Sumér,babilóni,szanszkrit nyelv hangzását regressziós hipnózissal tudták megfejteni?
Nem.
A regressziós hipnózis meg az ezotéria rovatba tartozik.
Erre mit lehet válaszolni? "Több helyen olvastam..."
Ne olvass hülyeségeket.
Sumer
A sumer egy nyelvi izolátum, nem hasonlít egyik másik nyelvre sem. Tehát a többi csak találgatás. A régió beszélt nyelveihez szokták hasonlítani, amiről vannak videók a neten, de nem tudják hogyan ejtették ki a sumer nyelvet, szóval azok a videók arab kiejtésűek és többnyire arabnak hangzanak és az azért valószínűtlen.
Az ékírást a sumerek találták ki és a Közel-Kelet népei is átvették, de ők a saját nyelveiken írtak ékírással. Mint a latin betűket is átvették más népek, viszont a saját nyelveiken írtak vele. Így hiába van több százezer ékírásos táblánk, mert azoknak csak egy kis részének van mai beszélt nyelve is. Többnyire az arabhoz és sémi héberhez hasonlítják, vagy szóba jöhet az arámi is.
A feladat olyan, mintha a magyar hangzást és kiejtést kellene megfejteni, a környék népeinek azonos betűkészlete és részben fennmaradt beszélt nyelve alapján. Bár némi következtetéseket valóban le lehet vonni az egyes hangok miatt, de a kiejtés nagyon tippeléses alapon van. Az össz hangzása meg végképp egy talány.
A sumer nyelv beszélt, kiejtett hangkészletéről nincsenek pontos ismereteink, minthogy azt csak írásból ismerjük, nincs a sumernek máig élő beszélt rokon nyelve sem.
Babiloni
A babiloni már könnyebb, mert az sémi nyelv és van máig beszélt nyelvi rokonsága. Ilyen ma is beszélt sémi nyelvek például az arab és a héber. Vagyis az akkád, babiloni nyelvet már inkább lehet érdemben hasonlítani a héberhez és arabhoz, bár még ez is nagyon kérdéses, de legalább hasonlíthatóaknak nevezhetőek.
Szanszkrit
A szanszkrit is kihalt és itt a nyelvrokonsági fája. A szanszkrit ott van középen/fent zölddel - kihalt nyelv. A szanszkritot ma is olvassák és írják, így sokan tökéletesen ismerik, akár anyanyelvi szinten is, bár nem anyanyelvként tanulva meg.
Viszont van egy különbség a szanszkrit esetében. Mégpedig az, hogy a védikus időkben lejegyezték a hangok és betűk kiejtését és még a nyelvtant is, így nyelvészeknek könnyű eset és helyreállítható volt a szanszkrit beszéd is. Az ókori indiai írások között a több száz "Shiksha" ("Siksa") feljegyzésben leírták az ókorban, hogy a szanszkritban a hangokat, hogyan kell kiejteni.
I.e. ~500 körül többek között egy Panini nevű indiai tudós már készített nyelvtani értekezést "Astadhyayi" ("Ashtadhyayi") címmel, ami majdnem négyezer részből áll (3959). A régebbi védikus nyelv vonásairól is beszámol és fonológia feljegyzéseket is írt. A védikus szanszkritnak 49 fonémája (hangja) van és fonetikus a kiejtése, mint ahogy az a magyar nyelvben is általános, vagyis úgy írják ahogy mondják (kb).
Itt van sumer beszéd, de ez szerintem nem lehet hiteles, nagyon arabosra vették.
https://www.youtube.com/watch?v=3QticJ8mww4
Itt két francia lány igyekszik magyarul beszélni, amúgy vicces, de ennyit számít, hogy tud-e beszélni az adott nyelven. :)
https://www.youtube.com/watch?v=DBhB9gRnIHE
Olyan ez, mint az ókori Egyiptomban játszódó mozifilmek vagy ismeretterjesztő filmek esete, hogy arab zenét tesznek a háttérbe :) holott semmi köze hozzá az araboknak. Itt egy videó "Az ókori nyelvek hangzása" és itt is az egyiptomi nyelvet arabosan mondják.
Bocsi elnéztem egy linket :)
A két francia lány első videója az más, a "171" végű a jó. Mindenképpel halgass kicsit bele, mert nagyon poén. .)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!