Mi az alapja annak az elméletnek, miszerint ha feltalálják majd az időgépet, csak addig a pillanatig mehetünk vissza?
Sőt még egy harmadik megoldás is van az időgépre: egy folyosót nyit a múltba (jövőbe), amin át a küldendő személy (tárgy) molekulái átmennek egy másik időbe. És akkor már visszafelé is működik (az eredeti időben lévő berendezés), csak egy jeladó kell az időutazó zsebébe, hogy a megfelelő helyre és időbe kerüljön a folyosó vége.
Ha már a sci-finél tartunk.
Viszont időutazás soha nem lesz. Mivel, véleményem szerint, az idő egyáltalán nem dimenzió, csak egyes tulajdonságai miatt dimenzióhoz hasonlítjuk. (Ahogy a fényt is lehet anyaghoz hasonlítani, mert a fotonnak van anyagra jellemző tulajdonsága. De attól még nem fogunk tudni úgy világítani a jövőben, hogy a boltban kérünk tíz deka fotont szeletelve, amit papírba csomagolva hazaviszünk és szétengedünk a házban.)
Ezt mi már gyerekként sem hittük volna el, hogy 2023-ban valaki kiír egy ilyen kérdést, aki nem kisebb gyerek.
A tudomány mai állása szerint időben előre lehetne utazni, de ahhoz olyan extrém sebesség, illetve gyorsulás kellene, amibe úgyis belehalsz. Vagy erős gravitációs mező.
(Ha például valaki nagy sebességet képes elérni, neki az idő lelassul, az álló ponthoz képest.)
Visszafelé utazásra még ennyi parányi elméleti lehetőség sincs, alaptalan spekulációktól eltekintve.
@Szervizmérnök úr:
"de ahhoz olyan extrém sebesség, illetve gyorsulás kellene, amibe úgyis belehalsz."
Az extrém sebesség nem okoz halált, csak az extrém gyorsulás, viszont utóbbi nem feltétele az előbbinek.
(Így már csak az extrém sebesség "mellékhatásait" kell kivédeni, mint pl egy - egy szembejövő porszem vagy más objektum, amivel kellemetlen lenne ütközni, ha nagyon gyorsan megyünk.)
#12 Hát ez a mondat eléggé zagyvára sikerült... Mit nem hittél el? Talán nem volt egyértelmű, de nem tudományos szempontból kérdeztem, többé-kevésbé én is tisztában vagyok az akadályokkal (űrhajók - ha már a sebesség szóba került - kezdetleges meghajtása, exponenciálisan növekvő tömeg és energiaigény, stb.), csak egy vagy több sci-fiben fogalmazódott ez meg, már nem emlékszem... De az igaz, hogy így kellett volna feltennem a kérdést, nem mintha már közel járnánk a megoldáshoz.
Még egyszer köszönöm a válaszokat.
16. Egyfajta ironikus fogalmazás, talán azért nem érted, mindegy...
Amikor a gőzmozdonyt feltalálták, azzal ment a riogatás, hogy a sebesség káros lesz az emberek egészségére. Ilyen szinten néz hülyének a 14. engem is.
Valóban úgy lehetett érteni, mintha a sebességbe ugyanúgy bele lehetne halni, mint a gyorsulásba, de szerintem #14 sem gondolta, hogy valóban ezt hiszed. Az extrém sebességnek nem feltétele az extrém gyorsulás, emiatt kár is volt belevenni. 1G gyorsulást feltételezve a (majdnem) fénysebesség kb. egy év alatt elérhető kedvenc ChatGPT-d szerint (ez esetben Copilot helyettesíti): "Ha egy tárgyat 1G (kb. 9,81 m/s²) gyorsulással gyorsítanánk, akkor a relativitáselmélet szerint soha nem érhetné el a fénysebességet, mivel ahogy a sebesség növekszik, a tárgy tömege is növekszik, és egyre több energia szükséges a további gyorsításhoz. Azonban, ha figyelmen kívül hagyjuk a relativisztikus hatásokat, és csak a klasszikus fizikát vesszük alapul, akkor körülbelül 354 napra lenne szükség ahhoz, hogy elérjük a fénysebességet
."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!