Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az valóban igaz, hogy egy...

Az valóban igaz, hogy egy csepp olaj ezer liter vizet képes megszennyezni?

Figyelt kérdés

Nem tudom már hol, de régebben hallottam ezt valahol hogy egy csepp motorolaj például ezer liter vizet képes megszennyezni.

Ez valóban igaz hogy ennyire szennyező az olaj?



2023. máj. 31. 15:24
 1/6 Zcom09 ***** válasza:
100%

Ha belecseppentesz egy csepp olajat az óceánba és hagyod eloszlani, akkor ez egész óceán szennyezett lesz.


Ennek így nincs érteleme. Az hogy mit tekintünk szennyezésnek függ a szituációtól. Aztán az se mindegy hogy milyen mértékű a szennyeződés. Így igen ennyi olaj tényleg beszennezhet ekkora adag vizet, de kérsés hogy ilyen mértékű szennyeződés okoz e bármi gondot.

2023. máj. 31. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
87%

Nyilvánvaló, hogy ha egyenletesen eloszlik az az 1 cseppnyi motorolaj abban az 1 köbméternyi vízben, akkor a szó szoros értelmében igaz lesz az állítás, hogy az egész köbméternyi víz szennyezett, csak épp az a nagy kérdés, hogy ilyen minimális szennyeződésnek van-e bármiféle negatív hatása.


Én pl. egészen nyugodtan meginnék egy pohárral ebből a köbméternyi vízből, mert semmi bajom se lenne.

De még ha 10 liter vízben oszlatnál szét egyenletesen egy cseppnyi motorolajat, abból is egész nyugodtan meginnék egy pohárral.

2023. máj. 31. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Sot, ha motorolaj helyett egy csipet sot raksz abba a m3 vizbe, akkor soval szennyezett lesz a viz.
2023. máj. 31. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

1 csepp kb. 50 mikroliter ami kb. 50 mikrogramm. Ha ezt eloszlatod 1000 literben, akkor maximum 50 nanogramm/liter lesz a koncentráció.


Viszonyítási alapként az ivóvíz szennyezettségi határértéke higanyra 1000 nanogram/liter. (Vannak ilyen jogi határértékek, ami alapján döntést tudunk hozni)


Tehát nem valószínű, hogy az az olaj, legyen bármi is, szennyezetté tudná tenni a vizet. Talán akkor ha botulotoxin, vagy valami erősen radioaktív anyag.


Arra viszont vigyázni kell, hogy bizonyos folyamatok fel tudják dúsítani a táplálékláncban a szennyezést. Így pl. A víz hosszútávon is iható lenne, de a benne nevelt ragadozó halak már nem. Hasonló eredetű volt a minamata kór.

2023. jún. 1. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Azért szerencsénkre a víz sűrűsége nagyobb, mint az olajé, és nem tud vele homogén keveréket alkotni, hanem összegyűlik a tetején!
2023. jún. 2. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

09:22

Realisztikusan azért nem zérus az olaj oldhatósága, itt mikroliter-köbméter arányokról beszélünk. Ráadásul az UV fény, az oxigén és a miróbàk hatására nő az oldhatóság.

2023. jún. 2. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!