Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Centripetális vs centrifugális...

Centripetális vs centrifugális erő?

Figyelt kérdés

a centrifugális erőt értem, középpontből merőlegesen kifelé hat, érzed is körhintán, autóban kanyarodáskor, vagy mondjuk túlzott kerületi sebességnél, mivel ugye a sebességtől négyzetesen függ, mondjuk egy generátor forgórésze egyszerűen szétszállna mert nem bírná az anyag.

a képleteket értem. a centripetális erő ha jól értem ennek pont az ellentétje, 180 fokkal (befelé) mutat hozzá képest, tehát a kör középpontja felé. meg ugye newton 3, hatás-ellenhatás, kell lennie egy centrifugláis erőt kinullázó erőnek. de ez hol érezhető? ha egy körmozgást végző tárgynál maradunk, ami mondjuk egy körhinta, vagy a generátor. hol érezhető/ bizonyítható be úgymond a centripetális erő létezése? csak hogy el tudjam képzelni mi is ez a valóságban. köszönöm!


2023. máj. 17. 08:43
 1/8 A kérdező kommentje:
vagy a generátornál a centripetális erő az ami egyben tarja? és amikor már nem elég (mi a határ, mitől függ?) akkor a centrifugális erő miatt kivágódik oldalra? vagy mondjuk egy bakelit lemez ha hatalmas kerületi sebességgel pörgetnénk meg és széthullana? elvesztem:D
2023. máj. 17. 08:48
 2/8 anonim ***** válasza:
72%

Ezek közül egyik sem létezik a konkrét értelemben.


Amikor egy tárgy körmozgást végez, akkor a kör középpontja felé gyorsulnia kell, ez a centripetális gyorsulás. Tudjuk hogy a testre erőnek kell hatnia hogy gyorsuljon, emiatt tévesen azt mondják néhányan, hogy a centripetális erő gyorsítja a kör középpontja felé. De ez téves, hisz nincs ilyen erő, ehelyett az van hogy körmozgáskor az erők eredőjének kell a kör kozepe fele mutatnia. Azaz nincs egy konkret centripetalis ero, hanem az erok eredoje gyorsitja abba az iranyba.


A centrifugalis ero pedig akkor jon elo, amikor forgo koordinatarendszerben dolgozol. Ebben a koordinatarendszerben egy kormozgast vegzo test allonak tunik, de tudjuk hogy ahhoz hogy kormozgast vegezzen, kell egy nem nulla eredo eronek hatnia. Viszont az uj koordinatarendszerben a test allonak tunik, igy valahogy ezt az eredo erot ki kell ejteni. Ezt csinalja a centripetalis ero. Es onnan lehet tudni, hogy nem egy letezo, hanem csak egy koordinatarendszertol fuggo kenyszerero, hogy nem igaz ra a newton iii, azaz nincs ero - ellenero parja.

2023. máj. 17. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 2*Sü ***** válasza:
31%

Ugye ott a hatás-ellenhatás törvénye: Két test kölcsönhatásában két egyenlő nagyságú, de ellentétes irányú erő lép fel. Te nyomod az ágyat lefele, az ágy meg nyom téged felfele. Te tolod a bevásárlókocsit előre, a bevásárlókocsi meg nyomja a kezedet hátra.


A körmozgásnál is ez a helyzet. A körhinta ülésére hat egy erő a láncon keresztül, ami az ülést körpályán tartja. Ha ez az erő nem lenne – pl. a lánc elszakadna –, akkor az ülés menne tovább egyenesen, egyre messzebb kerülve a körhinta tengelyétől. Ez a centripetális erő. Ez hat rád is, ez nyomja az oldaladat, ez tart körpályán, ahelyett, hogy repülnél tovább egyenesen.


De ha a körhinta ülése nyom téged, akkor te is nyomod a körhinta ülését. Illetve ha a lánc húzza befele az ülést, akkor az ülés is húzza kifele a láncot. Ez az ellenerő a centrifugális erő, emiatt akarod kitörni az ülés oldalát, meg ez akarja feszíti és akarja elszakítani a láncot. Ez egy tehetetlenségi erő.

2023. máj. 17. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 dq ***** válasza:
100%

> a centripetális erő ha jól értem ennek pont az ellentétje, 180 fokkal (befelé) mutat hozzá képest, tehát a kör középpontja felé. meg ugye newton 3, hatás-ellenhatás, kell lennie egy centrifugláis erőt kinullázó erőnek.


Ezt a legjobb ha elfelejted, a centrifugális erő és a centripetális erő nem hatás-ellenhatás párok. (Van olyan iskola, amelyik a tehetetlenségi erőket a Newton 3-ból származtatja, valaki megtol hátulról, ugyanilyen erővel hátrahajlik a fejed... A magyar fizikában ez nincs így.)


Egyébként is, ha így néznéd, a centrifugális erő lenne a centripetálishoz tartozó tehetetlenségi erő, pont fordítva, mint ahogy írtad.


Abból, amiket kérdeztél kb semmi nem stimmel, szóval a legjobb ha leírom mi igaz, és megválaszolod a kérdéseidet ennek fényében.


Valós erő:

- olyan erő, amelyet kölcsönhatás okoz

- példa: mechanikai vagy elektromágneses kölcsönhatásból származó erő

- inerciarendszerben ezek szerepelnek az ma=ΣF képletben

- tipikusan valahol hat, és deformációt okoz az adott testben amire hat, így lehet mérni, vagy érezni


Fiktív erő:

- olyan erő, amelyet _nem_ kölcsönhatás okoz, hanem a választott (nem inerciális) vonatkoztatási rendszer

- például a gyorsuló vonaton a tehetetlenségi érő, vagy állandó sebességgel mozgó körhintán a centrifugális erő, de ilyen a gravitáció is

- de ilyen például az, ha elfordítod a fejed, és az Androméda galaxis millió fényéveket tesz meg. Ki-mi okozza ezt a gyorsulást?

- a gyorsulásnak nincsen fizikai oka, és "nem érezhető" (legalábbis az Andromédán élők nem érzik a fejed elforgatása által okozott gyorsulást)


Centri_pe_tális erő:

- ha egy test egy inerciarendszerben (álló rendszer) körmozgást végez, akkor az ma=ΣF értelmében létezik egy (esetleg több erő eredője) valódi erő, amely a középpont felé mutat

- a forgási tengely felé mutat, nagysága mv^2/r

- a fizikusok amikor körmozgást vizsgálnak, akkor az eredő erőre 'középpont felé mutató', azaz 'centripetális' erőként hivatkoznak

- tehát nem egy "új" erőről van szó, hanem körmozgás esetén úgy döntenek hogy a meglevő valódi erőre hivatkoznak így

- ez tartja össze a generátort, és körhintán elvileg úgy 'érzed', hogy nyomja a hátadat. (Ami megjelenhet az agyadban úgy, hogy a fejedet és a kezedet húzza valami kifelé. Mindenesetre a hátadban levő idegek hozzák létre az ingerületet, illetve a kezedben-fejedben az bőr és a szervek nyúlása.)


Centri_fu_gális erő:

- nem valódi erő, nem okozza kölcsönhatás, nincsen hatása, nem mérhető

- nem inerciális (azaz forgó) vonatkoztatási rendszerben lép fel

- a forgási tengelytől elfelé mutat, nagysága mv^2/r


Bővebben:

[link]

2023. máj. 17. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 dq ***** válasza:

#3: "De ha a körhinta ülése nyom téged, akkor te is nyomod a körhinta ülését. Illetve ha a lánc húzza befele az ülést, akkor az ülés is húzza kifele a láncot. Ez az ellenerő a centrifugális erő"


A wikipédiában a centri_fu_gális erő a vizsgált testre hat, és nem a test fejti ki:


> "Az ily módon értelmezett erő tehetetlenségi erő, mely csak a forgó rendszerben elhelyezkedő megfigyelőre hat. A tehetetlenségi erőket az angolszász szakirodalomban fiktív erőknek nevezik, hiszen nem valamilyen más test hatásának tulajdoníthatók, hanem pusztán egy gyorsuló rendszerben a test tehetetlenségéből erednek."


[link]


Most nem vagyok teljesen biztos hogy a tankönyvek is így írják, meg nem is akarok utána nézni. Legjobb lenne megegyezni abban, hogy mire hat és mi fejti ki, aztán nem beszélni róla többet.

2023. máj. 17. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 dq ***** válasza:
51%
Oké, csatlakozom #2-höz, a legjobb azt mondani hogy centripetális erő sem létezik. A bébi példákban, ha egy kötél húzza a testet, a bébi példában a kötélerőt centripetális erőnek hívják, és ennyi. Na, ezért igazán kár bevezetni ennyi sok konfúziót. Sok haszna nincsen. (Maximum annyi, hogy ha nem lenne bevezetve a konfúzió, akkor az emberek elmennének mellette, anélkül hogy realizálnák hogy a centripetális és a centrifugális erők (amely két erő, és két különböző tárgyalás során lép fel) ugyanakkorák és ellenkező irányba mutatnak.)
2023. máj. 17. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Én úgy fogalmaznám meg, hogy a newtoni dinamika lefektet 4 alaptörvényt/alapfeltevést.


Ha ezeknek megfelelsz, egy külső referenciaponttal, akkor azt látod, hogy a centripetális erő körpályán tartja a testet.


Ha a referenciapont egy forgó vonatkoztatási rendszer, pl te mint megfigelő is benne vagy a forgó rendszerben, akkor "megszeged" newton első törvényét, nem lesznek teljességgel érvényesek a newtoni törvények.

Ha mégis alkalmazni próbáljuk a newtoni törvényeket, mindenféle látszólagos erő üti fel a fejét" corriolis "erő", centrifugális "erő",...


Ha vonatkoztatási rendszert váltasz, van olyan erő, ami felszívódik, van ami előjelet vált (pl cetrifugális/petális)


A fizika előszeretettel játszik a vonatkoztatási rendszerekkel, mert sok problémát egyszerűsíteni lehet.


Nekem pl sokkal egyszerűbb/érthetőbb bolygómozgás vagy a centrifugálási művelet forgó vonatkoztatási rendszerben.

2023. máj. 17. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 dq ***** válasza:

> "van ami előjelet vált (pl cetrifugális/petális)"


WTF. Ja, igen, a valódi erők egyik jellemzője még, hogy minden rendszerben ugyanakkorák. A centri_pet_tális erő ugyanakkora az álló, inerciális vonatkoztatási rendszerben, és a forgó, nem inerciális vonatkoztatási rendszerben. (Nem vált előjelet.)

2023. máj. 17. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!