X0 kérdése:
A váltivarúságnak milyen előnye van a hímnősséghez
képest?
Genetikai valtozatossag a szo amit keresel
2023. jún. 18. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
2/17 A kérdező kommentje:
A genetikai változatosság hímnősségnél is megvan, az is ivaros szaporodás, 2 ivarsejt egyesül. Amikor 2 csiga párzik, kölcsönösen megtermékenyítik egymás petesejtjeit.
A hímnős állatok hímivarsejteket cserélnek egymással, így a genetikai változatosság mégiscsak kisebb lesz. Talán ez annyiban előnyös, hogyha nem sok esély van két egyed találkozására a hímnős felállással a szaporodás stabilabb lesz.
2023. jún. 18. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
4/17 A kérdező kommentje:
De miért lesz mégis kisebb? Az utód ugyanúgy 2 szülőtől származik, 2 egyed genetikai kódjának kombinációja. Ráadásul elevenszülőknél a nősténynek 2-nél többet kell szülnie hogy ne csökkenjen az egyedszám, míg hímnősnél 2 is untig elég, jó körülmények között átlag 1,1 is. Jó, ez végülis megoldott, de ettől még a genetikai változatosság ugyanolyan lesz.
Gondolj bele! Ha te hímnős lennél és én is, akkor egymástól lehetnének gyerekeink, főleg úgy, hogy azt hiszem, hogy a spermát örök életre tudjuk tárolni mindketten, tehát minden gyerekünk közös lesz tulajdonképpen. Ha meg nem lennénk hímnősek, akkor lenne esély, hogy mástól is legyen gyerekünk. Szerintem ez a hímnősség főleg akkor hatékony, ha kicsi az egyedszám vagy minden résztvevő magának való és ritkán találkoznak. Szerintem a giliszta tipikusan ilyen és a csiga sem egy világjáró faj.
2023. jún. 18. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
6/17 A kérdező kommentje:
Hát az emberi sperma a méhben tudtommal nagyjából 12 óráig marad életképes. Szóval csak 1 terhességre elég. Egyébként hímnősnél jön ki nagyobb genetikai változatosság: n egyednél mindkét szülőnél n/2 egyed közül választhatunk, így n^2/4 féle lehetőség van csak. Hímnősnél n*(n-1): és még a /2 sincs ott, ha számít hogy melyik az anyja és melyik az apja. De (n 2) = n*(n-1)/2 > n^2/4, nagyjából duplája. (n 2) kiejtve "n alatt 2".
Én arra tippelnék hogy igy a him könnyen feláldozható veszteség nélkül, mig a genetikai variácioban nincs jelentős hátrány.
2023. jún. 18. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
8/17 A kérdező kommentje:
Ez világos, csakhogy ha a hím mellette még nőstény is egyben, az se hátrány: akár megeszi az oroszlán, akár nem, hátrány nem lesz.
Esetleg az lehet 6-ossal kapcsolatban, hogy ha sokáig képes tárolni a spermát, akkor magától nem alakul ki rövid idő alatt megromló, így a váltivarúság genetikai hiba miatt kialakulhat, mint hogy valakinek csak 1 keze van, stb. Viszont ettől még a váltivarú változatban is sokáig életképes marad a sperma. Ha valahogy kialakulna hogy hamar megromlik, akkor így már, a több párral való kapcsolat miatt kijönne hogy változatosabb a genetikai kód. Valószínűleg ugyanúgy alakult ki véletlenszerűen, mint hogy a gyíknak már nem lett lába, így kígyó lett belőle, embernél is van hogy 1 kézzel/lábbal születik. Kialakul tehát, nade köztünk is a többségnek 2 keze és 2 lába van. Szóval még hiányzik az előny, ami miatt egyes fajoknál egyeduralkodóvá válik a váltivarúság.
"Ez világos, csakhogy ha a hím mellette még nőstény is egyben, az se hátrány: akár megeszi az oroszlán, akár nem, hátrány nem lesz."
De van ahol hátrány mivel kissebb kockázatot vállal hogy ő is szaporodhasson. A him lehet kissebb mozgékonyabb. Haggya hogy megegye a nöstény, hogy szporodhasson. stb
2023. jún. 18. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
10/17 A kérdező kommentje:
Köszi erre nem is gondoltam, ez már valami.
További kérdések: