysebességgel lévő objektum esetében is. Ezen időtartam attól függ, hogy az adott tömegponton mennyi sajátidő telt el ami azt jelenti, hogy a sajátideje a tömegponthoz rögzített(nek képzelt) ideális órán eltelt idő mennyi. Ezen tény nagyon sokszorosan alátámasztott megfigyelések sorozatán alapul, amit folyamatosan újra és újra alátámasztanak másodpercenként milliárd számra CERN-ben (ami az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet, a részecskefizikai kutatások európai szervezete, a világ legnagyobb részecskefizikai laboratóriuma).

Ha ez még nem lenne elég a kvantum mező elmélet szerint léteznek / nem lézeznek olyan fotonok is melyek, hogy egyáltalán léteznek ennek ténye sem invariáns egységesen az egész univetzumra, hanem attól függ, hogy milyen gyorsulást végez az adott objektum, hogy abból a gyorsuló rendszerből ez a fotonon létezik, míg másikból nem létezik. Ráadásul ha modjuk autóval gyorsulgatunk akkor a mi sajátidőnkből nézve tizen milliárd éves időskálára vonatkozik, hogy létezik/nem létezik az a bizonyos foton.

Kis-Tóth Ágnes beszél róla ebben az előadásban az ELTE-n : "Úgy gondolod, mindent tudsz már a fekete lyukakról? (Atomcsill, 2023.02.23.)" https://www.youtube.com/watch?v=qlveCSI0gLI

Ide vonatkozó rész 59:48-tól kezdődik, a Hawking sugárzástól kezdve (ami analóg ezzel amit kérdeztél) ami szintén egy olyan sugárzás ami számunkra létezik, de az ott lévő számára a kvamtmumechanikai effektusok miatt nem is létező sugárzás.

2023. jún. 19. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!