Miért terjesztik azt csomó helyen, hogy a ma élő összes kék szemű ember egyetlen közös őstől származik, akinél egy mutáció okozta az elváltozást, amikor ez nem igazán lehetséges?
Nem vagyok szakértő, de emelt bioszt azért tanultam gimben. Tudomásunk szerint a kék szemért recesszív allél felelős míg a barnáért domináns. Ma is látható, hogy egy barna és egy kék szemű szülőnek nagyobb eséllyel lesznek barna vagy szimplán sötétebb színű szemű gyerekeik.
Így pár generáció után valszeg teljesen eltűnt volna újra a kék szem ha valóban 1 embertől származik és nem kezd el több ember is khm mutálódni.
#10
Az emberek a kék szemet alapvetően szebbnek találják, így társadalmi okok miatt egy kék szemű nagyobb eséllyel találhat párt és szaporodhat, mint egy barna.
Ha meg egy adott régióban nagyon elterjedt a kék szem, onnan nemigazán van visszaút, ha nem jönnek külsősök, mert két kék szemű embernek csak kék szemű gyereke születhet, a vegyeseknek vegyes, és a barnaszeműeknek vegyes vagy barna.
Régen nem változtatták ennyire az emberek az lakásuk helyét, mint ma. Most simán férjhez mész az ország másik végébe vagy külföldre is. Akkor nagyon lassan költöztek az emberek más településre, ha meg nincs homozigóta barna szemű a populációban, csak heterozigóta barna és kék, akkor a kék kezd el elterjedni, mint ahogy már leírtam.
Most az mi hihetetlen vagy sem, az szubjektív.
Miért lenne hihetőbb, hogy két ember leszármazottjai a kék szeműek? Szám szerint az 1 nem sokkal több, mint a 2.
És hogy miért vannak olyan földrészek, ahol sokkalta több a kékszeműek aránya, mint máshol?
-> mert itt nem volt hátrányos a mutáció
(ugyanúgy, ahogy Észak felé a bőrszín is világosodik)
de ez tényleg egyszerű genetika....
Még annyival kiegészíteném, hogy a közhiedelemmel ellentétben nem az első kék szemű embertől származnak a kék szeműek, hanem az első "vegyes barnától". (A 2. Punett négyzet a rajzon).
Még az ő gyerekei is vagy tiszta barnák vagy vegyes barnák voltak és LEGHAMARABB az unokái közt fordulhatott elő az első kék szemű. (Ha 2 "vegyes barna" testvér egymással szexelt)
De a kékért felelős gén elvan boldogan anélkül, hogy kimutatná hogy ott van, szóval tulajdonképp bárhány generáció múlva is előjöhet a kék szem. (Első-második unokatestvér felett már nemigazán szokták tartani az emberek a családi kapcsolatokat, házasodni is minden probléma nélkül lehet már)
Kicsit számokkal, ha 2 beszínezett kocká 1 gyereknek vesszük (szóval 8 (felnőtt kort is elérő) gyerek / család, ami elég reális is)
Az első vegyes barnának a 8 gyerekéből 4 vegyes barna. A vegyen barna gyerekeknek is lesz fejenként 4 vegyes barna gyereke. (amennyiben egy ideig kizárjuk a vérfertőzés lehetőségét, s feltételezzük, hogy mindenki valaki "tiszta barna" nem rokon személlyel csinál gyereket) 4×4=16. Ennek a 16 unokának is lesz fejenként 4 vegyes barna gyereke (ha feltételezzük az előbbi zárójelet). 16×4=64. Majd ezeknek is. 64×4=256.
Szóval az első vegyes barna személynek volt:
- 4 vegyes barna gyereke (akik testvérek)
- 16 vegyes barna unokája (akik első unokatestvérek)
- 64 vegyes barna dédunokája (akik második unokatestvérek)
- 256 vegyes barna ükunokája (akik harmadik unokatestvérek)
Ha mindenki átlagban 20 évesen szült (szóval az elsőt a tizenéves korai közepén, az utolsót a húszas évei közepén) eltelt 80 év aközött hogy megszületett az első barna szemű de kék gént hordozó személy, és aközött, hogy ilyen személy van már 256. Mindezt úgy, hogy még senki se látott sehol se kék szemű embert, de ha ők egymással házasodnak, már mindjárt van jópár.
Már elég szépen kifejtették előttem itt a témát, én csak pár észrevételt tennék.
#8
"Jóska kék szemmel születik elsőként a világon (tegyük fel, hogy benne is történt a mutáció)."
Ha benne történt a mutáció, akkor nem lehetett kék szemű (ahogy a 14. válaszoló ezt le is vezette.) De a válasz maradékával egyet értek.
#10
Pedig lényegében az összes génváltozattal, ami elterjedt, jellemzően ez a helyzet. (Na jó, előfordulhat, hogy egymástól függetlenül kétszer is megjelenik ugyanaz a mutáció, de ennek azért általában nem olyan nagy az esélye.) Az elterjedést magyarázhatja például szelekció: ha a tulajdonság előnyös, akkor az azt hordozó egyedeknek sok utódjuk lesz, így az általuk örökített tulajdonságok is elterjednek a populációban. A szemszínnél is hathatott természetes és szexuális szelekció is a tulajdonság elterjedése fele (de ezt még azért vizsgálják). Emellett lehet, hogy pleiotróp hatások is erősíthették az elterjedését (pleiotrópia = egy gén több tulajdonságra is hatással van). A kék szemszínt okozó génváltozat általában világosabb bőrszínt is okoz, ami a sarkvidéken előnyös, így a kék szem elterjedését is segítheti.
(A 4. fejezet második felében van a szeszín evolúciójáról szó.)
#14
"Kicsit számokkal, ha 2 beszínezett kocká 1 gyereknek vesszük (szóval 8 (felnőtt kort is elérő) gyerek / család, ami elég reális is)"
Ez azért egy elég gyorsan növekvő populációt feltételez. :)
(De amúgy egyetértek a válaszaiddal.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!